کد خبر: ۴۵۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰
مقامات اتحادیه اروپا با بهت و حیرت و بعضا خشم و دلسردی به مخالفت مجدد پارلمان انگلیس با توافق برگزیت واکنش نشان داده و درباره عواقب برگزیت بدون توافق هشدار دادند.

به گزارش پایداری ملی، ترزا می، نخست وزیر انگلیس شب گذشته برای دومین بار در رای گیری پارلمان انگلیس درباره توافق برگزیت شکست خورد و نمایندگان پارلمان این کشور با 242 رای موافق در برابر 391 رای مخالف بار دیگر این توافق را رد کردند.

سیاستمداران و مقامات اروپایی با بهت و حیرت، خشم و برخی هم با دلسردی به این رای پارلمان انگلیس واکنش نشان دادند.

"میشل بارنیر"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت در پیامی توئیتری اعلام کرد که اتحادیه اروپا همه اقدامات را انجام داده است تا به رای اکثریت درباره توافق برگزیت در پارلمان انگلیس کمک کند. این بن بست تنها می تواند در انگلیس رفع شود. وی هم زمان تاکید کرد که حالا آمادگی اتحادیه اروپا برای یک برگزیت بدون توافق مسئله ای مهم تر از قبل است.

"دونالد تاسک" ، رئیس شورای اروپایی هم از طریق یک سخنگوی خود اعلام کرد که حالا خطر یک برگزیت بدون توافق و نامنظم در 29 ماه مارس به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند.

"المار بروک"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا هم در واکنش به این رای پارلمان انگلیس با تاکید بر اینکه حالا اینکه چگونه می توان از این فاجعه جلوگیری کرد مسئله ای است که کسی نمی داند همچنین گفت: توافق برگزیت مرده است. به گفته وی انگلیسی ها موضعی که شایستگی آن ها در مذاکرات را نشان دهد ندارند و ما نمی توانیم بر این مبنا کار را ادامه دهیم.

پارلمان انگبیس قرار است امروز به یک برگزیت نامنظم رای دهد و در صورت رد این سناریو فردا قرار است درباره تعویق تاریخ برگزیت در پارلمان انگلیس رای گیری شود. اکثر ناظران این را محتمل می دانند که پارلمان انگلیس خروج بدون توافق را رد کرده و روز پنج شنبه تعویق تاریخ برگزیت را درخوست کند. همچنین این احتمال وجود دارد که سران کشورهای اروپایی در نشست خود در روزهای 21 و 22 ماه مارس تمدید تارخ برگزیت را تصویب کنند. اینکه این شرایط به گونه ای دیگر تغییر یابد مسئله ای است که شب گذشته به ندرت کسی در پارلمان اتحادیه اروپا به آن اعتقاد داشت.

اگر تعویق تاریخ برگزیت طولانی تر از سه ماه باشد انگلیسی ها باید در انتخابات ماه می پارلمان اروپا شرکت کنند. "المار بروک" در این باره گفت که در این صورت انگلیسی ها رئیس کمیسیون اروپایی و کمیسیون جدید این احادیه را انتخاب کرده و درباره برنامه های مالی هفت ساله و آینده این اتحادیه تصمیم گیری کرده و بعد آن را ترک می کنند و این به نظر مضحک است.

اینکه تمدید تاریخ برگزیت به مدت سه ماه چه دستاوردی خواهد داشت هم مسئله ای است که هیچ کس آن را نمی داند. "فیلیپ لامبرتز"، از سیاستمداران بلند پایه سبزها در پارلمان اروپا در این باره می گوید: این دشوار است که ما اعتقاد پیدا کنیم که 150 نماینده در این دوره زمانی با واقعیات همسو می شوند. وی هیچ امکان واقع بینانه ای برای ایجاد انگیزه بیشتر در انگلیسی ها در این راستا نمی بیند.

وی تاکید کرد که عملا تنها دو گزینه باقی می ماند و آن عدم توافق و یا عدم خروج انگلیس از اتحادیه اروپااست. به گفته وی  اما برای رد برگزیت یک همه پرسی مجدد در انگلیس ضرورت دارد و برای آن در پارمکان انگلیس اکثریتی وجود ندارد. بنابراین احتمال یک خروج بدون توافق بیش از 50 درصد است.

"گابی زیمر"، رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان اروپا هم بر این باور است که یک برگزیت نامنظم حالا دیگر به ندرت قابل پیش گیری است.

"اودو بولمن"، رئیس سوسیال دموکرات ها در پارلمان اروپا هم در این باره گفته است که عدم توافق سناریویی است که به ندرت کسی خواهان آن است. وی از برگزاری همه پرسی دومی درباره برگزیت حمایت کرد. به گفته وی وقتی نمایندگان پارلمان دیگر نمی توانند برای یک مسئله قرن تصمیم گیری کنند از دید من تنها یک راه حل وجود دارد و ما باید در این باره از مردم سوال کنیم.

سخنگوی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم درباره رای منفی مجدد پارلمان انگلیس به توافق برگزیت ابراز تاسف کرده و گفت: اتحادیه اروپا همه اقدامات لازم برای دستیابی به یک توافق را انجام داده است و اگر یک راه حل برای بن بست کنونی وجود داشته باشد تنها در لندن می توان آن را یافت. این تصمیم پارلمان انگلیس احتمال خروج نامنظم این کشور را به شدت افزایش می دهد. وی تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتظار توجیهی قانونی و موجه از طرف لندن برای تعویق احتمالی تاریخ برگزیت را دارند.

دولت آلمان هم با دلسردی به رای منفی مجدد پارلمان انگلیس به توافق برگزیت واکنش نشان داده و هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در این باره گفت که با این تصمیم ما حالا به سناریوی برگزیت بدون توافق نزدیک تر می شویم. کسی که این توافق را رد می کند از روی غفلت رفاه شهروندان و اقتصاد کشورش را به بازی می گیرد. وی در عین حال همچنان ابراز امیدواری کرد که بتوان از یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا جلوگیری کرد.

دولت فرانسه هم درباره نتیجه رای پارلمان انگلیس به توافق برگزیت ابراز تاسف کرده و کاخ ریاست جمهوری در پاریس اعلام کرد که ما تحت هیچ شرایطی نمی توانیم تمدید تاریخ برگزیت را بدون یک استراتژی قابل اعتماد و جایگزین با شرایط موجود از طرف انگلیس بپذیریم.

صدر اعظم اتریش هم خواستار تعویق تاریخ برگزیت به مدت دو هفته در شرایط موجود شده است. وی همچنین هشدار داد که یک برگزیت بدون توافق به اتحادیه اروپا و بیش از آن به انگلیس آسیب می زند. وی مشارکت مجدد انگلیس در انتتخابات پارلمانی اروپا را مضحک دانست. انتخابات پارلمان اروپا در اواخر ماه می برگزار می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: