کد خبر: ۴۷۱۷۳
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: به طور میانگین ارزش ریالی محصولات تولیدی در بخش کشاورزی استان ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش پایداری ملی، رسول جلیلی شب گذشته در برنامه در مسیر توسعه شبکه استانی سیما به تبیین مواضع و رویکردهای سازمان جهاد کشاورزی در سال جدید برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و سند توسعه بخش کشاورزی استان پرداخت و اظهار کرد: به طور میانگین ارزش ریالی محصولات تولیدی در بخش کشاورزی استان ۱۲ هزار میلیارد تومان است و  در سال زراعی گذشته حوادث غیر مترقبه به حدود یک هزار میلیارد تومان از تولیدات بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرد که رقم قابل توجهی است .

وی با بیان اینکه مشارکت در احیای دریاچه ارومیه و افزایش درآمد کشاورزان با حفظ منابع طبیعی و محیط زیست از مهمترین برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان در سال جاری است، اذعان کرد: سال‌های خشکسالی تمام نشده و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری از اولویت‌های سازمان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: پیشران‌های توسعه در استان بر اساس اصول علمی پیشرفته در بخش کشاورزی جهت افزایش راندمان تولید و درآمد کشاورزان تعریف شده است.

وی اضافه کرد: توسعه کشت‌های متراکم گلخانه‌ای به دلیل نقش این کشت‌ها در افزایش راندمان تولید به میزان ۱۰ برابر و مصرف آب در این محیط‌ها به اندازه یک دهم محیط‌های کشت در فضای آزاد جزو سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است که در استان نیز توسعه کشت در محیط‌های کنترل شده را با جدیت دنبال می‌کنیم و از علاقمندان به سرمایه‌گذاری در این زمینه استقبال می‌کنیم.

جلیلی حمایت از توسعه روش‌های کشت بافت برای تکثیر گونه‌های مقاوم و کم‌مصرف از نظر آب با ارزش افزوده بالا و همچنین  اتخاذ تدابیر فنی و علمی به منظور کاهش خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه با توجه به حجم بالای خسارت وارده به اراضی زراعی و باغی استان را از برنامه‌های عملیاتی این سازمان عنوان کرد.

وی افزود: باتوجه به درخواست صادر‌کنندگان و باغداران استان، مکاتبات مکرر از طریق سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، استانداری و وزارت متبوع برای لغو ممنوعیت صادرات سیب استان با وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد که خوشبختانه این ممنوعیت لغو و صادرات سیب درختی استان دوباره آغاز شده و همچنین در راستای اجرای سیاست‌های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و پیگیری مستمر این سازمان مشوق یارانه صادراتی به صادرکنندگان سیب درختی استان پرداخت می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با تاکید بر لزوم ارتقای رتبه ششم استان در تولید محصولات کشاورزی در کشور با به کارگیری شیوه‌های نوین علمی ادامه داد: با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار، اصلاح الگوی کشت، جایگزینی ارقام دیررس و زودبازده با ارقام پرآب‌بر، توسعه کشت نشایی، استفاده از ادوات پیشرفته و افزایش ضریب مکانیزاسیون و همچنین توسعه کشاورزی حفاظتی، رتبه ششم استان در تولید محصولات کشاورزی در کشور را می‌توان به رتبه‌های برتر ارتقا داد.

وی اضافه کرد: در راستای تحقق شعار محوری سال، برنامه راهبردی بخش کشاورزی در پنج هدف اساسی و ۱۰ راهبرد مهم  تدوین شده که عملیاتی نمودن این برنامه در سال جاری موجب تداوم تولید و توسعه پایدار کشاورزی خواهد شد.

جلیلی افزود: به‌کارگیری روش‌های علمی و پژوهشی با توسعه برنامه‌های آموزشی و ترویجی در بستر تولید، درجهت ارتقای بهره‌وری و راندمان تولید، حفظ منابع پایه، افزایش ضریب خوداتکایی در محصولات راهبردی و توسعه صادرات محصولات کشاورزی با مشارکت در احیای دریاچه ارومیه از مهمترین اهداف این برنامه است.

وی تاکید کرد: مدیریت علمی در بخش کشاورزی با استفاده از اطلاعات و داده‌های کشاورزی استان از مهمترین خصوصیات این برنامه عملیاتی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: برقراری کشاورزی قراردادی در جهت تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، معرفی مشوق‌های ملی برای اصلاح و جایگزینی باغات سنتی سیب و انگور، توسعه دامداری‌های بزرگ مقیاس برای افزایش تولید محصولات گوشتی و پروتئینی و تامین نیاز کارخانجات لبنی استان نیز از دیگر اقدامات اجرایی سازمان است که با جدیت دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اشتغال 32 تا 38 درصدی اشتغال استان در بخش کشاورزی تاکید کرد: با توجه به پایین بودن سهم خدمات و صنعت در ایجاد ارزش افزوده و ضعف سایر زیربخش‌های اقتصادی در افزایش ارزش افزوده در استان، ارزش افزوده حاصل از تولیدات بخش کشاورزی که 25 درصد است، بین افراد بیشتری توزیع می‌شود و این امر موجب کاهش سرانه ارزش افزوده در استان خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: