کد خبر: ۴۴۴۰۸
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
خدمات فضاپایه از جمله فناوری‌های از جمله خدماتی است که با اتکا به فناوری فضایی، خدمات گسترده‌ای را در حوزه‌های متفاوت ارائه می‌کند.
 فناوری فضا پایه از جمله فناوری‌های است که خدمات آن با اتکا به فناوری فضایی تعریف شده تا با استفاده از آن در مسائل مانند مدیریت بلایا، کم آبی، آلودگی هوا، گرد و غبار، بخش‌های کشاورزی، انرژی، هواشناسی، مدیریت شهری، پزشکی، آموزش، در بخش ارتباطی، کیفیت خدمات اینترنتی، ارتباطی و رسانه‌ای از آن استفاده کنیم.
 
طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته از سوی مسئولین در راستای توسعه خدمات فضا پایه برنامه‌های مانند توسعه کسب وکار‌ها مبتنی بر ارائه خدمات فضاپایه، تجاری سازی فناوری‌های بالادستی حوزه فضایی، توسعه صادرات فناوری، محصولات و خدمات، جذب حداکثری سرمایه بخش خصوصی و در نهایت کسب سهم مناسب از اقتصاد فضایی بین المللی که منتج به توسعه اشتغال در حوزه فضایی می‌شود در دستور کار قرار گرفته تا در نتیجه آن تا افق سال ۱۴۰۴ رشد بیش از ۵۰ درصدی را تجربه کنیم.
 
این خدمات به عنوان تکنولوژی به حساب می‌آید که با گذشت زمان نیاز آن در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی بیشتر احساس می‌شود و به دنبال آن ارزش افزوده ایجاد می‌شود.
 
نقش بخش خصوصی در توسعه این فناوری بر کسی پنهان نیست که به طور قطع برای رسیدن به این افق باید توانایی بخش خصوصی را افزایش دهیم، بنا بر برآوردهای صورت گرفته در دهه آینده هر یک دلار هزینه برنامه‌ریزی شده در فضا، حدود ۳۰ دلار درآمد به دنبال خواهد داشت، رقم قابل توجه ای که جذابیت را برای حضور بخش خصوصی افزایش می دهد.
 
در همین راستا، به دستور وزیر ارتباطات، کارگروه تخصصی فناوری فضایی با هدف حمایت از کسب و کار‌های فضاپایه و ارائه تسهیلات به این کسب و کار‌ها در کمیته وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات تشکیل شد و به بررسی امور می پردازد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: