کد خبر: ۴۷۵۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
وزیر دفاع سریلانکا گفته است، انفجارهای اخیر در این کشور، پاسخ به حمله «کرایست‌چرچ» در نیوزیلند بوده است.

به گزارش پایداری ملی، «وآن ویجه واردن» وزیر دفاع سریلانکا امروز (سه‌شنبه) گفت، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد، انفجارها در این کشور در پاسخ به حمله کرایست‌چرچ در نیوزیلند بوده است.

بنا بر گزارش «آی.24.نیوز»، این مقام ارشد سریلانکا تأکید کرد که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که حملات اخیرا در این کشور «انتقام تیراندازی‌ها در مسجد کرایست‌چرچ» بوده است.

وزیر دفاع سریلانکا همچنین اعلام کرد که حملات تروریستی و انفجارهای روز یکشنبه321 کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.

دولت سریلانکا به دنبال وقوع این حملات تروریستی وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد که رسما از نیمه‌شب گذشته اجرایی شده است. این وضعیت فوق‌العاده به نیروهای پلیس و ارتش این کشور اختیار کافی برای مقابله با حملات شبه‌نظامیان را می‌دهد و مظنونین می‌توانند بدون حکم دادگاه بازداشت شوند.

مقام‌های پلیس سریلانکا روز یکشنبه از وقوع چند انفجار در این کشور آسیایی خبر دادند. این انفجارها در سه شهر از جمله «کلمبو» پایتخت تجاری این کشور و حین مراسم «عید پاک» در کلیساها به وقوع پیوست.

کلیسای «سنت آنتونی» در «کوچچیکاده» پایتخت تجاری سریلانکا (کلمبو) و همچنین کلیسای «کاتوواپیتیا» در «کاتانا» هدف انفجار قرار گرفت. بنا بر گفته پلیس سریلانکا، در هتل «شانگری-لا» و «کینگبری» در پایتخت تجاری این کشور هم انفجارهایی صورت گرفته است. ساعتی بعد از انفجارهای اولیه، دو انفجار دیگر هم در دو نقطه در حومه کلمبو رخ داد.

خبرگزاری رویترز هم روز گذشته (یک روز پس از حملات تروریستی سریلانکا) به نقل از منابع محلی از وقوع یک انفجار دیگر در نزدیکی یک ون در نزدیکی کلیسایی واقع در «کلمبو» پایتخت این کشور خبر داد. این انفجار حین عملیات خنثی‌سازی بمب رخ داده بود.

دولت سریلانکا گروه محلی «جماعت توحید» را مسئول این انفجارها معرفی کرده و گفته که این گروه، این حملات تروریستی را با کمک یک شبکه بین‌المللی سازماندهی کرده است.

بامداد روز جمعه 24 اسفندماه به وقت تهران (ظهر جمعه به وقت محلی) بود که رسانه‌های نیوزلندی از وقوع حمله مسلحانه به مسجد «النور» در شهر «کرایست‌چرچ» خبر دادند. درپی حمله تروریست‌های مسلح به نمازگزاران جمعه در دو مسجد در نیوزلند، حداقل 50 نفر کشته و 30 تن دیگر مجروح شدند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: