کد خبر: ۴۰۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
سردار جلالی در اولین همایش روسای شورای اسلامی شهر و شهرداران و مدیران پدافند غیر عامل شهرهای بزرگ کشور :
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور: مسئله بسیار مهمی که در حوادث و تهدیدات مشاهده می شود عدم آمادگی شهرها و آسیب پذیری آنها در مقابل تهدیدات است پس آمادگی شهرها برای دفاع از مردم به عنوان اصلی ترین سرمایه هر کشور در در برابر تهدیدات امر بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

به گزارش خبرنگارپایداری ملی، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در اولین همایش روسای شورای اسلامی شهر و شهرداران و مدیران پدافند غیر عامل شهرهای بزرگ کشور در سالن همایش شهید طهرانی مقدم سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد گفت: موضوع پدافند غیر عامل همیشگی و جاری است که ربطی به شرایط جاری کشور و شدت و ضعف تهدیدات دشمنان ندارد.

وی افزود: شهرداران و شهرداری ها به دلیل این که وظیفه اداره شهر و صیانت از مردم در برابر تهدیدات را بر عهده دارند طبیعتا وظایفی را به صورت جاری و همیشگی بر عهده دارند.

آمادگی شهرها برای دفاع از مردم به عنوان اصلی ترین سرمایه هر کشوردر برابر تهدیدات ،امر بسیار ضروری و حائز اهمیت است

سردار جلالی با اشاره به جنگ های شکل گرفته در سال های اخیر و دفاع مقدس تصریح کرد: جنگ های اخیر خواسته و یا ناخواسته به حوزه های شهری کشیده شده اند این در صورتی است که ارتش هایی مانند ارتش رژیم صهیونیستی و آمریکا در جنگ های مانند جنگ با اعراب و جنگ کویت، عراق و افغانستان جنگ به حوزه شهرها کشیده شد زیرا در عرصه نظامی جنگ شهری یکی از سخت ترین انواع جنگ است و نظامی ها شهر را به عنوان یک مانع بر سر راه پیشروی می دانند.

"بیشتر تلفات در جنگ های اخیر معطوف به شهرها بوده است"

وی ادامه داد: در چند جنگ اخیر همه تلفات معطوف به شهرها شده است البته مسئله داعش به دلیل اینکه آنها یک گروه تروریستی و وحشی هستند که از هیچ استراتژی پیروی نمی کنند متفاوت است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه باید شهرها را به شهرهای ایمن و قابل دفاع برای مردم تبدیل کنیم گفت: در تاریخ کشور ما در همه شهرها عناصر اصلی امنیت شهری وجود داشته و قلعه ها امنیت شهر را بر عهده داشتند، تهران قدیم نیز بر اساس اسنادی که از آن دوره به‌جامانده دارای برج و دیوار برای دفاع از مردم بوده است.

وی افزود: مسئله بسیار مهمی که در این حوادث و تهدیدات مشاهده می شود عدم آمادگی شهرها و آسیب پذیری آنها در مقابل تهدیدات است پس آمادگی شهرها برای دفاع از مردم به عنوان اصلی ترین سرمایه هر کشور در در برابر تهدیدات امر بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

" حفاظت از شهرها و حفظ تداوم کارکرد آنها یکی از وظایف پدافند غیر عامل است"

سردار جلالی گفت: حفاظت از زیرساخت ها و حفظ تداوم کارکرد آنها یکی از وظایف اصلی پدافند غیر عامل کشور است . حفاظت از زیرساخت های حیاتی مانند آب برق گاز و حمل و نقل یکی از بخش های پدافند غیر عامل در حوزه شهری است. وابستگی زیرساخت ها در قالب یک شبکه ، وابستگی متقابل زیرساختی را به وجود می آورد مثلا در حادثه اهواز شاهد این وابستگی بودیم که با قطع برق، آب نیز قطع شد و دیگر زیرساخت ها تحت تاثیر قرار گرفت و موجب اعتراض مردم به این کاستی ها شد.

آمادگی شهرها برای دفاع از مردم به عنوان اصلی ترین سرمایه هر کشوردر برابر تهدیدات ،امر بسیار ضروری و حائز اهمیت است

" کاهش وابستگی زیر ساخت های حیاتی شهر ها به یکدیگر امری ضروری است"

وی کاهش وابستگی زیرساخت‌های حیاتی شهرها به یکدیگر را امری بسیار ضروری و مهم دانست و گفت: در مدیریت شهری باید وابستگی زیرساخت‌های حیاتی را به هم دیگر کم کرد و کارکرد آنها را حفظ نمود تا این زیرساخت ها در شرایط مختلف و به ویژه مواقع بحرانی بتوانند تداوم کارکرد داشته باشند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به افزایش شهرهای پرجمعیت کشور گفت: در کشور ما مجموعه ای از توسعه شهری بدون برنامه شکل گرفته است. فرسودگی های شهری درکنار آسیب دیدگی های شهری و تراکم جمعیت می تواند حوادث بسیاری به دنبال داشته باشد به همین دلیل نیازمند طرح اضطراری برای مدیریت بحران هستیم.

سردار جلالی با بیان اینکه در درون شهرها مراکز پرخطری مانند مراکز صنعتی، شیمیایی و هسته ای و یا حتی زیستی وجود دارد افزود: این مراکز می تواند خطرات بسیاری برای شهروندان داشته باشد و بعضاً برنامه ای برای مقابله با آلودگی های احتمالی آنها وجود ندارد تا مردم بدانند در موقع بروز حادثه چگونه از جان خود محافظت کنند .

