کد خبر: ۵۰۴۸۶
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
قرار است اوایل هفته آینده هفتمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه قطر برگزار شود، نشستی که می‌تواند نقطه عطفی در مذاکرات باشد.

به گزارش پایداری ملی، قرار است اوایل هفته آینده هفتمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه قطر برگزار شود، نشستی که می‌تواند نقطه عطفی در مذاکرات باشد.

این دوره از مذاکرات که بدون حضور دولت افغانستان برگزار خواهد شد، بروی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و تضمین طالبان برای عدم تبدیل این کشور به محلی برای حمله به سایر کشورها از جمله آمریکا و متحدان آن خواهد بود.

به نوشته رادیو آزادی، ششمین دور مذاکرات که انتظار می‌رفت با توافقی در مورد خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به پایان برسد، با عدم تمایل آمریکا برای پذیرش آتش بس و عدم گفت‌وگو با دولت افغانستان با بن بست به کار خود پایان داد.

اما «سهیل شاهین»، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان ضمن رد بن‌بست در مذاکرات میان این گروه و آمریکا گفت: بن‌بستی در مذاکرات شکل نگرفته، گفت‌وگوها و مباحث در حال پیشرفت است، اما به صورت مرحله به مرحله و تدریجی.

وی ادامه داد: طالبان امیدوار است که با اعلام جدول خروج نظامیان خارجی از افغانستان، شاهد نقطه عطفی در مذاکرات باشیم.

از  طرف دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در آستانه این دور از مذاکرات گفت: امیدوارم که در مورد خروج نظامیان خارجی و تضمین عدم حمله از خاک افغانستان به نتیجه برسیم، اما توافق نهایی زمانی صورت می‌گیرد که در همه موضوعات با طالبان به توافق برسیم.‌

از سوی دیگر منابع دولتی اعلام کردند که قرار است در ماه آینده نشست دو روزه میان طالبان و افغان‌ها که دولت نیز در این نشست حضور دارد در دوحه قطر برگزار شود.

این منبع آگاه اعلام کرد این نشست برای 7 جولای برنامه ریزی شده و برگزاری آن به خروج مذاکرات میان طالبان و آمریکا نیز بستگی دارد.‌

طالبان تاکنون حاضر به مذاکره مستقیم با دولت افغانستان نبوده و آن را دست نشانده آمریکا عنوان کرده است، اما طالبان عنوان کرده که با مردم افغانستان و شخصیت‌های دولتی که به صورت انفرادی در مذاکرات حضور داشته باشند، گفت‌وگو خواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: