کد خبر: ۵۰۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰
چین در عرصه نظامی درحال تبدیل شدن به خطری جدی برای آمریکاست.

به گزارش پایداری ملی، رهبران چین طرحی را برای استقرار بهترین نیروی مسلح جهان تا سال 2049 ارائه کرده‌اند. اگر آمریکا به دنبال آن است تا از تبدیل شدن چین به عنوان قدرت برتر نظامی جهان جلوگیری کند، باید برنامه‌هایی برای این کار داشته باشد. این موضوعی است که در گزارش جدید مرکز امنیت آمریکای نوین به آن اشاره شده است.

این طرح رهبران چین در سال 1991 و بعد از آن تقویت شد که ائتلاف غرب به رهبری آمریکا نیروهای عراقی را با استفاده از مهمات هدایت شونده و با دقت بالا شکست دادند.

درس مهمی که چین از عملیات صحرا در سال 1991 گرفت تاثیرگذاری زیاد حمله سریع و خشن در مدت 24 ساعت اول جنگ به دشمن مقابل بود.

از سوی دیگر رقابت بین آمریکا و چین در چند فاز قابل بررسی است. در فاز اول ارتش چین از موضع ضعیف تر درتلاش برای رقابت فنی با آمریکا بود. اسناد نظامی چین در اواخر دهه 1990 و 2000 بر روش هایی برای شکست دشمنی تاکید داشت که از لحاظ فنی پیشرفته بود. البته این روش تا زمانی ادامه داشت که  اختلاف فنی بین دو کشور کاهش یافت.

این فاز تا دوره‌ای ادامه داشت که چین به مهمات هدایت شونده و فناوری لازم برای استفاده از قدرت بازدارندگی در برابر آمریکا دست یافت.

فاز سوم به مرحله پایانی اشاره دارد و مربوط به زمانی است که ارتش چین در شرایط برتی فنی در برابر نیروهای نظامی آمریکا قرار داشته و به موجب آن چین قادر خواهد بود نیروهای خود را از استحکامات اول خود خارج کرده و نیروهای آمریکایی را به مجمع الجزایر دوم در شرق ژاپن و فیلیپین و یا دورتر عقب براند.

در سال 2019 چین همچنان در فاز اول قرار دارد. اما با توجه به توسعه اقتصاد و پیشرفت فن آوری چین و حتی اتهامات مبنی بر سرقت اطلاعات از سوی پکن درحال نزدیک شدن به فاز دوم هستیم. علاوه بر این نیروهای مسلح چین درحال توسعه توانمندی‌های خود برای اجرای " تسلیحات تخریب کننده سیستم" هستند- تسلیحاتی که برای ایجاد اختلال در شبکه فرماندهی، شبکه کنترل، سیستم‌های ارتباطی و اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: