کد خبر: ۵۰۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران، گفت: باید از تجربیات وقوع سیل استفاده کرد و با ارائه فراخوان، کلیپ‌های مردمی ارسالی ازسیل اخیر را مورد ارزیابی قرارداد ونگاه تخصصی به واکنش‌ها در فضای مجازی به این مقوله داشت و به دنبال آن ضمن آمادگی برای سال های آتی، عملکرد خود را در این زمینه آسیب‌شناسی کنیم.
به گزارش پایداری ملی، «حجت الله ایوبی» با تاکید بر آگاه سازی آحاد مردم جامعه از فعالیت‌های انجام گرفته، گفت: متأسفانه خیلی‌ها تصور درستی از فعالیت‌ها ندارند و باید فکری برای آگاهی مردم در این بخش کرد.

وی افزود: هرچند امروز هریک از افراد در جامعه با داشتن یک گوشی تلفن اندروید قادر خواهد بود به راحتی عکس و تصویر از وقوع حواث طبیعی و… تهیه کرده و در فضای مجازی منتشر کند از این رو فرهنگ سازی در جهت افزایش سواد رسانه‌ای برای پیشبرد اهداف و آگاه سازی مردم در جهت نحوه انتشار و ارائه تصاویر زنده و اولیه برای تبیین رویدادهای مختلف مفید و تأثیر گذار خواهد بود.

مدیرعامل انجمن متخصصین آب و فاضلاب کشور اظهار کرد: در کشور ما بهره‌برداری فراموش شده است اما در موضوع آب فاضلاب مسئله مهم بهره‌برداری است و در طراحی‌ها می‌تواند بازخورد مشکلات بهره‌برداری باشد.

قنبر علی رجبی با اشاره به برپایی مسابقات با محوریت بهره‌برداری در حوزه آب و فاضلاب عنوان کرد: امروز مسابقات بهره‌برداری برگزار می‌کنیم و بین بهره‌برداران مسابقاتی برگزار می‌شود. در نمایشگاه‌های بزرگ دنیا، در سالن‌های بزرگی، پیشنهادهای بهره‌برداری در قالب مسابقه برگزار می‌شود و مردم نیز در آن شرکت می‌کنند و بهره‌برداری درست مانع بروز مشکلات می‌شود.

وی تصریح کرد: در حوزه آب و فاضلاب، محور اصلی فعالیت‌ها، ابتدا اجرا بود اما امروز این موضوع مطرح است که بدون بهره‌برداری خوب، اجرای مناسبی نداریم.

رقابت برای بهره‌برداری

در ادامه هاشم امینی مدیرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به برپایی دوره‌های مسابقه مهارت‌های بهره‌برداری با همکاری کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: در حوزه صنعت آب و فاضلاب در حوزه بهره‌برداری اقدامات مناسبی انجام شده و به دنبال این هستیم تجربیات در این بخش منتقل و دانش‌ها نیز ارتقا یابد و کار علمی آموزشی و البته فرهنگی رخ دهد.

وی ادامه داد: در مسابقاتی که برگزار کردیم فرهنگ کار و تلاش را مورد توجه قرار دادیم تا کارگران و مهندسان غیرت ملی را ارتقا دهند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان در این باره توضیح داد: جلسات متعدد برگزار کردیم و در شش ماه به صورت مستمر و هفتگی پیگیر مسئله بودیم؛ خوشبینم این اتفاق اثر خوبی در صنعت آب و فاضلاب بگذارد.

امینی یادآور شد: هدف برپایی مسابقات این است مجموعه صنعت آب و فاضلاب تغییر انگیزه دهد و افراد حاضر در این مسابقات بخصوص در سطح ملی با استفاده از ظرفیت‌های کمیسیون ملی یونسکو، می‌توان از تجربیات کشورهای مختلف استفاده کرد.

در ادامه گزارشی از روند طراحی مسابقات مهارت‌های فنی تخصصی بهره‌برداری و زمانبندی برگزاری آن در سطوح استانی، منطقه‌ای و کشوری گزارشی ارائه شد حاضران پیشنهادات خود را در این بخش ارائه کردند.

سیل گلستان

در ادامه بهزاد هرمزی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گلستان با ارائه گزارشی درباره سیل اخیر در این استان عنوان کرد: کشور ما سرزمینی حادثه خیز است و باید مهارت در مقابل با بحران را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نمایشگاه توانمندی با نگاه تاب‌آوری تشکیل و توانمندی بهره‌برداری در این بخش به نمایش گذاشته شد یادآور شد: استان گلستان به لحاظ اقوام، تنوع زیستی و طبیعت نگارستان ایران است و نوروز امسال چالش جدی در این استان داشتیم.

بهزاد هرمزی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گلستان تصریح کرد: بیشتر تمرکز رسانه‌ها در ابتدای امسال در استان گلستان بر مقوله سیل بود اما ما با ۵ نوع حادثه طوفان، صاعقه، بارش باران، رانش و سیل عظیم روبه‌رو بودیم و اگر مهارت دوستان در زمینه خدمات‌رسانی در بخش‌های مختلف نبود قطعاً فاجعه‌ای بزرگ رخ می‌داد.

هرمزی با بیان اینکه هماهنگی خوبی بین دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت بهداشت، وزارت نیرو، هلال احمر و دیگر نهادها برقرار شد تاکید کرد: آنچه در رسانه می‌دیدیم آبگرفتگی طولانی مدت فرسایشی بود. در منطقه شیب اندکی داریم و این به چالشی برای ما تبدیل شد.

وی ادامه داد: مردم مشارکت خوبی داشتند و در روزهای اول همه همکاری‌ها با هلال احمر و تمام اقدامات اولیه با همراهی این نهاد بود. از تعدد و تکثر ارائه دهندگان جلوگیری کردیم و حداکثر خدمات را در مسئله آب داشتیم و مسمومیت آبی در این استان نداشتیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گلستان اظهار داشت: اگر پارامتر مسابقه بهره‌برداری را در بحران نیز برگزار کنیم اتفاق خوبی است. در ایام بحران بیماری آبی بیشتر است اما در این ایام بیماری کسب نشد.

آگاهی مردم از فعالیت‌ها

در این جلسه موضوع همکاری سازمان هلال احمر در راستای سازمان داوطلبان آب در کشور مورد بررسی قرار گرفت.

فعالیت داوطلبان هلال احمر در نذر آب

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر کشور با اشاره به تشکیل سازمان داوطلبان کمک‌رسان آب عنوان کرد: در سایت صلیب سرخ جهانی مداخلات در چند موضوع است جنگ، حوادث طبیعی، خشکسالی به عنوان بحران طبیعی خاموش از موضوعاتی است که باید به آن ورود کنیم.

محمد نصیری با اشاره به لزوم ورود در مسئله بحران آب یاداور شد: اولین موضوع در همه بحران‌ها مسئله مطالبه آب است.

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر کشور توضیح داد: موضوع سرویس‌های بهداشتی یکی دیگر از مسائل در بحران‌ها است. عموماً این موضوع اعلام می‌شود که تأمین سازه سرویس‌های بهداشتی با شهرداری و تأمین آب در این بخش با وزارت نیرو است و در این زمینه آسیب داریم.

وی با بیان اینکه ۲ هزار سرویس بهداشتی از سوی خیرین در سیل امسال احداث شد توضیح داد: این موضوع در بحران یکی از نقص‌ها است و این موضوع اصلی مردم خوزستان دد کمپ‌ها بود.

نصیری تصریح کرد: فارغ از این مباحث، سازمان داوطلبین هلال احمر سال گذشته هم‌زمان با موج خشکسالی، طرح نذر آب را در استان سیستان انجام داد.

وی با بیان اینکه بطور متوسط ۶۰ هزار نفر از منطقه بلوچستان مهاجرت کرده و به حاشیه شهر یزد آمدند اظهار داشت: این اتفاق نشان از اهمیت آب دارد و امسال نیز طرح نذر آب ۲ را برگزار می‌کنیم.

وی گفت: پارسال ۳ هزار تانکر آب تأمین شده از خیرین را با راهنمایی سازمان آب و فاضلاب تأمین آب کردیم و در بخش وسیعی آب معدنی توزیع و منبع آبدمستقر شد؛ در کنار این بخش سبد غذایی و خدمات بهداشتی ارائه کردیم و امسال در سطح وسیع‌تر این اقدامات در جنوب کرمان و خراسان هم انجام می‌شود.

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر کشور عنوان کرد: بر اساس کارت‌های صادر شده، ۲ میلیون داوطلب داریم. در سیل اخیر ۱۰ هزار نفر در سه استان سیل زده همکاری کردند و پرسنل ما نیز ۸ هزار نفر بودند.

نصیری تصریح کرد: این ظرفیت را آماده‌ایم در اختیار همه نهادهای دغدغه‌مند قرار دهیم و در موضوع آب و فاضلاب این ظرفیت وجود دارد.

فره‌ام گرکانی معاون مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در این جلسه عنوان کرد: بخشی از ظرفیت ما درگیر تأمین آب شرب مردم‌می‌شود و با آزاد شدن نیروهای ما، این نیروی متخصص در بخش‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه اعضای حاضر با اشاره به دستاوردهای طرح همکاری سازمان هلال احمر در راستای سازمان داوطلبان آب در کشور، بر کاربرد اجرای آن در حوزه استانی تاکید کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: