کد خبر: ۴۹۴۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
یافته جدید پزشکی؛
محققان دریافتند پروتون درمانی در مقایسه با پرتودرمانی با اشعه X، عوارض جانبی به مراتب کمتری برای بیماران مبتلا به سرطان دارد.
به گزارش پایداری ملی، محققان دانشگاه واشنگتن در این مطالعه بر عوارض درجه ۳ درمان سرطان که به قدری شدید است که موجب بستری شدن در بیمارستان می‌شود، تمرکز کردند. این عوارض شامل درد، مشکل در بلع غذا که منجر به کاهش وزن می‌شود، مشکل در نفس کشیدن و اسهال و استفراغ که موجب کم ابی بدن می‌شود، هستند.

محققان در این مطالعه دریافتند بیماران دریافت کننده پروتون درمانی در طول مدت ۹۰ روز درمان در مقایسه با بیماران دریافت کننده پرتودرمانی، دو سوم با کاهش عوارض جانبی بیماری روبرو بودند.

از ۳۹۱ بیمار دریافت کننده پروتون درمانی، ۴۵ نفر یا ۱۱.۵ درصد عوارض شدید درمان را تجربه کردند. در گروه بیماران دریافت کننده پرتودرمانی، از ۱۰۹۲ بیمار، ۳۰۱ بیمار یا ۲۷.۶ درصد عوارض شدید درمان را تجربه کردند.

همچنین محققان دریافتند تفاوت مدت زمان زنده ماندن در هر دو گروه فرقی نداشت که بیانگر این مطلب است که پروتون درمانی در درمان سرطان مؤثر است بطوریکه نرخ زنده ماندن در طول مدت یک سال در گروه پروتون درمانی ۸۳ درصد و در گروه بیماران پرتودرمانی ۸۱ درصد بود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: