کد خبر: ۴۰۸۰۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۸
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر شیراز گفت: از شهردار درخواست داریم اداره مدیریت بحران شهرداری را از نظر نیروی انسانی، تجهیزات و منابع مالی تقویت و اداره پدافندغیرعامل راه‌اندازی کند.

به گزارش پایداری ملی، نواب قائدی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی شورای شهر شیراز، اظهار داشت: باید در اداره مدیریت بحران شهرداری طوری برنامه‌ریزی شده و شرایط فراهم شود تا امکان حضور فعال و مؤثر این مدیریت در زمان‌های وقوع حوادث شهری فراهم آید.

وی بیان کرد: همچنین با توجه به تفاوت حوزه کاری مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و نظر به اهمیت موضوع پدافند غیرعامل، پیشنهاد می­شود اداره مستقلی تحت این عنوان در مجموعه شهرداری تشکیل شود.

عضو شورای شهر شیراز افزود: توجه ویژه به مسائل شهرسازی و توسعه شهری بر مبنای طرح تفصیلی، شناسایی و ارزیابی مخاطرات احتمالی شهر شیراز و تهیه طرح تفصیلی ویژه ارتفاعات و محدوده­های مورد مخاطره شهر شیراز، مقاوم­سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله و ارتقاء کیفیت ساخت و ساز شهری، سیال­سازی شبکه حمل و نقل شهری نوسازی بافت‌های فرسوده  از جمله موضوعاتی هستند که شهرداری باید با همکاری و هماهنگی سایر ارگان‌ها در راستای اجرای پدافند غیرعامل اقدام کند.

قائدی گفت: موضوع پدافند غیرعامل تمامی اقدامات پیشگیرانه در ابعاد مختلف مدیریت شهری از جمله شهرساز، عمرانی، حمل و نقلی و فرهنگی را در بر می­گیرد به طوری که مجموعه شهری آمادگی مواجهه با بحران‌ها را داشته باشد و در زمان وقوع بحران‌های احتمالی علاوه بر اینکه حداقل خسارات مالی و جانی را متحمل شود، امکان استفاده بهینه از ظرفیت­های شهری در جهت مدیریت بحران فراهم آید.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: تمام ارگان‌های دخیل در مدیریت شهری باید بر اساس قوانین و مقررات، ضمن آگاهی از پدافند غیرعامل در حوزه کاری خود همکاری لازم را با مجموعه مدیریت پدافند غیرعامل داشته باشند.

وی تاکید کرد: زمان آن رسیده که مخاطرات شیراز را شناسایی و اقدامات متناسب پیشگیرانه انجام دهیم و سیستم مدیریت بحران به معنای واقعی و کارآمد در بحران‌های احتمالی را ایجاد کرده و پدافند غیرعامل را در مدیریت شهری جدی بگیریم.

قاسم مقیمی عضو دیگر شورای شهر شیراز نیز در نطق پیش از دستور خود به موضوع پاسخگویی مدیران و مسئولان اشاره و خطاب به رییس، هئت رییسه ،اعضای شورا، شهردار، مدیریت‌ها و معاونت‌های شهرداری اظهار داشت: بی تعارف بگویید، اصل سرعت در پاسخگویی و ممنوعیت تاخیر در آن، اصل برابری و منع تبعیض در اجرای قانون بدون استثنا، اصل محرمانه بودن داده‌های شخصی شهروندان و رعایت حریم خصوصی و اصل دسترسی آسان به اطلاعات اداری در سیستم اداری تحت اشراف و مسولیت‌ها تا چه اندازه رعایت می‌شوند؟

وی بیان کرد: با صراحت در همین پارلمان شهر و در برابر چشمان ناظر رسانه‌ها اعلام کنید، اصل شفافیت و حذف تشریفات زائد، اصل اطلاع‌رسانی الکترونیکی، اصل حق اعتراض و شکایت نسبت به تصمیمات، اصل  در اتخاذ تصمیمات اداری، اصل مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها و اصل برخورداری از ثبات در اتخاذ تصمیمات در مجموعه تحت زعامت ما تا چه اندازه جدی گرفته می‌شوند؟

عضو شورای شهر شیراز، بیان کرد: مروری ساده بر ماده 90 قانون مدیریت خدمات کشوری می‌تواند عاملی بر برون رفت ما از این ناهنجاری‌های مدیریتی باشد تا شاید قدری نسبت به مسوولیتی که پذیرفته‌ایم وفادار بمانیم.

ابراهیم صبوری نایب رئیس شورای شهر شیراز نیز که در این جلسه در غیاب رئیس شورا سخن می‌گفت با گرامیداشت 13 آبان اظهار داشت: حضور باشکوه مردمی، به ویژه دانش آموزان و جوانان در راهپیمایی 13 آبان، بیانگر اراده‌ه­ای عمومی برای دست یافتن به شعارهای انقلاب یعنی آزادی و استقلال است.

وی با بیان اینکه حفظ استقلال کشور در گرو رفتار مدبرانه برای حفظ آرمان­های اصیل انقلاب اسلامی است، افزود: از این جهت امیدواریم کشور با همت جوانان، راه‌­های مبتکرانه‌­ای برای رهایی از تحریم­‌ها و دست­یابی به استقلال اقتصادی در دنیای پرخطر امروز پیدا کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: