کد خبر: ۴۵۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۶
گاردین خبرداد؛
محققان حدود ۶۰ ماده شیمیایی شامل آفت‌کش گلایفوسایت (مخصوص تراریخت) را در پوشک‌ها کشف کرده‌اند که برخی از آن‌ها ۱۵ سال است در اروپا ممنوع شده‌اند.

به گزارش پایداری ملی،گاردین طی گزارشی از وجود سموم و آفت‌کش‌های خطرناک، در پوشک تراریخت نوزادان خبر داد. متن این گزارش به این شرح است:

"محققان فرانسوی می‌گویند در اولین بررسی جهانی، رد مواد شیمیایی خطرناک را در پوشک بچه پیدا کرده‌اند. وزرای بهداشت به تولیدکنندگان ۱۵ روز فرصت داده‌اند طرحی برای از بین بردن این مواد از پوشک بچه‌ها ارائه دهند. این مواد شیمیایی برای سلامت انسان مضر هستند و شامل مواد شیمیایی ممنوعه و نوعی علف‌کش می‌شوند. این علف‌کش ممنوع نیست، ولی سازمان بهداشت جهانی آن را "عامل احتمالی سرطان" می‌داند.

محققان ۲۳ نمونه از پوشک‌های مختلف موجود در بازار را در فرانسه بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ آزمایش کرده‌اند. حتی در پوشک‌هایی که با عنوان «زیستی» شناخته شده‌اند، موادی پیدا شده که خطرناک هستند. در این گزارش نام برند‌های حاوی مواد شیمیایی ذکر نشده، ولی اعلام شد که برند‌های معروفی هستند.

انسس، "آژانس فرانسوی غذا، سلامت محیطی و شغلی و ایمنی" اعلام کرد چندین ماده شیمیایی خطرناک را در پوشک‌ها شناسایی کرده که می‌توانند به‌وسیله ادرار منتقل شوند و تماس مستقیم و طولانی‌مدتی با پوست کودک داشته باشند. برخی از این مواد عمداً اضافه شده‌اند و این‌ها بیشتر شامل مواد معطر هستند.

محققان حدود ۶۰ ماده شیمیایی شامل آفت‌کش گلایفوسایت (مخصوص تراریخت) را کشف کرده‌اند که برخی از آن‌ها ۱۵ سال است در اروپا ممنوع شده‌اند. بقیه مواد، معمولاً در دود سیگار یا در دود موتور‌های گازوئیلی هم کشف شده‌اند.

طبق گزارش محققان، مقدار چندین ماده شیمیایی طبق شرایط «واقع‌بینانه» کاربرد آن‌ها از آستانه سلامتی رد شده‌اند. این کاربرد بر حسب استفاده ۴۰۰۰ پوشک برای هر نوزاد از تولد تا سه سالگی محاسبه شده است.

اگنس بازین، وزیر بهداشت فرانسه پس از انتشار این گزارش با نمایندگانی از تولیدکنندگان پوشک دیدار کرد و سعی داشت خیال والدین را راحت کند.

وی گفت: «انسس اعلام کرده هیچ ریسک جدی برای سلامت کودکان وجود ندارد. مسلماً ما باید همچنان کودکانمان را پوشک کنیم، حداقل ۵۰ سال است این کار را انجام می‌دهیم!»، ولی بازین قبول کرد که این گزارش خطر بلندمدت برای سلامتی کودکان را رد نمی‌کند.

وی اضافه کرد: «به همین دلیل است می‌خواهیم جانب احتیاط را رعایت کنیم تا از کودکانمان در برابر خطرات احتمالی بهتر محافظت کنیم.»

دو تولیدکننده بزرگ پوشک - پمپرز و جون - در برابر این گزارش واکنش نشان داده‌اند. پمپرز اعلام کرده: «پوشک‌های ما ایمن هستند و همیشه بوده‌اند. ما توصیه‌های این گزارش را مدتهاست به‌کار گرفته‌ایم. محصولات ما حاوی هیچ ماده حساسیت‌زایی که اتحادیه اروپا لیست کرده، نیستند.»

مدیرعامل شرکت جون گزارش انسس را هشداردهنده دانست و گفت: شرکتش نتایج بررسی‌های سم شناسی را برای محصولاتش منتشر کرده است. این گزارش پیشنهاد می‌کند این مواد شیمیایی باید در پوشک‌ها به حداقل برسند یا حذف شوند. انسس اعلام کرد: «امکان ندارد خطر سلامتی مربوط به پوشیدن این نوع از پوشک‌ها را حذف کرد.»

طبق این گزارش: «هیچ تحقیق همه‌گیر شناختی (اپیدمیولوژیکال) انجام نشده که تأثیرات پوشیدن این پوشک را بر سلامتی کودکان ثابت کند. مواد شیمیایی خطرناکی در پوشک پیدا شده اند. واضح است که مقدار آن‌ها از سطح آستانه ایمنی رد شده است». ضمن اینکه «در حال حاضر تا آنجایی که می‌دانیم امکان ندارد بتوان خطر سلامتی مربوط به استفاده از این پوشک‌های یکبار مصرف را حذف کرد». "نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: