افزایش ضریب پرداخت خسارت به محصولات کشاورزی کرمان

به گزارش پایداری ملی، نشست مشترک حسن‌نژاد مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی با پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و امیری نماینده مردم زرند و کوهبنان و انارکی‌محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در کمیسیون اقتصادی برگزار و گزارشی از وضعیت بیمه محصولات کشاورزی استان ارائه شد.

پورابراهیمی عنوان کرد: در ادامه نشست‌های که در کمیسیون اقتصادی مجلس برای پیگیری بیمه محصولات کشاورزی استان داشتیم، اقداماتی از طرف مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و صندوق بیمه محصولات کشاورزی صورت گرفته که البته به دلیل حجم زیاد خسارت وارده به محصولات استان در سال گذشته  پرداخت تعهدات نیازمند افزایش اعتبار است.

وی گفت: حجم گسترده خسارت‌های وارده به محصولات کشاورزی استان را داریم که حتی با افزایش منابع از سوی صندوق پاسخگو نیست.

حسن‌نژاد مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت: در مجموع استان کرمان 66 هزار هکتار باغ پسته و 33 هزار هکتار باغ زراعی و 6 هزار هکتار هم اراضی منابع طبیعی تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار دارند که 52 میلیارد تومان حق بیمه آنها است که پرداخت شده که حدود 36 میلیارد تومان آن سهم باغ‌های پسته است.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های نمایندگان مجلس و کمک به صندوق بیمه کشاورزی، مجموع پرداختی‌هایی که تا الان برای بازپرداخت تعهدات مربوط به باغ‌های پسته انجام شده 285 میلیارد تومان بوده که به‌زودی با افزایش ضریب پرداخت خسارت، این عدد به 60 میلیارد تومان افزایش یابد که تا حدی به خسارت وارده کشاورزان کمک می‌کند.

وی بیان کرد: در مجموع تلاش ما بر این است که با افزایش ظرفیت بیمه‌های پایه، الحاقی و ترجیحی بتوان در خصوص این موضوع اقدام کنیم و امسال به تکالیف قانونی خودمان عمل کنیم.