کد خبر: ۴۰۴۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۴
مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر گفت: اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه ارتباط الکتریکی دارد به طوری که عمر این ارتباط گاه از دو دهه بیشتر است و به سال های آغازین دهه ۸۰ باز می گردد.
وحید گوهری صدر مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر در نشست تخصصی "نقش ایران در تشکیل شبکه منطقه ای برق و توسعه تجارت آن" اظهار داشت: اهمیت راههای ارتباط الکتریکی در دنیا روز به روز بیشتر می شود و توجه بیشتری را به خودش معطوف کرده و از ارتباط کشورها فراتر رفته و ایده هایی جهت ارتباط مناطق قاره ها به هم برای استفاده از ظرفیتهای موجود در جهان در فصول متفاوت مطرح شده است.

وی ادامه داد: ماهیت اصلی این شبکه ها، تامین نیاز طرفین در هنگام نیاز است و به همین دلیل ایران نیز در زمان نیاز که بیشتر در فصول گرم سال است، برق را وارد و در زمان عدم نیاز که بیشتر در ماه های خنک و سرد سال است، آن را صادر می کند.

گوهری صدر با بیان اینکه "اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه ارتباط الکتریکی دارد به طوری که عمر این ارتباط گاه از دو دهه بیشتر است و به سال های آغازین دهه 80 باز می گردد"، گفت: این موضوع نشانگر یک تفاهم و تعامل مثبتی بین مسوولان شبکه برق ما و همسایگان است که علیرغم مشکلات اقتصادی و سیاسی پایدار نگهداشته است.

وی افزود: شبکه برق کشور در حال حاضر به کشور عراق با یک ظرفیت حدود 1500 مگاولت متصل است و این ارتباط با 3 مدار 400 کیلوولت و یک مدار 130 کیلوولت و دو مدار 63 کیلوولت برقرار شده و یکی از قویترین ارتباطات الکتریکی را با کشور عراق داریم.

مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر تصریح کرد: سهم بزرگ تجارت الکتریکی ما را کشور عراق به خود اختصاص داده است و با رکوردهای بالای 8 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق به عراق را داشتیم و امروز حدود 6 میلیارد کیلووات ساعت صادرات وجود دارد که همین موضوع درآمد ارزی قابل توجهی را برای کشور رقم زده است.

وی ادامه داد: ظرفیت ارتباطی الکتریکی کشور با کشور ترکیه به عنوان دروازه ورود ایران به بازارهای برق اروپا حدود 500 مگاوات است که امیدواریم تا اوایل سال 2019 ارتباط شبکه الکتریکی ایران در نزدیکی شهر وان ترکیه به بهره برداری برسد و ظرفیت ارتباطی به 650 مگاوات افزایش یابد.

گوهری صدر تصریح کرد: به خاطر DC بودن رینگی که در حال احداث است می تواند به سرعت در مواقعی که ایران نیاز به برق دارد، دریافت کند و در مواقعی که طرف مقابل نیاز به برق نیاز دارد برق دریافت کند و ارتباط الکتریکی دوسویه را رقم بزند.

مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر با بیان اینکه ارتباط با ارمنستان یکی از بهترین و امن ترین ارتباطات برقی میان کشورهای منطقه است، گفت: در حال حاضر ظرفیت ما 300 مگاوات است که با به بهره برداری رسیدن دو مدار 400 کیلوولتی که در آن احداث می شود این ظرفیت به 700 مگاوات افزایش پیدا می کند.

وی افزود: در حال حاضر کشور ارمنستان با گرجستان در حال احداث یک ارتباط الکتریکی DC است و ارتباط الکتریکی روسیه و گرجستان این امکان را به وجود می آورد که در آینده نزدیک یک ظرفیت 1000 مگاواتی در جهت این چهار کشور ایجاد شود.

گوهری صدر درخصوص ارتباط الکتریکی کشور با ترکمنستان گفت: ما با این کشور یک ظرفیت الکتریکی حدود 350 مگاواتی داریم که درصورت به پایان رسیدن خط ارتباطی مرتبط به آن در سرخس، ظرفیت ما با آن کشور حدود 700 مگاوات افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: با رایزنی های انجام شده به زودی وارد اجرای طرح هرات- تربت جام با ظرفیت 500 مگاوات خواهیم شد.

گوهری صدر همچنین از تشکیل یک بازار برق منطقه ای در سازمان همکاری اقتصادی اکو خبر داد و گفت: ایده تشکیل بازار برق از سوی کشور ایران در این سازمان مطرح شده و تاکنون 3 جلسه در این خصوص برگزار شده و قرار بر این است که به عنوان طرح پایلوت یک همسان سازی بین بازارهای برق ایران و ترکیه انجام شود و در مرحله بعد کشورهای دیگر به این طرح اضافه شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: