کد خبر: ۵۲۴۶۷
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از پاک‌سازی 900 هکتار از اراضی این استان از آفت ملخ خبر داد و گفت: تخصیص اعتبار از محل منابع استانی برای کنترل خسارت آفت ملخ در این استان ضروری است.
به گزارش پایداری ملی، عباس مشیریان اظهار کرد: مبارزه شیمیایی علیه آفت ملخ تاکنون در سطح 900 هکتار از اراضی کشاورزی این استان با روش‌های محلول‌پاشی، طعمه پاشی و با استفاده از سم‌پاشی‌های توربولایز و زنبه‌ای انجام‌شده است.

وی با بیان اینکه پرونده آفت ملخ در استان سمنان بسته‌شده است خاطرنشان کرد: سمنان و دامغان بیشترین سطح مبارزه را به خود اختصاص دادند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برخی از ویژگی‌های آفت ملخ خاطرنشان کرد: ملخ ازجمله آفات مهم محصولات کشاورزی بوده که دارای تحرک و تغذیه بالایی است.

مشیریان تصریح کرد: هر ملخ می‌تواند به‌اندازه وزن خود در روز از همه گیاهان سرسبز و حتی تنه درختان تغذیه کند.

وی با اشاره به تنوع جنس و گونه ملخ موجود در استان سمنان گفت: تنوع بالای این آفت سبب پیچیدگی و سخت شدن برنامه‌ریزی در اجرای مبارزات شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: مهم‌ترین گونه ملخ خسارت زا در استان سمنان ملخ مراکشی، ایتالیایی، شکم بادمجانی و ملخ‌های بومی هستند و تاکنون آفت ملخ صحرایی در استان سمنان گزارش نشده است.

مشیریان با اشاره به اقدامات انجام‌شده علیه آفت ملخ گفت: کارشناسان حفظ نباتات در سطح استان ضمن شناسایی دقیق مناطق کنونی آفت ملخ در عرصه‌های مختلف در صورت نیاز عملیات کانون کوبی را به‌منظور جلوگیری از ورود این آفت به باغات و مزارع و خسارات به محصولات کشاورزی را نیز انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود تا اواسط مردادماه عملیات مبارزه با ملخ در استان سمنان به اتمام برسد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: با توجه به کوهستانی بودن و در برخی موارد صعب‌العبور بودن و توپوگرافی خاص مناطق آلوده و کانون‌های اصلی نیاز به خودروهای کمک‌دار برای اجرای صحیح و به‌موقع مبارزه با این آفت خطرناک اجتناب‌ناپذیر است.

مشیریان با اشاره به کمبود شدید خودروی کمک‌دار برای سم‌پاشی گفت: با توجه به قدمت بالای دستگاه‌های موجود در استان برای مبارزه با آفت ملخ نیاز مبرم به خودروهای کمک‌دار در استان سمنان احساس می‌شود که می‌توان از طریق تخصیص اعتبار از محل منابع استانی این مشکل را رفع کرد.

منبع: فارس
برچسب ها: سمنان ، ملخ ، آفت ، کشاورزی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: