مشاور اسد:
ترکیه به بندهای توافق آستانه پایبند نبوده است

به گزارش پایداری ملی، «بثینه شعبان» مشاور رئیس جمهور سوریه بامداد شنبه گفت که ترکیه در مرحله اخیر نشان داد که با تروریست‌ها همراه بوده و به مسلح کردن آنها می‌پردازد.

وی که با شبکه خبری المیادین مصاحبه می‌کرد، افزود: «ترکیه به بندهای توافق آستانه پایبند نبوده و پست‌های دیده‌بانی را به مراکزی برای انتقال اسلحه و اشغال بخشی از سرزمین ما تبدیل کرد.»

مشاور رئیس جمهور سوریه اضافه کرد که پست‌ دیده‌بانی ترکیه در «مورک» تحت محاصره قرار داشته و ارتش سوریه این توانایی را دارد که این پست مراقبت و تروریست‌ها را از بین ببرد.

شعبان افزود:«پست‌های دیده‌بانی ترکیه و جبهة النصرة به مبادله اسلحه می‌پردازند و به اشغال سرزمین ما پرداخته و علیه ملت سوریه به جنایت می‌پردازند.»

تحرکات ترکیه از زمان حمله ارتش سوریه به یک کاوان نظامی ترکیه در ادلب و محاصره یک پست دیده بانی این کشور در سوریه افزایش یافته است. 

وزارت دفاع ترکیه حمله هوایی به کاروان کمک‌های نظامی خود به تروریست‌های سوری را محکوم کرده و آن را خلاف توافقات و مذاکرات با روسیه دانست. این در حالی است که کاروان نظامی مذکور که شامل تجهیزات نظامی سنگین می‌شد قرار بود به دست تروریست‌های گروه جبهة‌النصره در خان شیخون در جنوب استان برسد.

علی‌رغم ادعای ترکیه مبنی بر اینکه این کاروان برای تجهیز پست دیدبانی این کشور در منطقه کاهش تنش ادلب اعزام شده، اما مرکز مستندسازی سوریه می‌گوید کاروان مذکور بدون آنکه وارد جاده حلب دمشق شود، مستقیم مسیر شهرک سراقب را در پیش گرفت تا از آنجا به شهر خان شیخون برود که ارتش سوریه هفته پیش آن را محاصره کرد و موفق شد پس از پنج سال وارد آن شود. 

از زمان لغو آتش‌بس (14 مرداد ماه) در حماه و ادلب که به خاطر اقدامات تروریست‌ها و گروههای مورد حمایت ترکیه صورت گرفت تا کنون، ارتش سوریه موفق شده کنترل 30 منطقه را به دست گیرد.