کد خبر: ۴۴۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه همکاری با اروپا در پروژه‌های هسته‌ای به خوبی جلو می‌رود، گفت: آن‌ها برای ایجاد بهترین مرکز ایمنی هسته‌ای در غرب آسیا، ۲۰ میلیون یورو متعهد شده‌اند.
به گزارش پایداری ملی،علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه ملی دستاورد‌های هسته‌ای که صبح امروز (شنبه) در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه بسیار گویاست و اگر از من بپرسید، می‌گویم بزرگترین دستاورد صنعت هسته‌ای این است که متخصصان ایرانی مسلط به علم هسته‌ای شده اند و در حوزه‌های مختلفی از جمله در اکتشاف و استخراج قدم‌های بلندی برداشتیم.

صالحی با بیان اینکه الان می‌توانیم راکتور‌های تحقیقاتی را طراحی کنیم، گفت: اگر کشور‌های همسایه علاقه‌مند به راکتور‌های تحقیقاتی آب سبک هستند می‌توانیم برای آن‌ها طراحی و در اختیار آن‌ها بگذاریم و آموزش بدهیم تا رادیوداروی خود را تولید کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین تصریح کرد: اینکه می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف شده است چنین نیست و ما به قسم خود پایبندیم. باید دستاورد‌های هسته‌ای به مردم نشان داده شود.

وی افزود: باید مردم را براساس واقعیات خوشحال کنیم. من دوشنبه یا سه شنبه برای بازدید از راکتور و کارخانه آب سنگین به اراک خواهم رفت.

صالحی درباره همکاری با اروپایی‌ها بیان کرد: همکاری در بُعد فنی خوب جلو می‌رود و حتی پروژه‌هایی را اروپا در ایران انجام می‌دهد از جمله ایجاد بهترین مرکز ایمنی هسته‌ای در غرب آسیا که ۲۰ میلیون یورو برای آن تعهد کرده اند. در بُعد سیاسی و حقوقی اختلاف نظر‌هایی داریم، اروپایی‌ها انتظارات خودشان را دارند و ما هم آراء خودمان را داریم و در مدار سیاسی خود حرکت می‌کنیم.

صالحی درباره سازوکار مالی اروپا موسوم به INSTEX گفت: اروپایی‌ها در بعد اقتصادی قدم امیدوار کننده‌ای برداشتند. امیدواریم در همین مسیر با سرعت و شتاب بیشتر حرکت کنند. آنگونه که خودشان اعلام می‌کنند قید‌ها و مشکلات خودشان را دارند و علیرغم اینکه با تاخیر انجام دادند، اما ثبت شرکت اینستکس به نظر من یک قدم امیدوار کننده‌ای است البته قطعا این قدم نهایی نیست و انتظار داریم قدم‌های نهایی را بردارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی همواره آماده است اگر چنانچه طرف مقابل در چارچوب تعهدات برجامی عمل نکند تصمیمات مقتضی را در زمان خود اتخاذ کند. ما آرام آرام در حال عبور از این گردنه خطرناک هستیم.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: