سردار جلالی در نشست خبری ایام نکوداشت پدافند غیرعامل 1400:
جبهه دشمن آسیب‌پذیرترین شرایط را در چهل سال گذشته دارد
به گزارش پایداری ملی به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، در آستانه ایام نکوداشت پدافند غیرعامل در سال 1400 و با هدف تشریح برنامه‌های این ایام، نشست خبری سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، پیش از ظهر سه شنبه 4 آبان ماه، با حضور اصحاب رسانه و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

سردار جلالی در ابتدای این نشست خبری با تبریک میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) و گرامیداشت هفته وحدت بر استفاده از ظرفیت‌های هفته وحدت برای تقویت و ارتقای وحدت ملی در کشور تاکید کرد و اظهار داشت: خدا را شاکریم به سبب نعمت ولایت فقیه، همه اقوام و مذاهب کشور با صلح و دوستی در کنار یکدیگر برای ساخت ایرانی آباد و سربلند مشغول فعالیت هستند که نتیجه این تلاش‌ها، امنیت و توسعه را برای کشور به ارمغان آورده است.

وحدت برای کشور نصرت می‌آورد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه وحدت برای کشور نصرت به همراه خواهد آورد و این وعده الهی است که می‌فرماید؛ «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا»، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری روز یکشنبه در خجسته سالروز ولادت با سعادت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) در بیاناتی فرمودند؛ اتحاد مسلمانان فریضه‌ای قطعی و دستور قرآنی است. وحدت اسلامی یک امر اصولی است نه امر تاکتیکی و مخصوصِ شرایط خاص، و این هم‌افزایی موجب قوی شدن مسلمانان می‌شود تا در ارتباطات با کشورهای غیراسلامی نیز با دست پُر وارد تعامل شوند.

پدافند غیرعامل برای ساخت ایران قوی و پایدار است

وی با بیان اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال۱۳۸۲ بر اساس تدبیر و فرمان مقام معظم رهبری تشکیل و در سال۱۳۹۰ روز هشتم آبان بعنوان روز پدافند غیرعامل نامگذاری شد، تصریح کرد: براساس مصوبه  14/06/1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی، هشتم آبان در تقویم رسمی  به عنوان روز پدافند غیرعامل ثبت شده است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل به معنای مجموعه اقدامات دفاعی غیرمسلحانه است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیتهای ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدید و اقدامات خصمانه دشمن و بلایای طبیعی می‌شود. 
وی با بیان اینکه می‌توان ادعا کرد که قدمت پدافند غیرعامل به قدمت تمدن بشری باز می‌گردد اما این موضوع برای نسل های بشر به صورت تلاش آنها برای حراست و مراقبت در برابر دشمنان طبیعی و انسانی نمایان شده است و در طول تاریخ همواره تمهیداتی را برای در امان ماندن از این حوادث مد نظر داشته‌اند. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه شیوه دشمنان برای ضربه زدن به مردم و کشور تغییر پیدا کرده و از بخش نظامی به حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و سایبری، نوین و شناختی انتقال یافته است، توضیح داد: با اشراف کامل امنیتی و نظامی ایران بر مناطق مرزی و بیرون از مرزها، امروز دشمن از طریق نظامی و تروریسمِ آشکار قادر به آسیب زدن به کشور و مردم نیست و به همین دلیل آنها شیوه‌های غیرمستقیم و پنهانی را برای حمله و تهدید انتخاب کرده‌اند.

به گفته سردار جلالی، تهدیدهای نوین دشمن با محوریت انسان و فناوری دارای تفکر بوده و فناوری نیز هر روز در حال تغییر و پیشرفت است بنابراین، این نوع تهدیدها هر روز پیچیده‌تر شده و شناسایی و مقابله با آنها نیز به همین نسبت سخت‌تر از تهدیدهای قدیمی و کلاسیک است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: مجموعه اقدامات ما برای دفع خطر دشمن باید منجر به افزایش پایداری و بازدارندگی و تداوم فعالیتها و کارکردهای مهم و حیاتی شود به این معنا که تهدیدات منجر به اختلال در زندگی شهروندان و خدمات رسانی به آنها نشود. بر این اساس می‌توان دریافت که هدف پدافند غیرعامل ساخت ایران قوی و پایدار است.

دولت دوازدهم «دولت عبرت» بود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد: خطای راهبری دولت دوازدهم این بود که استراتژی های کلان کشور را به سرنوشت برجام گره زد، این یعنی وابسته سازی تصمیمات کلان به تصمیم دشمن، که منافع ملی جمهوری اسلامی را با خطر مواجه می کند.

سردار جلالی دولت دوازدهم را از منظر پدافند غیرعامل نیز نمونه ای عبرت‌آموز دانست و افزود:  تحلیل روی تهدید  و کم‌توجهی به آن و توسعه آسیب‌پذیری ها، فهم غلط از پدافند غیرعامل و سیاسی‌کردن آن و حذف سیاسی پدافند غیرعامل در شورای عالی فضای مجازی و ستاد عالی مقابله با کرونا از جمله خطاهای راهبردی دولت قبل بود که خسارتهای بسیاری برجای گذاشت.
وی ادامه داد: در حوزه سایبری نیز انکار جنگ و تهدید سایبری و ولنگاری شدید در مدیریت فضای مجازی، سبب شد تا رهبر معظم انقلاب دستورات و هشدارهای نسبت به ولنگاری در فضای مجازی مطرح نمایند که متاسفانه به این دستورات توجهی نشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل یکی دیگر از غفلتها و مدیریت غلط دولت دوازدهم را، ناکارآمدی در حوزه زیستی عنوان کرد و افزود: تمسخر قرنطینه و تصمیمات غیرعلمی، تقدم درمان بر بهداشت و ضعف حکمرانی مقابله با کرونا که نه تقسیم کار مناسبی انجام شد و نه تصمیم سازی به جایی و نه تصمیم گیری درست و به موقعی سبب شد تا اقتصاد، اجتماع و فرهنگ، متحمل آسیب های فراوانی بشوند که جبران آن به بسیار سخت و حتی غیرممکن است.

به گفته وی استنکاف دولت از ارائه لایحه قانونی برای مدیریت فضای مجازی و رهاکردن حکمرانی در سال آخر دولت دوازدهم سبب شد تا عبرت‌های دولت دوازهم برای کشور هزینه گزافی داشته باشد.

ترسیم استراتژی دشمن در تقابل با ایران

سردار جلالی در ادامه به ترسیم استراتژی دشمن در تقابل با ایران پرداخت و توضیح داد: تهدید، کودتا و هشت سال جنگ تحمیلی برای دشمن نه تنها ثمری نداشته بلکه سبب شد تا ایران اسلامی بتواند با تبدیل تهدید جنگ به فرصت در بسیاری از عرصه از جمله عرصه نظامی خودکفا شده و همین امر تقویت و افزایش قدرت بازدارندگی را به همراه داشت که دشمن خیال تقابل نظامی را از سر بیرون کرد.

وی ادامه داد: پس از آن آمریکا راهبرد فشار همه جانبه حداکثری را در دستور کار قرار داد که مبتنی بر ابزارهای مادون جنگ بود. آمریکا در این مسیر، از سلاح تحریم تا فشنگ آخر استفاده کرد. در واقع ترامپ نه تنها خود از دنیای سیاست محو شد بلکه گزینه جدید تحریم برای بایدن باقی نگذاشت. آمریکا و رژیم صهیونیستی تمام امکانات خود و ضدانقلاب را برای برهم زدن امنیت ایران بسیج کرد که هدف آن ایجاد یک ظرفیت اقدامات آشوب برانگیز و ضد امنیتی علیه ایران بود که ماحصل آن شکست فشار همه جانبه حداکثری دشمن در تمام حوزه ها بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به حمایت آمریکا از چهار قرارگاه جنگ سایبری با دسترسی بالا به شبکه‌های اجتماعی خارج پایه، افزود: استراتژی دشمن به سمت یک مجموعه عملیات ترکیبی رفته است از جمله آن می توان به جنگ سایبری مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی خارج پایه یا همان "جنگ شبکه های اجتماعی"  اشاره کرد. در این جبهه جدید همه تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور براساس الگوهای شناختی در شبکه‌های اجتماعی رصد و پایش می‌کنند تا زمینه برای توسعه نارضایتی‌ها فراهم شود.

وی ادامه داد: جنبه دیگری از این عملیات ترکیبی را در بهره گیری از لایه ماهواره ای در عملیات تروریستی (اینترنت ماهواره ای)، عملیات خرابکاری صنعتی-تروریستی و توسعه عملیات نظامی تا مادون جنگ شاهد بودیم. ترور شهید عزیز دکتر فخری زاده، که با استفاده از هوش مصنوعی، فضای مجازی و اینترنت ماهواره ای  و عملیات نفوذ انجام شد یکی از شواهد گویای دشمنی استکبار علیه ملت ایران است.

جبهه دشمن آسیب‌پذیرترین شرایط را در چهل سال گذشته دارد/ شکست؛ سرنوشت مقدر دشمنان جمهوری اسلامی است

سردار جلالی تصریح کرد: اما آنچه سبب شد دسیسه و توطئه دشمنان علیرغم همه زحمات و هزینه‌هایی که برای کشور داشت راه به جایی نبرد و تاب‌آوری ملت ایران را به جهانیان نمایش بگذارد استراتژی "مقاومت فعال" بود که مقام معظم رهبری نقشه راه آن را برای ما ترسیم و ابلاغ کردند. امروز ترامپ به تاریخ پیوسته است و هیچ کدام از اهدافش محقق نشده است هر چند در برخی حوزه ها هم ما را به زحمت انداخت.

وی ادامه داد: نشانه‌های زوال دشمنان را از بروز و جلوه یک آمریکای آسیب پذیر، حذف ترامپ از جریان سیاسی آمریکا و شکست رژیم صهیونیستی  با سقوط دولت نتانیاهو به وضوح می توان مشاهده کرد. به‌طوری که با اطمینان می‌توان گفت جبهه دشمن آسیب‌پذیرترین شرایط را در چهل سال گذشته دارد و به امید خدا شکست، سرنوشت مقدر دشمنان جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به قدرت هوشمند دشمن به ویژه در عرصه نبردهای بیولوژیک، تصریح کرد: متاسفانه شاهد برنامه مشترک بیولوژیک آمریکا در منطقه بدون نظارت نهادهای بین المللی هستیم که تمهیدات بالقوه‌ ناشی از این برنامه، کشورها منطقه را تهدید می‌کند. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین بر ضرورت ایجاد یک حرکت جمعی دفاع بیولوژیک بین الملل علیه برنامه مشکوک آمریکا با مشارکت کشورهای منطقه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه در زمینه فعالیت های ماهواره‌ای نیز شاهد اقدامات آمریکا هستیم که بر بستر توسعه اینترنت جهانی صورت می‌گیرد و توضیح داد: ارائه خدمات اینترنتی فرا حکومتی، می توان زمینه حکمرانی خارج از حاکمیت ملی بر مردم را فراهم کند. غیر از اینکه خطر اشراف و تهدیدات ناشی فعالیت های ماهواره‌ها در لایه های نزدیک به زمین را نیز نباید فراموش کرد. که در این زمینه باید اقدامات و تمهیدات لازم چه در حوزه بین اللملی و چه ملی اندیشیده شود.

ماموریت نخست پدافند غیرعامل تشکیل یک منظومه منسجم دفاعی نوین است

سردار جلالی با طرح این پرسش که با وجود این تهدیدات راهبرد مقابله با آنها چیست و این راهبرد از چه ویژگی‌ها و مولفه‌هایی برخوردار است، توضیح داد: مهمترین گام در این مسیر رصد و مراقبت از تهدیدات، شناخت تهدیدات، شناخت اثر تهدیدات بر کارکردها و شناخت تاکتیکهای آنهاست.

وی با بیان اینکه ماموریت نخست پدافند غیرعامل تشکیل یک منظومه منسجم دفاعی نوین است، ادامه داد: در این مسیر لزوم صیانت از راهبردها و اصول استراتژیک کشور (حفظ هسته سخت استراتژی)، راهبرد مدرن و نوین دفاع غیرعامل، دفاع فعال، عمیق، لایه به لایه، هدفمند و ترکیبی ضرورتی انکار ناپذیر است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: همچنین بکارگیری رویکردهای ترکیبی و پاسخگو، پیاده سازی نظامات عملیاتی، ایجاد آمادگی و استفاده از ظرفیت‌های بین‌الملل از جمله راهبردهای مبتنی بر پدافند غیرعامل برای مقابله با تهدیدات است.
سردار جلالی در ادامه به ارائه گزارشی از رویکردها، اقدامات و دستاوردهای سازمان پدافند غیرعامل کشور طی یک سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: از جمله اقدامات راهبردی پدافندی در سالهای اخیر می‌توان به رصد اقدامات دشمن، احصای تهدیدات، راهبردهای و تاکتیک‌های آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: تنظیم راهبرد پدافند نوین و مدرن برای مقابله با تهدیدات، همپایی با راهبردهای دفاعی، طرح و برنامه پدافندی در همه عرصه‌ها از دیگر اقدامات راهبردی سازمان پدافند غیرعامل کشور در یکسال اخیر است.

سردار جلالی با بیان اینکه نظام‌سازی پدافندی مدرن شامل؛ پدافند مردم محور، آمادگی پدافندی، پدافند شیمیایی، پدافند زیستی، الگوی دفاع سایبری، پدافند شهری و پدافند جامع از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور در دستور کار قرار دارد خاطرنشان کرد: این اقدامات از طریق پیاده سازی نظامات، آمادگی و مانور مشترک، پاسخ به تهدیدات و مقابله و هم‌آهنگی و هم افزایی با دولت انقلابی، قابلیت عملیاتی شدن و اجرا خواهد یافت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان انیکه در سطح راهبردی به دنبال اصلاح ساختار دفاع زیستی، سایبری، پرتوی و شیمیایی در کشور در برنامه هفتم توسعه هستیم، متذکر شد: دستیابی به طرح‌های عملیاتی و برنامه‌های پاسخ اضطراری به حوادث مختلف ملی، استانی و شهری (ERP)، توسعه طرح های جامع استانی مبنای برنامه توسعه امنیت افزای کشور  و راه اندازی مرکز آموزش های جامع پدافند غیرعامل و راهبرد آموزش عموم مردم از جمله دیگر راهبردهای سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال 1400 است.

مصوبات شورای عالی پدافند غیرعامل

وی در مورد مصوبات شورای عالی پدافند غیرعامل در یکسال اخیر نیز گفت: دستورالعمل اجرایی پدافند غیرعامل استان‌ها، مصوبه نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی کشور، مصوبه کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور در خصوص نظام آمادگی و رزمایش دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات، از جمله اقدامات و مصوبات شورای عالی (کمیته دائمی) پدافند غیرعامل است.

پیچیده‌ترین سیستم‌های فناورانه مدیریت صنعتی آمریکایی، آلمانی و ژاپنی را رمزگشایی کرده‌ایم

سردار جلالی در ادامه اقدامات این سازمان در زمینه پدافند سایبری را نیز اینگونه برشمرد؛ سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال 1400 تاکنون 50 مانور سایبری را با هدف مصونسازی زیرساختهای سایبری کشور انجام شده است.

وی تصریح کرد: به مدد متخصصان جوان کشور در شرکتهای دانش بنیان توانستیم پیچیده‌ترین سیستم‌های فناورانه مدیریت صنعتی آمریکایی، آلمانی و ژاپنی را رمزگشایی کنیم. 

راه اندازی قرارگاه ساماندهی و ضدریز پرنده

امن سازی 70 زیرساخت حیاتی کشور از منظر سایبری (نیروگاه‌های اتمی، سامانه های دیسپچینگ،مجتمع‌های گازی و ...)، ساماندهی 250 شرکت مجری و مشاور در حوزه پدافند سایبری کشور، افزایش تعداد کالاهای راهبردی سبد پدافند سایبری کشور به 300 مورد و راه اندازی قرارگاه ساماندهی و ضدریز پرنده در زیر ساخت های حیاتی و حساس نیز از دیگر اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه سایبری بود که سردار جلالی به آن اشاره کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور هشدار داد؛ دستگاه‌های اجرایی که پس از رزمایش‌ها و اعلام ضعف‌های سایبری با ترک فعل، اقدام به رفع آسیب‌پذیری نکرده و موجب اختلال در خدمات به مردم و صدمه به اعتبار سایبری کشور، به عنوان مجرم به دستگاه قضا معرفی خواهند شد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین به ضرورت دفاع جمعی در برابر تهدیدات سایبری خاطرنشان کرد: لزوم پیمانهای سایبری بین ایران و کشورهای همسو زمینه را برای اشتراک اطلاعات و بهبود دفاع از فضای سایبری فراهم می کند.

سردار جلالی با اشاره به اینکه امنیت یک مفهوم بین المللی است بر ضرورت توسعه دیپلماسی پدافند سایبری و تشکیل به دفاع جمعی سایبری در برابر تهدیدات سایبری تاکید کرد.

وی با اشاره به پیچیدگی‌هایی عرصه سایبری تمام شده است، متذکر شد: اتفاقات و حوادث سایبری در جهان نشان می‌دهد کسانی که در کاخ و ساختمانهای بلورین سایبری هستند بهتر است به جای تهاجم به دیگران به امنیت خود فکر کنند. ساکنین قصرهای شیشه‌ای سایبری نباید به سمت دیگران سنگ پرتاب کنند

ضرورت یک اقدام مشترک جهانی علیه اقدامات بیولوژیکی آمریکا

وی همچنین با اشاره به اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور در عرصه  پدافند زیستی، گفت: همانگونه که اشاره شد، حضور غیرقانونی، مبهم و مشکوک بیولوژیکی آمریکا و همکاری برخی کشورها دربرنامه ها، برای منطقه خطرات بسیاری به همراه دارد که ضرورت  یک اقدام مشترک جهانی علیه اقدامات بیولوژیکی آمریکا در منطقه به شدت احساس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه غفلت‌‎های دولت دوازدهم در غفلت از رویکردهای پدافند غیرعامل در مواجه تهدیدات زیستی با رویکرد کرونا، تجربه‌ای با بهانه سنگین بود، تصریح کرد: کرونا  لزوم به‌کارگیری الگوی جامع مدیریت کرونا که از جامعیت، هوشمندی، انسجام و اعمال برخوردار باشد را به ما نشان داد.

لزوم بازسازی ساختار دفاع زیستی کشور

وی با اشاره به لزوم تقویت سیستم راداری تهدیدات زیستی کشور، ادامه داد: بازسازی ساختار دفاع زیستی کشور شامل رصد تهدیدات، تاسیس مرکز CDC ملی جامع، اتصال شبکه بهداشت به شبکه درمان، تقویت زیرساخت تشخیصی، تقویت زیرساخت تولید دارو و واکسن، تدوین استانداردهای ایرانی مقابله با تهدید و ...، از جمله مواردی است که سازمان پدافند غیرعامل کشور به طور جدی آن را دنبال خواهد کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین بر ضرورت تقویت نظارت جهانی بر فعالیت‌های مخرب زیستی آمریکا در خارج از مرز که در بیانیه اخیر چین و روسیه ‌و درخواست از سازمان ملل به آن اشاره شد، تاکید کرد.

10 عنوان برنامه مشترک پدافند شهری

وی همچنین به برنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل در زمینه پدافند شهری اشاره کرد و توضیح داد: در این زمینه 10 عنوان برنامه مشترک پدافند شهری شامل؛ طرح نظام‌های عملیات پدافند غیرعامل شهرک‌های صنعتی، تدوین سند راهبردی پدافند شهری با محوریت طرح‌های واکنش اضطراری، تخلیه جمعیت، چندمنظوره‌سازی فضاهای شهری، فرماندهی واحد مدیریت بحران، تجهیز نیروهای عملیات شهر و.... )، تقویت الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل در مکان یابی و طراحی شهرک های مسکونی جدید، بسته دوم تجهیز نیروهای عملیات شهر برای شهرهای بالا 500 هزار نفر جمعیت، انجام مطالعات پدافند شهری در ۵۲ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ساماندهی مراکز پرخطر به بیرون شهر و امن سازی واحدهای باقی مانده داخل شهر، ساماندهی تاسیسات زیر سطحی شهری در قالب تونل های امن انرژی و تاسیسات ( در شهر تهران، اصفهان و مشهد)، ساخت بوستان فرهنگی-آموزشی فرهنگی دوستدار پدافند غیرعامل، ایجاد سامانه فرماندهی و کنترل واحد شهری برای مقابله با تهدیدات و شرایط بحران و سازماندهی و تقویت پدافند نوین شهری به منظور مقابله حوادث CBRNE، در دستور کار سازمان پدافند غیرعامل کشور و مدیریت شهری قرار دارد. 

سردار جلالی همچنین در زمینه اقدامات این سازمان در زمینه پدافند پرتویی نیز توضیح داد: برگزاری مانور پرتویی در 4 استان شمال غربی (آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل و گیلان)، استان اصفهان، استان مرکزی، ایجاد و توسعه قرارگاه پدافند پرتویی در 4 استان، برگزاری آموزش و برگزاری مانور مشترک شیمیایی -هسته ای در استان اصفهان و مرکزی، آموزش عمومی مردم و تخلیه شهرهای مجاور تاسیسات هسته‌ای از جمله اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور در زمینه پدافند پرتویی است.

سردار جلالی همچنین با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم به مواضع پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل با هدف تقویت به‌روزرسانی و تقویت پدافند غیرعامل در لایه‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی بازسازی ساختار دفاع زیستی، تقویت حکمرانی ملی و بومی در فضای سایبری، ساماندهی مراکز پرخطر شهری، آموزش عموم مردم، تقویت تشکل‌های مردم نهاد در توسعه گفتمان پدافند غیرعامل، صیانت از دارایی‌های معنوی و صیانت از داده‌های نوین مانند داده های مکانی ژنتیکی و...،  تهیه طرح و ساختار امنیت غذایی را از جمله اولویت‌های همکاری و هم افزایی با دولت سیزدهم قرار داده است.

برگزاری ایام نکوداشت پدافند غیرعامل با شعار «پدافند غیرعامل، ایران پایدار»

سردار جلالی همچنین با اشاره به اینکه هفته نکوداشت پدافند غیرعامل سال 1400 با شعار «پدافند غیرعامل، ایران پایدار» از هشتم لغایت 14 آبان‌ماه سال جاری برگزار می‌شود، شعارهای مناسبتی ایام نکوداشت پدافند غیرعامل در سال 1400 به شرح اعلام کرد؛

شنبه؛ هشتم آبان «پدافند غیرعامل، ایران پایدار»

یکشنبه؛ نهم آبان ماه «پدافند زیستی، مدافع حریم سلامت»

دوشنبه؛ دهم آبان ماه «پدافند سایبری، حکمرانی در قلمرو ملی»

سه شنبه؛ یازدهم آبان ماه «پدافند مردم محور، ایران قوی و آماده»

چهارشنبه؛ دوازدهم آبان ماه «پدافند شهری، شهر آماده و پایدار»

پنج شنبه؛ سیزدهم آبان ماه «پدافند اقتصادی، صنعت پایدار، تولید ملی»

جمعه؛ چهاردهم آبان ماه «پدافند پرتوی، مصون سازی فناوری پیشران»

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه برنامه‌های هفته نکوداشت پدافند غیرعامل با توجه به پروتکل ها و ضوابط بهداشتی و با استفاده از ظرفیت های لشکری و کشوری در چهار سطح؛ ملی، دستگاهی، استانی و شهری با رویکرد تبیینی و ترویجی برگزار می‌شود.

به گفته وی در ایام نکوداشت پدافند غیرعامل بیش از یک هزار و ۸۰۰ برنامه در قالب همایش، رزمایش، نشست‌های ترویجی، برنامه های فرهنگی و رسانه‌ای با راهبری سازمان پدافند غیرعامل کشور توسط بخش های لشکری و کشوری برگزار می‌شود.

سردار جلالی از جمله مهمترین این برنامه ها را دیدار با مراجع عظام تقلید، همایش ملی پدافند غیرعامل در وزارت کشور، همایش منطقه‌ای پدافند غیرعامل جبهه مقاومت با همکاری وزارت امور خارجه، رزمایش تست پایداری مولدهای اضطراری در وزارت نیرو، همایش ملی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا با همکاری وزارت راه و شهرسازی، برگزاری شورای پدافند غیرعامل استانداری ها و دستگاه های اجرایی، رزمایش دانش آموزی با همکاری وزارت آموزش و پرورش، همایش پدافند غیرعامل و رسانه پایدار با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایش پدافند غیرعامل در صنایع کشور با همکاری وزارت صمت و برگزاری نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل برشمرد.

در انتهای این نشست، از پوستر نکوداشت پدافند غیرعامل 1400 از سوی سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور رونمایی شد.