کد خبر: ۶۱۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از بررسی و تصویب بیش از ۳۰۰ طرح تحقیقاتی در زمینه کرونا در کمیته اخلاق دانشگاه در شش ماه نخست سال جاری خبر داد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر افشین زرقی با اعلام این خبر افزود: تمهیداتی انجام شده که پژوهشگران دانشگاه بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن، پروپوزال های تحقیقاتی خود را برای اخذ کد اخلاق به معاونت پژوهشی ارایه کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تصویب پروپوزال های تحقیقاتی در کمیته اخلاق منوط به تصویب و تایید محتوای علمی تحقیق است، بررسی و ارائه مصوبه شوراهی پژوهشی در مراکز تحقیقاتی یا دانشکده ها شرط لازم برای دریافت کد اخلاق است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه ارایه کد اخلاق از طریق سامانه ملی کداخلاق با اتصال خودکار به سامانه پژوهان دانشگاه انجام می شود، گفت: لازم است تمام طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها در سامانه پژوهان دانشگاه ثبت شوند و امکان ارایه کداخلاق به صورت دستی فراهم نیست.

وی افزود: فرایند ثبت پروپوزال تحقیقاتی، بررسی، تصویب و ارائه کد اخلاق به صورت کاملا الکترونیکی و غیر حضوری انجام می شود.

زرقی ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۶ کمیته اخلاق تشکیل شده است که از این حیث در دانشگاه های علوم پزشکی کشور سرآمد هستیم و همین امر موجب توزیع مناسب طرح های تحقیقاتی و تسریع در فرایند رسیدگی به طرح های تحقیقاتی شده است.

وی درباره پایان نامه ها نیز توضیح داد: با توجه به ابلاغیه وزارت بهداشت، تمامی پایان نامه ها ملزم به اخذ کد اخلاق قبل از شروع فرایند اجرایی پروژه است که در این زمینه نیز پس از تصویب گروه های آموزشی، اخذ کد اخلاق در کمیته های اخلاق انجام می شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افزود: طرح های تحقیقاتی با موضوع شبیه سازی، سلول درمانی، سلول های بنیادی و مطالعات بین المللی صرفا در کمیته دانشگاهی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی بررسی و تصویب می شوند.

وی یادآور شد: همچنین با توجه به شیوع بیماری کرونا، جلسات کمیته های اخلاق به صورت مجازی از سال ۹۹ به صورت منظم برگزار شده تا خللی در روند بررسی و تصویب پروپوزال های تحقیقاتی و پایان نامه ها پیش نیاید.

زرقی تاکید کرد: با توجه به الزام مجلات برای اخذ تاییدیه کمیته اخلاق از پژوهشگران، اخذ کد اخلاق صرفا قبل از شروع مراحل اجرایی طرح باید انجام شود.

وی گفت: کمیته های اخلاق دانشگاه شامل کمیته های دانشگاهی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی مرکز تحقیقات پوست، پژوهشکده سل و بیماری های ریوی مسیح دانشوری، انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات چشم پزشکی و دانشکده داروسازی و پرستاری و مامایی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: