کد خبر: ۴۷۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
معاون اجتماعی ناجا خبر داد
معاون اجتماعی ناجا گفت: در حال حاضر اکیپ‌های مشاوره‌ای و مددکاران اجتماعی ناجا به منظور یاری رساندن به آسیب دیدگان استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان فعال شده‌اند.
به گزارش پایداری ملی، سردار احمد نوریان در دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی و تاب‌آوری اجتماعی با تبریک اعیاد نورانی و پر برکت شعبانیه به ویژه خجسته سالروز ولادت فرخنده امام آزادگان حضرت حسین بن علی (ع) و روز پاسدار، از دست‌اندرکاران برگزاری دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی و تاب‌آوری اجتماعی تقدیر کرد و خطاب به دکتر آنا ماریا کمپانینی رئیس انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی، اظهار داشت: از همراهی، همدلی و همدردی با افراد آسیب دیده و کم برخوردار جهانی سخن می‌گوئید، پس چرا در یمن، سوریه، افغانستان و … به داد هزاران نفر از کودکان، زنان و غیرنظامیانی که براثر زیاده خواهی ها و حملات نظامی دولت‌های استکبار آسیب می‌بینند، نمی‌رسید! چرا در مقابل این همه ظلم و تجاوز و تعدی به حقوق مردمی مظلوم و بی پناه از سوی ایادی استعمار جهانی سکوت می‌کنید.

وی افزود: مددکاری در دین مبین اسلام دارای گفتمان و برنامه کاری است که در این ارتباط خداوند در سوره مائده آیه ۲ قرآن کریم می‌فرماید: وتعاونوا علی البر و التقوی ولا تعاونوا علی الاثم و العدوان و اتقوا الله ان الله شدید العقاب (شما مؤمنان یکدیگر را در نیکوکاری و تقوا پیشگی یاری دهید و در گناه و تجاوز به یکدیگر کمک نکنید و از خدا پروا کنید که خداوند سخت کیفر است).

سردار نوریان با اشاره به اهمیت مددکاری اجتماعی در اسلام و فلسفه انتخاب روز مددکار همزمان با میلاد مولا حضرت علی (ع) و تاسی به امیرالمومنین اولین مددکار اجتماعی و یاور یتیمان و فقرا، اضافه کرد: در آیه‌های قرآن و مکتب حیات بخش اهل بیت علیهم السلام بر خدمت به مردم و نیازمندان جامعه تأکید فراوانی شده است. امام حسین (ع) در این رابطه می‌فرمایند: بدانید نیازمندی‌های مردم به شما نعمت است، که اگر با رنجاندن مردم نیازمند، کفران نعمت کنید، خداوند این وظیفه را به دیگران محول می‌کند.

سخنگوی ناجا خاطر نشان کرد: امام حسین (ع) سه ویژگی برای مددکار بیان داشته‌اند که فرد مددکار باید؛ دین دار و جوانمرد بوده و شرافت خانوادگی داشته باشد.

این مقام انتظامی یادآور شد: بر اساس آموزه‌های اسلامی مددکاران اجتماعی، انسان‌های عاشق و بی ادعایی هستند که دیگران را بر خود ترجیح داده و دلسوزانه و با خلق نیکو از مشکلات زندگی دیگران، گره گشایی می‌کنند.

سردار نوریان تأکید کرد: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد به عنوان تنها پلیس در بین کشورهای جهان، به تأسیس مراکز مددکاری اجتماعی، روان شناسی و مشاوره با هدف بررسی علمی پدیده‌های اجتماعی، ریشه‌یابی علل و عوامل ناهنجاری‌ها، ارائه خدمات رایگان به افراد آسیب دیده یا در معرض آسیب اقدام می‌نماید، زیرا اعتقاد داریم مدیریت پدیده‌های اجتماعی نیازمند راهکارها و راهبردهای فرهنگی- اجتماعی است.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد: هم اکنون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ساختار تعریف شده و به‌کارگیری کارشناسان جوان دارای تحصیلات عالیه، نسبت به ارتقا بهداشت روانی جامعه، آموزش مهارت‌های زندگی و توانمندسازی و افزایش تاب‌آوری افراد در معرض آسیب، گام‌های مؤثری برداشته است.

وی با تأکید بر ترجیح ارائه خدمات یاورانه و حمایتی بر اقدامات انتظامی در مواجهه با مردم افزود: سالانه ۴۰۰ هزار پرونده با موضوعات مختلف اعم از اختلافات خانوادگی، نزاع و درگیری، اعتیاد به مواد مخدر، درخواست طلاق و … در مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری‌ها، رسیدگی می‌شود که آمارها نشان می‌دهد، حدود ۶۸ درصد پرونده‌ها، حل و فصل و به مصالحه و عدم طی مراحل قضائی منتج می‌شود.

به گفته معاون اجتماعی ناجا در حال حاضر پلیس ۴۴ مرکز مشاوره و مددکاری اجتماعی در سطح کشور راه اندازی کرده است که ۱۳ مرکز آن در تهران است و همچنین ۶۵۰ دایره مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها فعالیت می‌کنند که امسال به دو برابر افزایش خواهد یافت.

سردار نوریان با بیان اینکه از نظر ما، ارائه خدمات یاورانه و حمایتی در این بخش بر اقدامات انتظامی ترجیح دارد، خاطر نشان کرد: هم اکنون ۴۴ مرکز مشاوره در سطح کشور وجود دارد که ۱۳ مرکز در تهران فعال است و ۶۵۰ دایره مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها است که امسال به دو برابر این میزان افزایش می‌یابد.

معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر اکیپ‌های مشاوره‌ای و مددکاران اجتماعی ناجا به منظور یاری رساندن به آسیب دیدگان استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان فعال شده‌اند که ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از سیل تا پایداری شرایط، تمام واحدهای مشاوره و مددکاری پلیس در راستای کاهش آلام سیل زدگان عزیز، ارتقا بهداشت روانی، کاهش استرس و اضطراب‌های ناشی از سیل و هرگونه ارائه خدمات روانشناختی و مددکاری اجتماعی، فعالیت خواهند کرد.

سردار نوریان در بخش دیگری از سخنان با تشریح مزیت‌های خدمات مددکاری نیروی انتظامی نسبت به سایر نهادهای دولتی و غیردولتی، بیان کرد: مددکاران اجتماعی پلیس در بزنگاه مشکلات مردم که کار به جای باریک می‌کشد، وارد عمل می‌شوند و از سوی دیگر در دسترس مردم هستند و با تدبیر و درایت گره گشایی از مشکلات مراجعان می‌کنند.

سخنگوی ناجا بیان کرد: پلیس مامن مردم بوده و بر اساس قانون حل و فصل بسیاری از دعاوی خانوادگی، اجتماعی و پیشگیری از بسیاری از ناهنجاری‌ها، آسیب‌ها و جرایم به پلیس، ارجاع می‌شود.

سردار نوریان با اشاره به ارائه خدمات رایگان مشاوره و مددکاری توسط پلیس و رابطه آن با امنیت تأکید کرد: با ارتقا مهارت‌های زندگی و توانمندسازی روانی افراد، به ویژه گروه‌های پرخطر و در معرض آسیب، نظم و امنیت جامعه تقویت و پایدار می‌گردد.

این مقام مسئول ادامه داد: از نظر پلیس، مددکاری اجتماعی یک ارزش و عمل خداپسندانه است، اما از جنبه دیگر، یک تکلیف دینی و مسئولیت اجتماعی بوده و در ابعاد جهانی از جهت نوع دوستی و انسان دوستی باید به آن پرداخت.

معاون اجتماعی ناجا در خاتمه گفت: حوزه مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا طی دو دهه اخیر تلاش کرده به عنوان شریک فعال انجمن‌های علمی و دانشگاهی در برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها و همچنین تأمین و اجرای برنامه‌های ملی و بین‌المللی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ایفای نقش نماید.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: