کد خبر: ۴۵۵۵۱
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
استاندار سمنان گفت: برقی شدن خط ریلی تهران- سمنان و ارتقاء راه ‌های استان سمنان نوعی اقدام پدافندی غیرعامل چند وجهی تلقی می شود و تحقق این راهبرد نیازمند دستور و توجه ویژه دولت دارد.
به گزارش پایداری ملی، علیرضا آشناگر روز شنبه در آیین بهره برداری از بزرگترین واحد فلزی غیردولتی کشور با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان افزود: استان سمنان، معین (کمک کننده) استان تهران در شرایط بحرانی است و همین موضوع اهمیت برقراری ارتباط مناسب و سریع با پایتخت را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در صورت هر گونه اتفاق ناگوار و شرایط اضطرار در تهران، سمنان باید آمادگی و توان کمک را داشته باشد و یکی از راهکارهای لازم و ایمن برای تسریع در خدمات رسانی به پایتخت برقی شدن خط ریلی تهران- سمنان است.

آشناگر با بیان این که استان سمنان به واسطه دارابودن ظرفیت ها و زیرساخت ‌های موجود گزینه مناسبی یرای استقرار صنایع کشور است، تصریح کرد: وزارتخانه ‌ها می‌ توانند امکانات و صنایع خود را به استان سمنان منتقل کنند و آمادگی لازم در این زمینه در تمام استان سمنان وجود دارد.

وی انتقال آب به فلات مرکزی ایران اسلامی را عیدی خوبی در آستانه نوروز از سوی دولت و مجلس به مردم عنوان کرد و یادآور شد: در گام دوم برای تامین مالی و مذاکره با سرمایه ‌گذاران نیاز به صدور مجوز خرید تضمینی آب از وزارت نیرو و وزارت صنعت است.

وی ادامه داد: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت خرید تضمینی آب را ابلاغ کند به راحتی می توان سرمایه‌گذار برای این طرح جذب کرد و مشکل تامین مالی حل شود.

استاندار سمنان با بیان این که تعهد اشتغال استان در سال 97 حدود 10 هزار و 600 نفر بوده که تا امروز به صورت 100 درصد محقق شده است گفت: آمار بیانگر عملکرد مطلوب استان سمنان در بخش اقتصادی است.

در سفر یک روزه جهانگیری به استان سمنان بزرگترین واحد فلزات غیردولتی کشور در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان و کشتارگاه صنعتی طیور در شهرک صنعتی اِیوانَکِی شهرستان گرمسار به بهره برداری رسید.

طرح واحد صنعتی تولید انواع فلزات در 100 هکتار مساحت در شهرک صنعتی فجر 2 شهرستان آرادان با اشتغالزایی برای 300 نفر با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح شد و در این واحد صنعتی ظرفیت تولید سالانه 66 هزار تن سرب و مس مهیا است.

میزان سرمایه گذاری در اجرای این طرح یک هزار و 300 میلیارد ریال است و مجوز اولیه با موضوع انتقال گروه صنعتی شهید عارفی به خارج از تهران در سال 1392 در کمیسیون زیربنایی هیات دولت تصویب و دوره اجرای آن 1393 تا 1400 تعیین شده بود.

اجرای این طرح در سال 93 پس از مالکیت زمین و رفع مشکلات زیرساختی آب، گاز و برق کلنگ زنی شد.

از اهداف اساسی اجرای این طرح توسعه زیرساخت های مهم اقتصادی کشور در بخش خودرو، صنعت دفاعی و افزایش توان رقابتی توسعه صادرات است.

گرمسار غربی ترین شهرستان استان سمنان و دارای وسعت پنج هزار و 182 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 70 هزار نفر است، این شهرستان از شمال به دماوند، از غرب به ورامین، از شرق به شهرستان آرادان و از جنوب به کویر مرکزی محدود می شود و در 110 کیلومتری غرب مرکز استان سمنان واقع است.

از مجموع 2 هزار و 10 واحد تولیدی فعال در استان سمنان 40 درصد در شهرستان های گرمسار و آرادان مستقر است.

شهرستان آرادان با دستکم 15 هزار نفر جمعیت در غرب استان سمنان قرار دارد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در چهارم شهریور 1395 به مناسبت گرامیداشت هفته دولت به منظور افتتاح چند طرح صنعتی به استان سمنان سفر کرده بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: