کد خبر: ۶۲۳۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در پی شیوع آنفولانزای مرغی در خراسان جنوبی، نسبت به خطر شیوع و پیشگیری این بیماری در استان با توجه به مشاهده مواردی از این بیماری در استان همجوار هشدار داد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار کرد: در شرایط کنونی انجام و تشدید اقدامات امنیت زیستی توسط مرغداران به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری در گله‌ها و مراکز تولید و پرورش ضروری است لذا پرورش دهندگان طیور بایستی به دقت، توصیه‌ها و الزامات بهداشتی دامپزشکی را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: باتوجه حجم گسترده ی  ورود مرغ زنده بصورت غیر مجاز از مقصد خراسان جنوبی، امکان مبتلا شدن مرغداری‌های صنعتی و بومی به این بیماری محتمل خواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: دور نگه داشتن طیور خانگی از پرندگان مهاجر آزاد پرواز در کنترل بیماری بسیار اهمیت دارد.  محدودیت در تردد افراد و تجهیزاتی که واحد تولید و پرورش مرغداران دسترسی دارند و به روز نگهداشتن سیستم ضد عفونی تجهیزات از موارد مورد تاکید در این زمینه است.

وی بیان کرد: ضروری است مرغداران باید شرایط قرنطینه ای را بصورت دقیق رعایت نموده و از خرید جوجه یک‌روزه، پولت، دان و سایر نهاده‌های طیور از  بدون مجوز دامپزشکی مبدأ پرهیز کنند.

دکتر حسینی با اشاره به احتمال انتقال این بیماری به انسان، از همه مردم درخواست کرد از خرید مرغ زنده پرهیز نموده و گوشت مرغ مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر تحت نظر دامپزشکی تهیه کنند.

گفتنی است آنفولانزای فوق حاد پرندگان، معروف به آنفولانزای مرغی یک بیماری ویروسی همه گیر بین پرندگان است که قابلیت سرایت بسیار دارد و در صورت شیوع، خسارت فراوانی به صنعت مرغداری وارد می‌کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: