کد خبر: ۴۷۵۰۱
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات شرکت فولاد مبارکهٔ اصفهان، بر تداوم حفظ محیط‌زیست و استفاده از ظرفیت‌های موجود در مدیریت پسماندها و ضایعات تأکید کرد.

به گزارش پایدداری ملی، عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست کشور ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بر تداوم حفظ محیط‌زیست و استفاده از ظرفیت‌های موجود در مدیریت پسماندها و ضایعات تأکید کرد.

در راهبردهای کلان شرکت فولاد مبارکه رعایــــت دستورالعمل‌های زیست‌محیطی به‌عنوان یک مسئولیت اجتماعی خودخواسته و در راستای توسعه پایدار مدنظر است

حمیدرضا عظیمیان در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست کشور در جمع خبرنگاران ضمن بیان مطلب فوق گفت: از ابتدای دوران ساخت شرکت فولاد مبارکه و هم‌زمان با اجرای طرح‌های توسعهٔ این شرکت، همواره توجه به محیط‌زیست و سرمایه‌گذاری و ایجاد سازوکارهای مناسب در این زمینه در دستور کار بوده و هست.

وی از دستیابی به توسعهٔ پایدار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اصول مدیریتی این شرکت یاد و اضافه کرد: از نگاه مدیریت شرکت، اساساً در گروه فولاد مبارکه اختصاص هرگونه بودجه درزمینهٔ محیط‌زیست به معنی واقعی سرمایه‌گذاری تلقی شده است؛ به همین سبب است که در کنار کوره‌های قوس الکتریکی، کارخانه‌های احیا مستقیم و سایر واحدهای این شرکت پیشرفته‌ترین سامانه‌های تصفیه به کار گرفته شده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: همان‌گونه که شرکت همواره به افزایش کمیت و کیفیت محصولات توجه دارد، بر ارتقای دستاوردهای زیست‌محیطی خود نیز تأکید داشته و به آن به‌عنوان هدفی فراتر از یک الزام قانونی در حد مسؤولیت اجتماعی توجه دارد.

عظیمیان تصریح کرد: سرمایه‌گذاری 600 میلیارد تومانی شرکت در زمینه حفظ محیط زیست کسب بالاترین جایزهٔ مدیریت سبز اروپا و بنیاد جهانی انرژی از میان 8 هزار طرح برگزیدهٔ بین‌المللی در سال 95 به‌واسطه طرح فراوری گرم سرباره، رقابت تنگاتنگ با سایر شرکت‌های جهان تراز در سال 97، دستیابی فولاد مبارکه در بخش مصرف ویژهٔ آب خام به عدد 2.7 مترمکعب بر تن تولید فولاد و دستیابی واحد گندله‌سازی این شرکت به میزان مصرف انرژی 0.92 گیگاژول بر تن تولید با اجرای طرح‌ها و پروژه‌های متعدد (که فولاد مبارکه از بابت این دستاوردهای بزرگ به الگوی جهانی مبدل شده است) و همچنین افتخارآفرینی‌های این شرکت در سایت کنوانسیون تغییر آب‌وهوای سازمان ملل به آن معنی است که فولاد مبارکه به‌عنوان شهروندی مسؤولیت پذیر همواره توسعهٔ متوازن و پایدار و سلامت و صلابت محیط‌زیست را مدنظر داشته و دارد.

مدیر عامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: به عنوان صنعتی که برای حفظ محیط زیست همواره سرمایه‌گذاری کرده است از دولت محترم درخواست داریم که شرکت را در تکمیل طرح‌های آبی‌ای که طی سال‌های قبل شروع و بعضاً ۶۰ تا ۷۰ درصدشان اجرا شده‌اند یاری کند.

اقدامات تأثیرگذار زیست‌محیطی فولاد مبارکه قابل‌تقدیر است

در جریان برگزاری این نمایشگاه، نمایندهٔ مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن حضور در غرفهٔ فولاد مبارکه و در دیدار با مدیران این شرکت گفت: اقدامات تأثیرگذار فولاد مبارکه در امور زیست‌محیطی قابل‌تقدیر است.

سمیه محمودی از حضور شرکت‌های بزرگ صنعتی کشور ازجمله فولاد مبارکه در این نمایشگاه و همچنین از اقدامات زیست‌محیطی آن‌ها قدردانی کرد و افزود: یکی از موضوعات مهم حال حاضر کشور، به‌ ویژه در مجلس شورای اسلامی، محیط‌زیست است.

وی با اشاره به جاری شدن سیل‌های اخیر در شمال و جنوب کشور تصریح کرد: می‌توان با مدیریت بهتر این رخدادهای طبیعی، شرایطی مهیا کرد تا این تهدیدها به فرصت تبدیل شود و از آسیب رسیدن به محیط‌زیست هم جلوگیری شود.

محمودی برپایی نمایشگاه‌های محیط‌زیست را راه و فرصتی مناسب برای دستیابی به راهکارهای کارآمد برای حفظ محیط‌زیست و طبیعت دانست.

این نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی هماهنگی بیشتر میان محیط‌زیست و صنعت را ضروری خواند و اظهار داشت: این هماهنگی‌ها باید بر اساس مطالعات علمی موجود باشد تا صنعت بتواند ضمن رعایت مسائل زیست‌محیطی و توسعهٔ پایدار، با کمترین مشکل همچنان فعالیت اقتصادی داشته باشد.

وی بهره‌گیری از فنّاوری‌های زیست‌محیطی به روز در خطوط تولید فولاد مبارکه، فضای سبز گسترده شده در سطح این شرکت و تصفیه و بازچرخانی پساب‌های شهری و صنعتی به عنوان منابع آبی پایدار در این شرکت را ارزشمند خواند و گفت: حاصل این اقدامات زنده نگه داشتن صنعت و فضای سبز است که قابل‌تقدیر است.

توجـــــه به محیط زیست در راستـای مسؤولیت‌های اجتماعی شرکت فولاد مبارکه است

ایرج ترابی، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه نیز گفت: همه‌ساله در تدوین اهداف سالانه و استراتژی‌های بلندمدت این شرکت، حفظ محیط‌زیست و توجه مسؤولیت‌های اجتماعی آن به‌عنوان یک اصل مدنظر قرار داده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تمامی دستورالعمل‌ها و برنامه‌های زیست‌محیطی شرکــــــت همانند برنامه‌های تولید تا پایان هر سال لازم‌الاجرا هستند، گفت: فولاد مبارکه در راستای اجرای قانون هزار ۶۰۰ هکتار فضای سبز در سطح شرکت گسترانیده است.

مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه آب‌یاری این میزان فضای سبز به روش قطره‌ای انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به بحران آب، برای آبیاری این میزان فضای سبز و همچنین برای تأمین نیاز آب صنعتی برخی واحدهای شرکت، طی قراردادی که با مدیریت آب و فاضلاب استان منعقد شده، ایجاد شبکه جمع‌آوری پساب 9 شهر از شهرستان‌های لنجان و مبارکه با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر 320 میلیارد تومان در دستور کار قرار داد و این پروژه که به‌نوعی ملی است اکنون در برخی بخش‌ها مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی در همین خصوص افزود: پروژهٔ جمع‌آوری پساب شهرستان‌های هم‌جوار، علاوه بر اینکه حدود 30 درصد آب موردنیاز شرکت را تأمین می‌کند، درعین‌حال از جاری شدن این پساب‌ها در بستر زمین، سفره‌های آب زیرزمینی و زاینده‌رود و بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: از نگاه مدیریت شرکت فولاد مبارکه موضوعات افزایش کمی و کیفی تولید و توجه این شرکت به مقوله محیط‌زیست مانند دو ریل موازی در کنار هم قرار گرفته است. بدون شک لوکوموتیو و پیشران حرکتی فولاد مبارکه همواره بر روی دو ریل افزایش کمی و کیفی تولید و توجه به مباحث زیست‌محیطی قادر به حرکت پایدار خواهد بود.

صرفه‌جویی در مصارف انرژی و آب و حرکت به سمت پسماند صفر

محسن ستاری، رئیس محیط‌زیست شرکت فولاد مبارکه نیز با ارائهٔ توضیحاتی دربارهٔ دستاوردهای زیست‌محیطی فولاد مبارکه تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه در حوزهٔ محیط‌زیست بر سه محور صرفه‌جویی در مصارف انرژی، جمع‌آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب‌های شهری در صنعت و همچنین کاهش تولید ضایعات و حرکت به سمت پسماند صفر متمرکز شده است.

ستاری به اقدامات انجام‌شده در حوزهٔ انرژی اشاره و بیان کرد: مطالعاتی درخصوص امکان بازیابی حرارتی از گازهای خروجی دودکش‌ها و مشخصاً واحد نیروگاه انجام شده و پروژه‌ای در قالب مکانیسم توسعهٔ پاک تعریف شده است.

وی با اشاره به ذهنیت اشتباهی که در مورد صنایع فولاد وجود دارد، تأکید کرد: اینکه فولاد صنعتی آلاینده است دیدگاهی مربوط به نیم قرن گذشته است و با تغییر رویکرد مدیران و طراحان واحدهای فولادی، امروز صنعت فولاد در جهان صنعتی دوست‌دار محیط‌زیست است.

رئیس محیط‌زیست شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اقدامات این شرکت در حوزهٔ کاهش مصارف افزود: در این حوزه، شاخص مصارف هر ناحیه تعریف شده است. علاوه بر این، با تکمیل و توسعهٔ سامانه‌های تصفیهٔ پساب، مشخصاً سامانه‌های مدرن تصفیهٔ پساب مانند واحدهای RO شرکت فولاد مبارکه به دنبال این است که سهم بازچرخانی پساب‌های تصفیه‌شده را در خطوط تولیدی افزایش دهد.

ستاری با تأکید بر اینکه در حال حاضر تمامی پساب‌های شرکت تصفیه می‌شود و در بخش کشاورزی و آبیاری فضای سبز موجود در شرکت استفاده می‌شود، ادامه داد: این شرکت در یک مرحله با توسعهٔ تصفیه خانه‌های خود توانست ۲۰ درصد از پساب تصفیه‌شده را به ابتدای خط بازگرداند؛ ضمن اینکه با تکمیل و راه‌اندازی سامانه‌های اسمز معکوس قادر خواهد بود در این راه گام‌های مهم‌تری بردارد.

وی با اشاره به اهمیت مسائل زیست‌محیطی در مجموعهٔ فولاد مبارکه گفت: محصولات فـولادی ازجمله معدود محصولاتی است که ۱۰۰ درصد امکان بازیافت دارد. ستاری با تأکید بر اینکه فولاد مبارکه از ابتدای راه‌اندازی، اثرات زیست‌محیطی فعالیت‌هایش در منطقه را با کمک تیم دانشگاهی و سازمان محیط‌زیست مورد بررسی قرار داده، تصریح کرد: بر همین مبنا، این شرکت زیرساخت‌ها را برای کنترل آلاینده‌ها، تصفیه پساب‌ها و مدیریت پسماند در نظر داشته است.

وی با بیان اینکه در مورد کاهش ضایعات نیز تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است تصریح کرد: این شرکت فرایندهای فرآوری و فروش ضایعات را دنبال می‌کند تا بتواند از فراوری سرباره، محصول جانبی با ارزش‌افزوده ایجاد کند. او با اشاره به اینکه در حال حاضر چندین شرکت در راستای فراوری و تبدیل ضایعات به یک ماده با ارزش با فولاد مبارکه همکاری می‌کنند، ادامه داد: فراوری ضایعات و استفادهٔ مجدد از آن‌ها به جای مواد طبیعی و خام در سیکل تولید، در کاهش مصرف منابع طبیعی نیز به میزان قابل توجهی مؤثر است. اقدامات فولاد مبارکه در حوزه مدیریت پسماند و حفاظت از محیط‌زیست این شرکت را حائز دریافت نمره خوب کرده است.

 رحمتی مدیر آموزش و ارتباط با صنعت پژوهشکده سازمان محیط‌زیست نیز در بازدید از غرفه فولاد مبارکه گفت: شناسایی دستاوردها و ظرفیت‌های زیست‌محیطی شرکت‌های صنعتی به پژوهشکده سازمان محیط‌زیست کمک می‌کند تا بر اساس سند چشم‌انداز کشور در راستای حفظ محیط‌زیست که از اهداف اصلی تعیین‌شده در این چشم‌انداز است، گام بردارد. رحمتی دستیابی به محیط‌زیست مطلوب را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید با همیاری هم زمینه لازم برای این هدف را مهیا کنیم و به خاطر داشته باشیم این نمایشگاه دقیقاً همین هدف را دارد.

مدیر آموزش و ارتباط با صنعت پژوهشکدهٔ سازمان محیط‌زیست افزود: سوابق موجود در دبیرخانهٔ سرمایه سبز نشان می‌دهد فولاد مبارکه فعالیت‌های بسیار خوبی در عرصهٔ کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی به‌خصوص آلودگی هوا، صرفه‌جویی در مصرف آب و بازچرخانی آب بر اساس استانداردهای زیست‌محیطی، توسعهٔ فضای سبز و استفاده از آب تصفیه‌شده برای فضای سبز انجام داده است که این موارد در سایر صنایع مشابه کمتر موردتوجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد مبارکه در راستای مدیریت پسماند نیز عملکرد قابل‌قبولی داشته است که در دیگر مراکز صنعتی دیده نشده است؛ به‌طورکلی این ویژگی‌ها باعث می‌شود به این شرکت نمره خوب اختصاص یابد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: