کد خبر: ۵۱۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
فرمانده انتظامی تهران بزرگ از تشکیل قرارگاه ویژه و ضربتی مبارزه با سرقت با همکاری دستگاه قضایی خبر داد.

به گزارش پایداری ملی، همایش هم‌اندیشی رؤسای پلیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با دادستان کل کشور و دادستان تهران در مقر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برگزار شد. 

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران از تشکیل قرارگاه ویژه و ضربتی مبارزه با سرقت خبر داد و اظهار داشت: با هماهنگی دادستانی تهران، از امروز قرارگاه ویژه و ضربتی مبارزه با سرقت متشکل از پلیس و دستگاه قضایی آغاز به کار خواهد کرد. 

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد: بحث تعقیب مجرمان فراری، اجرای طرح‌های ویژه و ضربتی در نقاط آلوده و بحث تشدید مجازات برای سارقین برای سارقان تعدد جرم از جمله موضوعاتی است که در دستورکار پلیس و دستگاه قضایی قرار خواهد گرفت. 

وی به رتبه تهران بزرگ در جرم سرقت پرداخت و گفت: تهران بزرگ در سال ۹۷ در رتبه سی‌ام کشوری از حیث افزایش سرقت قرار داشت و هم‌اکنون در جایگاه سی‌و یکم قرار دارد. 

رحیمی افزود: متأسفانه در جرائم خُرد شاهد افزایش سرقت بودیم و تا الان ۹ درصد افزایش سرقت داشته‌ایم؛ از این تعداد حدود ۴۰ درصد سرقت‌های خُرد مربوط به وسایل و قطعات خودرو بوده و ۷ درصد در حوزه گوشی تلفن همراه است. 

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با تأکید بر این مطلب که اجرای طرح‌های ویژه و ضربتی پلیس در نقاط آلوده جزو اولویت کاری پلیس است، در خصوص عدم تناسب سطح مجازات با میزان جرائم اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که امروز راجع به آن تصمیم‌گیری شد، بحث تشدید مجازات برای سارقین است؛ به ویژه سارقینی که دارای تکرار جرم هستند؛ در این راستا قرار است که بقیه سوابق دستگیرشدگان به پرونده پیوست شود تا قضات براساس تعدد جرم تصمیم‌گیری کنند. 

سردار رحیمی اعلام کرد: قرار شده است که تشدید مجازات برای کسانی که تعدد جرم دارند اعمال شود. 

رئیس پلیس پایتخت به بحث تقویت کلانتری‌های اشاره و بیان داشت: مکلف شدن واحدهای مسکونی به رعایت مقررات ایمنی، برقراری ارتباط الکترونیکی بین پلیس پیشگیری، کلانتری‌ها و آگاهی با دستگاه قضایی و همچنین بحث بهره‌گیری از ظرفیت‌ شرکت‌های انتظام و تقویت پلیس محله از جمله مواردی است که در دستور کار پلیس قرار خواهد گرفت. 

وی گفت: فعالیت پارکبان‌ها به شکل جدید و تحت نظر شرکت انتظام از جمله مواردی جدیدی است که پلیس مدنظر دارد.

رئیس پلیس پایتخت برخورد جدی با معتادان و خرده‌فروشان مواد مخدر را از اولویت‌های دیگر پلیس دانست و گفت: ۷۰ درصد معتادان و خرده‌فروشان در جرم سرقت مشارکت دارند؛ همچنین این افراد در زورگیری‌ها نیز فعالیت دارند. 

سردار رحیمی در خصوص اشراف اطلاعاتی پلیس در مناطق آلوده تهران اظهار داشت: اینکه منطقه آلوده خاصی در تهران باشد اینگونه نیست؛ مؤلفه‌های ساعت و زمان سرقت پراکنده است، اگرچه پلیس می‌داند که زمان تقریبی سرقت مناطق یا سرقت از اماکن بیشتر در چه محدوده‌های زمانی به وقوع می‌پیوندد.

وی از ارزیابی و تحلیل پلیس بر مؤلفه‌های سرقت همچون زمان، مکان، نوع و شیوه سرقت خبر داد و گفت:‌کنترل مجرمین سابقه‌دار در دستورکار است.

سردار رحیمی با تأکید بر این مطلب که ما نقطه زرد هم در تهران نداریم، خاطرنشان کرد: در پنج سال گذشته سهم وقوع جرم سرقت در کشور ۳۳ درصد بوده و امروز به ۲۱ درصد کاهش یافته است. 

وی به اهداف همایش یکروزه پلیس با دادستانی و قضات پرداخت و گفت: این همایش یکروزه به منظور بررسی راهکارهای مقابله باافزایش سرقت به ویژه سرقت خرد با حضور دادستانی کل کشور، دادستان تهران، سرپرستان دادسراهای تهران، قضات و رؤسای پلیس‌های تخصصی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برگزار شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: