معاون استاندار کرمانشاه:
مقاوم‌سازی مناطق زلزله‌زده ۱۰ سال جلوتر است

به گزارش پایداری ملی، مهرداد سالاری پیش از ظهر امروز شنبه در مراسم افتتاحیه و واگذاری دوهزارمین واحد روستایی به خانواده‌های زلزله زده استان کرمانشاه، اظهار داشت: زمانی این روستاها آب، برق و حتی جاده روستایی هم نداشت اما در حال حاضر شاهدیم که تمام راه‌های روستایی از نعمت جاده‌های آسفالت برخوردار هستند که همه اینها نشان از خدمات جمهوری اسلامی دارد.

وی در خصوص مشکل بی آبی برخی روستاهای استان گفت: در بحث کم آبی و قطعی آب وضعیت ما بسیار از وضعیت عمومی کشور بهتر است ولی به طور قطع به این مشکل باید رسیدگی شود.

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه کار بازسازی را یک کار بسیار سخت قلمداد کرد و گفت: امروز در استان کرمانشاه شاهدیم که بیش از ۱۰۷ هزار و ۷۰۰ واحد از مناطق زلزله زده ساخته شده است و یا در حال ساخت هستند که نقش مردم در این راستا نقشی بی بدیل بوده است.

این مسئول خاطر نشان کرد: در تمام مناطق زلزله‌زده حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد تخریبی روستایی و ۷ هزار و ۴۰۰ واحد تخریبی شهری و ۳۲ هزار واحد تعمیری داشتیم.

سالاری ادامه داد: اما امروز می‌بینیم ۱۰۷ هزار و ۷۰۰ واحد در حال ساخت و ساز هستند این مابه التفاوت به خاطر آن است که از تهدید زلزله به عنوان یک فرصت استفاده کردیم و خانه‌هایی را که از مقاومت لازم برخوردار نبودند بازسازی شد که بر این اساس ۲۰ هزار واحد مسکونی دیگر به احداثی ها و ۲۷ هزار واحد به تعمیری ها اضافه شده است.

وی بیان داشت: مبلغی که برای مقاوم سازی این ۲۰ هزار واحد اضافه دریافت کردیم یعنی ۱۰ سال مقاوم سازی را توانستیم در استان کرمانشاه جلو بیندازیم.

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه همچنین گفت: در شهر سرپل ذهاب متوسط ساختمان‌های شهری ۱.۱ طبقه بود که امروز این متوسط به ۳.۹ طبقه رسیده است.

این مسئول به ارائه خدماتی مجانی از جمله نظارت، نقشه، آب و برق، زیرساخت‌ها، معابر و ۸ تن سیمان اشاره‌ای داشت و گفت: همچنین پرداخت ۳۵ میلیون وام، ۱۵ میلیون وام بلاعوض ۲ میلیون تومان معیشتی از طرف دولت از جمله خدماتی بود که ارائه شد.

وی افزود: البته به افراد تحت پوشش از طرف سازمان بهزیستی و کمیته امداد ۱۰ تا ۱۲ میلیون بلاعوض برای ساخت و سازها پرداخت شد.

سالاری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از نیروهای سپاه به خصوص سردار آسیابانی، سردار عظیمی و سردار ریحانی گفت: مناطقی که بازسازی در آنها سخت بود سپاه همچنان که در زمان جنگ نقش کلیدی در پیروزی را داشتند در این زمان نیز بدون هیچ چشمداشتی در نقش یک پیمانکار بدون سود کمک کردند.