کد خبر: ۴۱۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۹
آذری جهرمی:
با تفاهم همراه اول و شرکت راه آهن پوشش اینترنت نسل چهارم در مسیر حرم به حرم ( مشهد، قم) و به تهران تکمیل می شود و در مراحل بعدی خطوط ریلی به سمت اهواز را پوشش خواهد داد.
تکمیل پوشش نسل چهارم اینترنت همراه در مسیر ریلی حرم به حرمبه گزارش پایداری ملی، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مراسم امضای تفاهم نامه تکمیل پوشش نسل 4 تلفن همراه بین همراه اول و شرکت راه آهن با اشاره به اقدامات خوبی که شرکت راه آهن در سال های اخیر انجام داده است، گفت: در بازدید های که از راه آهن داشتم سیستم های کنترلی و مدیریتی در استفاده از فناوری اطلاعات و مدیریت حمل و نقل ریلی توسعه قابل توجهی داشتند.

وی با بیان اینکه شرکت راه آهن در سال های اخیر در کنار ریل اقدام به توسعه فیبرهای نوری کرده است، افزود: بر اساس ماده 67 برنامه توسعه کشور تفاهمی بین شرکت ارتباطات زیرساخت و راه آهن برای استفاده از این شبکه فیبر های نوری در مسیر ترانزیت و توسعه شبکه ملی، منعقد شده است.

آذری جهرمی تاکیدکرد: این اقدام درآمد های غیر مستقیم راه آهن از بخش ارتباطات را محقق می کند و ما نیز می توانیم شبکه گسترده تر و پایدارتری در کنار مسیرهای ریلی داشته باشیم.

وی با اشاره به سفری که در چند ماه گذشته در یکی از مسیرهای ریلی داشته است، افزود: با توجه به قدمت و پیچیدگی هایی که در حوزه ریلی وجود دارد اما ارتباطات در این حوزه قوت و قدرت لازم را نداشته است.

وزیر ارتباطات با اشاره به مذاکراتی که با مدیریت این حوزه داشته است، تاکید کرد: یکی از دلایلی که می توانیم مردم را برای استفاده از خطوط ریلی تشویق کنیم ارائه ارتباطی پایدار، ارزان و باکیفیت در طول مسیر سفر است و کمک می کند مسافرین به دلیل زمان بیشتری که نسبت به سفر هوایی در قطار هستند متصل به دنیای کاری باشند.

وی افزود: در ضمن وجود ارتباطات در طول مسیرهای ریلی برای کسب و کارها و شرکت های مسافربری می تواند درآمد های جانبی داشته باشد، به طور مثال پخش ویدیو های سرگرمی و یا برخی خدمات می تواند در این حوزه فعال شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در پایش ها مشخص شد که 60 درصد خطوط ریلی کشور تحت پوشش نسل دو است، تصریح کرد: همچنین 38 درصد این خطوط به نسل 3 مجهز هستند که عدد قابل قبولی نبود و به همین دلیل از اپراتورها برای توسعه و تکمیل پوشش اینترنت تلفن همراه در ایستگاه ها و طول مسیر راه آهن دعوت شد.

وی به مطالعاتی که برای به دست آوردن مدل اقتصادی انجام شده اشاره کرد و افزود: در نهایت همراه اول برای این کار پیشگام شد و در کنار مشترکین خود ماند و با توجه به اینکه در ابتدا، این سرمایه گذاری برای آنها سود دهی ندارد اما ما امیدواریم در آینده با افزایش مسافران در خطوط ریلی به سود آوری مناسبی برسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پوشش مسیر ریلی یک تکلیف برای ما است، گفت: در فاز نخست از حرم تا حرم ( قم تا مشهد) و از قم تا تهران با هزار کیلومتر مسیر ریلی انتخاب شده و پوشش داده می شود و در یک برنامه اجرایی که امروز تبادل می شود در طول یک سال آینده کل این مسیر پوشش داده شده و در داخل قطار نیز خدمات وای فای ارائه می شود.

وی افزود: امیدواریم این برنامه اجرایی موجب رضایت مردم باشد و باعث استفاده بیشتر از خطوط ریلی و کاهش فشارها به خطوط جاده ای شده و در نتیجه، کاهش آمار تصادفات جاده ای و صرفه جویی در هزینه های جانبی تصادفات بر دوش مردم و کشور را داشته باشیم.
آذری جهرمی تصریح کرد: این دو مجموعه (همراه اول و شرکت راه آهن) هر کدام وظیفه ای دارند که یکی توسعه خطوط ریلی و دیگری توسعه خطوط ارتباطی و مخابراتی مردم است و همه در کنار هم برای ارائه خدمت بهتر به مردم فراهم شده است.

وی افزود: این مسیر همکاری در طرح حرم تا حرم متوقف نمی شود و در فاز بعدی و در یک برنامه عملیاتی مسیر جنوب کشور نیز پوشش داده می شود و مسیر اهواز که مسیر پرترددی است، در برنامه بعدی این حوزه قرار دارد.

تفاهم نامه پوشش نسل چهارم اینترنت تلفن همراه در سه خط ریلی بین حمید فرهنگ مدیر عامل شرکت همراه اول و سعید محمد زاده مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.

در این تفاهم نامه که به مدت 15 ماه اعتبار دارد، شرکت همراه اول متعهد شده است که پوشش دسترسی به سرویس های اینترنتی نسل 4 در 3 مسیرریلی تهران به مشهد، زنجان و قم را تکمیل کند.

همچنین شرکت راه آهن نیز با امضای این تفاهم نامه متعهد شد که اپراتورهای معرفی شده به صورت انحصاری فروش عمده اینترنت را در مسیرهای ذکر شده در اختیار داشته باشند و این اپراتورها مجاز به تامین پهنای باند مشترکین همراه اول هستند.

انتهای پیام/
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: