کد خبر: ۴۸۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
۱۳ نهاد بین‌المللی ضمن انتقاد از وزارت دفاع آمریکا برای خودداری از انتشار اطلاعات جنگ افغانستان خواستار شفافیت در این باره شدند.
به گزارش پایداری ملی، 13 نهاد بین‌المللی با ارسال نامه‌ای به «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا خواستند تا پنتاگون از توقف جمع‌آوری و عدم انتشار اطلاعات مهم مربوط به وضعیت امنیتی افغانستان خودداری کند.

به گفته این نهادهای بین‌المللی، اطلاعات جنگ برای درک مردم آمریکا از وضعیت افغانستان حیاتی است.

این سازمان‌ها از تصمیم ارتش آمریکا برای عدم جمع‌آوری اطلاعات درباره میزان مناطق تحت کنترل دولت افغانستان و طالبان نیز ابراز نگرانی کردند.

این تصمیم پنتاگون چندی پیش در گزارش «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز درج شده بود.

در این نامه آمده است: دسترسی عمومی به اطلاعات درباره ارتش آمریکا حیاتی است. تلفات غیرنظامیان در عراق، سوریه و افغانستان افزایش یافته است. یافته‌های دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نشان می‌دهد تلفات غیرنظامیان افغان در سال 2018 بیش از هر سال دیگر از آغاز ثبت تلفات غیرنظامیان بوده است و افغانستان بطور ویژه از ادامه بی‌ثباتی رنج می‌برد.

به گزارش «اپن د گاورنمنت»، این سازمان‌ها تصمیم وزارت دفاع آمریکا مبنی بر محدود کردن دسترسی به اطلاعات جنگ افغانستان را تلاشی برای «پنهان کردن اطلاعات شرم‌آور» از عموم دانست و آن را اقدامی غیرقابل قبول دانست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: