کد خبر: ۶۷۷۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
بازدید میدانی از زیرساخت‌های مدیریت بحران کلانشهر تهران
وزیر کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ پایگاه مدیریت بحران در تهران وجود دارد، گفت: تعداد این پایگاه ها باید یک و نیم تا ۲ برابر شود تا تهران بتواند در سناریوهای مختلف آمادگی مواجه با بحران را داشته باشد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از پایگاه خبری شهر، وزیر کشور و همراهانش در ابتدای این بازدید میدانی از مخزن آبرسانی اضطراری و شیر قطع اتوماتیک در شرایط بحران در بوستان دانشجو دیدن کردند.

سیدعلی لدنی نژاد، رئیس مرکز مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و HSE آبفای استان تهران در این بازدید توضیح داد: این شیرها توسط شرکت های دانش بنیان داخلی ساخته شدند در حالیکه پیش از این از نمونه های ژاپنی با قیمت یک میلیارد و ۶۰۰‌میلیون تومان استفاده می شد اما قیمت شیرهای ایرانی حدود یک ششم شیرهای خارجی است.

ربیس مرکز مدیریت بحران آبفای استان تهران افزود: از ویژگی های این شیرها این است که با کمترین انرژی باز و بسته می شوند و در زمان زلزله افت فشار را تشخیص و قطع می شوند بنابراین آب دخیره می شود و آب آلوده داخل مخزن نمی شود. 

علی نصیری، سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: امروز بازدید وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران را از زیرساخت های مدیریت بحران تهران خواهیم داشت. طرح آبرسانی اضطراری تهران در شرایط زلزله یکی از این موضوعات است. از آنجا که ممکن است تهران با زلزله بزرگ مواجه شود لازم است آمادگی هایی انجام شود. 

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران افزود: در زمینه شیرهای اضطراری تدبیر این است که برای سه روز اول تا زمان رسیدن تیم‌های امدادی حداقل میزان آبی که هر شهروند برای زنده ماندن و شرب برآورد شده که حدود سه لیتر است در نطر گرفته شود. برای  ۱۱.۵ میلیون نفر ۳۷۴ مخزن ۱۰۰ متر مکعب فولادی یعنی  در هر محله یک مخزن در نظر گرفته شده است. 
نصیری ادامه داد: آب در این مخازن ایستایی ندارد و آب در چرخش و وصل به شبکه است . این شیرها مشابه سازی شده و یک ششم قیمت خارجی  است. این شیرها قطع کن دارند و بر اثر لرزش‌های مکانیکی قطع می شود. با این اقدامات اگر زلزله ای رخ دهد مردم تهران تشنه نمی مانند. تا الان ۲۹ مورد از این شیرها نصب شد و برای ۷۲  شیر جدید مناقصه ها انجام شد و تا ۶ ماه آینده آماده می شود. ۱۰۸  شیر نیز سال آینده و مابقی در سال ۱۴۰۲ نصب می شود.
او عنوان کرد: گرفتاری مالی برای این کار نداریم چرا که مصوباتی که در گذشته در شورای شهر گذاشته شده و قرار شد که ۱۰۰۰ تومان از قبض آب شهروندان برداشته شود تا تامین مالی آن انجام می شود.

آمادگی تهران در شرایط اضطراری رصد می شود 

در ادامه این بازدید وزیر کشور و همراهان به پایگاه ویژه مدیریت بحران منطقه ۶ مستقر در بوستان لاله رفتند.

در این رابطه‌ قرار شد در هر ناحیه تهران یک پایگاه مدیریت بحران ایجاد شود. در این بازدید درباره وظایف خانه دوام و چگونگی عملکرد آن ها در زمان زلزله توضیحاتی از سوی مدیران خانه دوام ارائه شد.

گروه‌های دوام مدیریت بحران شهر تهران آموزشهای لازم در خصوص آتش نشانی و بحران را می بینند. 

احمد وحیدی وزیر کشور در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: یکی از موضوعات در تهران بحث آمادگی های لازم برای شرایط اضطراری است که باید رصد شود. به ویژه با توجه به شرایطی که تهران دارد و روی گسل واقع شده است. 

وزیر کشور افزود: برهمین اساس تصمیم گرفتیم که از بخشی از این آمادگی ها بازدید و برنامه‌هایی که برای توسعه لازم است را ارزیابی کنیم. 

وحیدی ادامه داد: در رابطه با سازماندهی مردم در زمان بحران و بحث داوطلبان خانه های دوام و پیش بینی تجهیزات و ستاد فرماندهی بازدید انجام شد. باید بیشتر در این زمینه رصد کنیم که آمادگی کامل در صورت بروز حادثه وجود داشته باشد.

او  اضافه کرد: در بحث پایگاه‌های مدیریت بحران  نزدیک ۱۰۰ پایگاه در تهران وجود دارد که باید  ۱.۵ تا ۲ برابر شود و با توجه به سناریوهای مختلف باید آمادگی ها را تا دو تا سه برابر افزایش دهیم. 
وزیر کشور عنوان کرد: باید کمبودها را در شرایط مختلف پیش بینی کنیم و با رویکرد محله محور تجهیزات را آماده کنیم . حل مشکل در داخل محله انجام شود. موضوع تاب آوری نیز  مهم است که باید تجهیزات بیشتری را پیش بینی کنیم .

وحیدی در ادامه از ایستگاه تقلیل فشار گاز در مجاورت پارک لاله بلوار کشاورز غربی مقصد بعدی بازدید کرد. 
در این بازدید کاوه نامدار زنگنه معاون فنی شرکت ملی گاز توضیحاتی درباره مقاوم سازی تاسیسات گازرسانی در مقابل زلزله و سیستم قطع اضطراری گاز در شرایط زلزله ارائه داد.

در این بازدید مسعود رنجبریان شهردار منطقه ۶ نیز حضور داشت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: