۶۵ درصد واکسن‌های طیور مورد نیاز در کشور وارداتی است
به گزارش پایداری ملی، علیرضا رفیعی‌پور  اظهار کرد: تب برفکی از جمله بیماری‌هایی بوده که می‌تواند در آذربایجان‌غربی باعث بیماری دام‌ها شود چرا که این بیماری در سال‌های گذشته نیز در این استان وجود داشته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته و امسال با انجام واکسیناسیون به موقع این بیماری در استان در حالت کنترل شده قرار دارد، افزود: در حال حاضر خطری که دام‌ها را در سطح کشور تهدید می‌کند بیماری تب کریمه کنگو است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه در حال حاضر این بیماری در مرحله طغیان قرار دارد، ادامه داد: تاکنون پنج نفر به خاطر ابتلا به این بیماری فوت کرده و ۶۰ نفر نیز بیمار شده‌اند.

وی با بیان اینکه سابقه ظهور این بیماری در ایران به ۲۰ سال پیش برمی‌گردد، عنوان کرد: این بیماری با انجام اقدامانی از جمله سم‌پاشی، ذبح دام در کشتارگاه‌ با استفاده از چکمه، عینک و دستکش قابل پیشگیری است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: ۹۵ درصد واکسن‌های دامی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و این شرکت‌ها تا دو سال آینده پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌اند.

 وی با بیان اینکه ۶۵ درصد واکسن‌های طیور مورد نیاز در کشور وارداتی است، گفت: شرکت‌های داخلی تولید واکسن طیور نیز در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده و طبق برآوردها تا ۶ ماه آینده مشکلی از جهت تامین این واکسن‌ها وجود نخواهد  داشت.