محقق آفریقای جنوبی :
سویه اومیکرون حاصل برخورد فاجعه بار ویروس کووید و اچ‌آی‌وی است
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، تحقیقاتی که توسط تولیو دی اولیویرا صورت گرفته نشان می دهد که سویه اومیکرون کرونا در آفریقای جنوبی به دلیل برخورد ویروس کرونا و اچ آی وی شکل گرفته است. تعداد زیادی از جوانان در آفریقای جنوبی مبتلا به اچ آی وی کنترل نشده هستند و بسیاری از آنها نیز واکسن نزده اند.

مطالعه ای که در ماه ژوئن، توسط این محقق و همکارانش، بر روی یک بیمار مبتلا به HIV در آفریقای جنوبی انجام شد، این موضوع را ثابت کرد. وی به مدت 216 روز به ویروس کرونا مبتلا بود و نتایج آزمایش های وی مثبت از کار درآمده بود. طی این مدت زمان، دانشمندان در مجموع 13 جهش منحصر به فرد این ویروس را در مقایسه با نمونه های اولیه شناسایی کردند.

اگرچه این بیمار پس از آزمایش مثبت اولیه خود در بیمارستان بستری شد، اما هرگز به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به شدت بیمار نشد و زمانی که داروهای ضدویروسی او حدود شش ماه پس از آغاز مطالعه تغییر کردند، هم عفونت کرونا از بین رفت و هم HIV  تحت کنترل قرار گرفت.

با این وجود، مطالعه مداوم نمونه‌های زیستی ویروس کرونا در این بیمار در مجموع 30 تغییر ژنتیکی را نشان داد که برخی از آنها می‌توانستند بر میزان واکنش ویروس به واکسن‌ها یا درمان‌ها تأثیر بگذارند. الگوهای سویه اومیکرون در آفریقای جنوبی مشابه با آمریکا و اروپاست و با توجه به ضعف سیستم ایمنی بدن افرادی که مبتلا به ویروس کنترل نشده یا کشف نشده اچ آی وی هستند، سویه اومیکرون می تواند برای مدت طولانی در بدن این افراد زنده بماند.