کد خبر: ۴۷۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
معاون استاندار بوشهر خبر داد
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر از رشد ۶۲ درصدی ارزش صادرات غیرنفتی گمرکات استان بوشهر به بنادر کشور قطر در سال گذشته خبر داد.
به گزارش پایداری ملی، سعید زرین‌فر صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ صادرات غیرنفتی از طریق گمرکات استان بوشهر به کشور قطر حدود ۶۷۸ هزار تن کالا به ارزش حدود ۱۱۷ میلیون دلار بوده است، این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن ۴۷ درصد و از نظر ارزش ۶۲ درصد رشد داشته است.

وی گفت: عمده‌ترین کالاهای صادراتی از گمرکات استان به کشور قطر در سال گذشته، شامل مواد معدنی عمدتاً سیمان، کلینکر و سایر مواد معدنی و محصولات کشاورزی عمدتاً هندوانه و خربزه، کلم، گوجه فرنگی، بادمجان و کدو، خیار و یونجه بوده است.

مواد معدنی در صدر صادرات

معاون استاندار بوشهر بیان داشت: از لحاظ وزن، مواد معدنی با ۶۲ درصد، محصولات کشاورزی با ۲۳ درصد و کالاهای صنعتی با ۱۴ درصد و همچنین از لحاظ ارزش محصولات کشاورزی با ۵۴ درصد، کالاهای صنعتی با ۲۸ درصد و مواد معدنی با ۱۷ درصد بیشترین سهم را داشته‌اند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ تعداد هشت گمرک تجاری استان در زمینه صادرات به مقصد بنادر کشور قطر فعال بوده‌اند، گمرک دیر با بیش از ۴۶ میلیون دلار و گمرک منطقه ویژه بندر بوشهر با بیش از ۴۵ میلیون دلار نقش اصلی در صادرات کالا به کشور قطر داشته‌اند و خوشبختانه بندر ریگ نیز از سال ۱۳۹۷ وارد چرخه صادرات کالا به این کشور شده است.

سابقه طولانی تجارت بوشهر و قطر

زرین فر اضافه کرد: استان بوشهر دارای سابقه طولانی مبادلات تجاری با کشورهای منطقه بالاخص کشور قطر است، از اوایل سال ۱۳۹۶ و با توجه به مشکلات پیش آمده در روابط کشور قطر با سایر کشورهای عربی، فرصت مناسبی برای توسعه مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان بوشهر با کشور قطر فراهم شد.

وی افزود: با وجود اینکه در این دوره روند گسترش صادرات به این کشور به صورت مداوم در حال افزایش بوده است اما مدیران ادارات اقتصادی و فعالان بخش خصوصی باید بدانند که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان بوشهر بسیار بالا بوده و تا رسیدن به تعاملات تجاری شایسته و مطلوب بین تولیدکنندگان و بازرگانان طرفین هنوز فاصله داریم و باید همچنان پر تلاش و کوشا باشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: