کد خبر: ۵۳۵۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
سرپرست سازمان توسعه تجارت کشور گفت: استان‌های منطقه ۳ در سال ۹۷ از صادرات به ۱۵ کشور منطقه ۳.۴ میلیارد دلار درآمد داشتند که سهم همدان از این رقم ۱۱۵ میلیون دلار است.
 حمید زادبوم پیش از امروز در نشست تخصصی آمایش منطقه 3 کشور اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست زدن تلنگری به 4 استان منطقه 3 برای توسعه تجارت خود با کشورهای همسایه به ویژه عراق است.

وی افزود: از 44 میلیارد دلار صادرات کشور تنها 3.4 میلیارد دلار آن به صادرات از 4 استان کرمانشاه، ایلام، همدان و لرستان اختصاص داشته که از این رقم نیز بخش عمده آن مربوط به استان مرزی کرمانشاه بوده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت کشور عنوان کرد: در سال 97 استان کرمانشاه 2.5 میلیارد دلار، استان ایلام 706 میلیون دلار، استان همدان 115 میلیون دلار و استان لرستان 71 میلیون دلار صادرات داشته‌اند.

وی با اشاره به این که کشور عراق به تنهایی 40 میلیارد دلار واردات دارد، گفت : سهم کشور ایران از ظرفیت واردات عراق 10 میلیارد دلار است که 25 درصد کل وارادات این کشور را تشکیل می‌دهد و سهم خوبی به شمار می‌رود.

زادبوم تصریح کرد: ظرفیت واردات 15 کشور همسایه ایران نیز در سال 2018 بیش از هزار میلیارد دلار بوده است که اگر کشورهای چین و هند را هم به آنها اضافه کنیم این ظرفیت به 3 هزار و 625 میلیارد دلار می‌رسد.

وی با اشاره این که این رقم یک بازار مناسب برای توسعه تجارت و اقتصاد کشور است، تاکید کرد: با اینحال از 44 میلیارد دلار صادرات کشور تنها 24 میلیارد دلار آن از این کشورها حاصل شده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت کشور با بیان این سهم 4 استان منطقه 3 که دو استان آن نیز مرزی هستند از این  میزان صادرات خوب نیست، اظهار داشت: صادرات ما به عراق 10 میلیارد دلار است و اگر استان‌های منطقه 3 فقط روی همین کشور کار کنند می‌توانند صادرات خود را به رقم بالایی برسانند.

زادبوم افزود: در حال حاضر در بغداد و بصره رایزن اقتصادی داریم که با تمام توان در خدمت تجار ایرانی به ویژه تجار استان‌های منطقه 3 هستند.

وی تصریح کرد: از جمله ظرفیت‌های صادرات کالا به کشور عراق می‌توان به مواد معدنی، برق و الکتریسیته، شیرینی و شکلات، صنایع تبدیلی، قطعات خودرو، گل و گیاه، میوه و تره‌بار، صنایع لبنی و دام و طیور اشاره کرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت کشور با اشاره به این که  در حال حاضر کشور در یک جنگ اقتصادی به سر می‌برد، تاکید کرد: البته همه مشکلات ما ناشی از تحریم نیست و از آنجا که مقام معظم رهبری تجار را سربازان ایران در این جنگ اقتصادی معرفی کردند باید تلاش کنیم مشکلات بخش خصوصی رفع شود.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: