روحانی: ازبین‌رفتن برجام به‌نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست
به گزارش پایداری ملی، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز دوشنبه هنگام دریافت استوارنامه آقای "فیلیپ تی یبو" سفیر جدید فرانسه در تهران گفت: ایران و فرانسه در سال‌های اخیر، افق روشنی را برای آینده روابط مشترک خود ترسیم کرده‌اند و بدین لحاظ تسریع در اجرای توافقات، ضروری است.

وی با بیان اینکه اراده ایران تقویت روابط صمیمی با فرانسه در همه عرصه‌ها و به‌ویژه اقتصادی است، تأکید کرد: نباید اجازه داد هیچ عاملی مانع گسترش روابط و همکاری‌های مشترک تهران ــ پاریس شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به صبر و خویشتنداری ایران طی یک سال گذشته به‌درخواست فرانسه و اتحادیه اروپا برای جبران اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد کنار دیگر اعضای برجام، و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند؛ چراکه بی‌تردید از بین رفتن برجام به‌نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.

روحانی تأکید کرد: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس، انجام تعهدات در مسئله برجام و همکاری و مشارکت فعالانه برای ثبات و امنیت منطقه و به‌ویژه ادامه مبارزه با تروریسم است.

وی همچنین تأکید کرد که برخی موضوعات از جمله واردات دارو و تجهیزات پزشکی، قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری، تجارت مواد غذایی یا قطعات برخی کارخانه‌ها که بر نیازمندی‌ها و اشتغال مردم اثر می‌گذارند، ورای مسئله برجام و حتی روابط دوجانبه هستند و ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این قبیل کالاها از سوی آمریکا کاملاً غیرانسانی بوده و نشان از جنگ اقتصادی گسترده‌ای است که آمریکا علیه تک‌تک آحاد مردم ایران آغاز کرده است.

آقای " فیلیپ تی یبو" سفیر جدید فرانسه در تهران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهور فرانسه به روحانی و تقدیم استوارنامه خود، اظهار داشت: فرانسه مصمم است روابط خود را با ایران در همه عرصه‌ها هرچه بیشتر توسعه دهد.

وی با بیان اینکه دولت فرانسه از هیچ تلاشی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با تهران دریغ نخواهد کرد، افزود: تهران به تمام تعهداتش در برجام عمل کرده و فرانسه می‌کوشد این توافق را که از حمایت جامعه جهانی برخوردار است، حفظ کند.

سفیر فرانسه با ابراز اینکه کشورش از افزایش تنش‌ها در منطقه نگران است، گفت: پاریس برای رایزنی با ایران درباره ثبات و امنیت منطقه آمادگی دارد.