کتاب مرکز عملیات امنیت

امروزه بکارگیری مراکز داده‌ برای میزبانی داده، خدمات و اتصال به اینترنت توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در سراسر دنیا به نیازی اساسی تبدیل شده است.

مدیریت رویدادهای امنیتی در چنین محیط‌های بزرگ و پیچیده‌ای یک مسئله اساسی برای محافظان امنیت است. اگرچه بکارگیری راهکارهای امنیتی نظیر استفاده از ضد بدافزارها، فایروال‌ها، IPS ها، و سامانه‌های احراز هویت و کنترل دسترسی تا حدی می‌تواند شبکه را از حالت انفعالی و بدون نظارت نجات داده و به تامین امنیت آن کمک کند ولی باید به این نکته مهم توجه داشت که بکارگیری این تجهیزات امنیتی، خود باعث تولید حجم عظیمی از رخدادهای امنیتی در قالب‌های متفاوت می‌شود. این حجم بالا پداده‌های امنیتی تولید شده باعث سردرگمی و سلب امکان مدیریت و استفاده از آنها می‌شود.

امروزه با توجه به افزایش قابل توجه ارزش و اهمیت دارایی‌ها و داده‌های موجود در مراکز داده و پیرو‌ آن افزایش انواع مختلفی از تهدیدهای امنیتی، استفاده از راهکارهای مدیریت و رصد امنیتی به ضرورتی اجتناب ناپذیر جهت افزایش امنیت و پایداری شبکه و سامانه‌های اطلاعاتی و ارتباطی تبدیل شده است.

مرکز عملیات امنیت سامانه‌ای است که تمامی فعالیت‌های امنیتی شبکه را زیر نظر گرفته رخدادهای امنیتی را جمع آوری و تحلیل کرده و مخاطرات امنیتی رخ داده و یا در حال وقوع را کشف کرده و اقدام مقتضی را صورت می‌دهد.

رصد امنیتی یکپارچه و جامع شبکه علاوه بر اینکه موجب می‌شود در مقابل تهدیدات بهترین عکس‌العمل صورت گیرد باعث می‌شود تا مدیران تحلیل دقیق‌تری از وضعیت امنیتی شبکه و میزان خطرپذیری آن داشته باشند. این روند نهایتا منجر به اصلاح روش‌ها، سیاست‌ها و راهکارهای امنیتی و به طور کلی بهبود محسوس و قابل توجه امنیت خواهد شد.

برای دانلود کتاب کلیک کنید