" کارخانجات شیمیایی و مراکز حساس و پرخطر باید از شهرها خارج شود"

وی با بیان اینکه هر شهری باید برای پاسخگویی به این گونه تهدیدات یک طرح اضطراری داشته باشد گفت: بسیاری از مراکز حساس و پرخطر مانند کارخانجات شیمیایی باید از شهر ها خارج شود و آن کارخانجاتی که می بایست در داخل شهرها وجود داشته باشند باید برای آنها حریم ایمنی و طرح پاسخ به تهدیدات تهیه کرد.

سردار جلالی گفت: همه شهرها باید طرح تخلیه و استقرار اضطراری داشته باشند زیرا جابجایی جمعیت به بیرون شهر ها در موقع اضطرار بسیار کم هزینه تر از حفاظت شهرها است زمانی که ارؤیم صهیونیستی به لبنان حمله کردند ۱۶۵ هزار واحد مسکونی را بمباران کردند که حدود ۹۰۰ هزار نفر جمعیت این مناطق بود ، حزب الله به مردم توصیه کرد که شهر را در ابتدای حمله رژیم صهیونیستی تفکیک کند و به همین دلیل تلفات بسیار کمی در حوزه مردم و غیر نظامیان دادند این نشان می دهد تخلیه شهر و جابجایی جمعیت می تواند بسیار موثر باشد.

وی ادامه داد: برای اجرای شدن طرح جابجایی جمعیت شهر ها اضطراری برنامه های مختلفی را پیش بینی کرده ایم که یکی از آنها این است که در روستاهایی که در نزدیکی شهرها قرار دارند طرح هادی روستایی امکانات و زیرساخت‌های در قالب طرح های دو منظوره برای انتقال جمعیت در موقع اضطرار پیش بینی شود. این طرح می‌تواند در کاهش تلفات بسیار موثر باشد.

آمادگی شهرها برای دفاع از مردم به عنوان اصلی ترین سرمایه هر کشوردر برابر تهدیدات ،امر بسیار ضروری و حائز اهمیت است

"باید ازمردم و زیرساخت های حیاتی محافظت کنیم"

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه به تشریح برنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل در حوزه پدافند شهری پرداخت و گفت: یکی از برنامه‌های ما طرح مطالعات پدافند شهری است تا در قالب آن بتوانیم دارایی های شهری را شناسایی کنیم و بعد از آن بدانیم تهدیداتی که متوجه شهر است چیست؟ وبعد از شناخت مخاطرات می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه حوادثی ممکن است رخ دهد تا بتوانیم اقدامات مورد نیاز در زمان بحران را برنامه ریزی کنیم تا بتوانید از مردم و زیرساخت های حیاتی محافظت کنیم.

سردار جلالی گفت: با توجه به اینکه در بسیاری از شهرها توسعه زیرساخت های شیمیایی و بعضاً پتروشیمی را داریم نیاز است که همه آتش نشانی ها حداقل امکانات مقابله با تهدیدات شیمیایی را داشته باشند. از سوی دیگر در حد امکان باید این کارخانه ها از حریم شهر خارج شود .

وی ایجاد پارک آموزشی و فرهنگی در حوزه پدافند غیرعامل را یکی دیگر از برنامه های سازمان پدافند غیرعامل کشور دانست و گفت: با همکاری شهرداری ها و سازمان پدافند غیرعامل کشور می بایست در هر شهر یک پارک برای انتقال و آموزش مفاهیم پدافند غیرعامل تعیین شود تا در کنار کارکردهای فرهنگی و تفریحی برای مردم بحث آموزش اصول و مبانی پدافند غیر عامل به شهروندان را داشته باشد.

"شهر هوشمند قابلیت ها و آسیب ها"

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، پدیده شهر هوشمند را یکی دیگر از مسائلی دانست که جامعه با آن روبروست و گفت: در شهر هوشمند تمامی ابزار و وسایل زندگی و خانه ها از هوشمندی برخوردارند و در کنار سایر پدیده های شهری به شهر هوشمند تبدیل می شوند. این قابلیت در کنار مزایای که دارد می توانند آسیب هایی به همراه داشته باشد.

وی افزود: قابلیت کنترل از راه دور در شهرهای هوشمند در کنار قابلیت ها و ظرفیت های که برای ما ایجاد میکند می تواند تهدیداتی را به همراه داشته باشد و دشمنان ما نیز می توانند کنترل شهر را در دست بگیرند.

وی تاکید کرد: توسعه بدون توجه به اصول و مبانی پدافند غیر عامل می تواند تبعاتی را برای کشور به همراه داشته باشد . امیدواری با همکاری سازمان های مسئول به ویژه وزارت کشور بتوانیم چارچوب‌هایی را تهیه کنیم تا حداقل های امنیتی و اصول مبتنی بر پدافند غیر عامل و پدافند سایبری در ساختارهای شهری و شهرها لحاظ شود.

سردار جلالی با تاکید بر اینکه امروز تهدیدات به صورت فناوری است گفت: در جاهای مختلف جهان رشته هایی برای بررسی تهدیدات موجود در فناوری ایجاد شده و موضوع به عنوان حفاظت از زیرساخت های اساسی مطرح است ما نیز به دنبال این هستیم که این رشته را در دانشگاه های کشور تدریس کنیم تا متخصصین و کارشناسان مورد نیاز در این مراکز آموزش یابند.

آمادگی شهرها برای دفاع از مردم به عنوان اصلی ترین سرمایه هر کشوردر برابر تهدیدات ،امر بسیار ضروری و حائز اهمیت است

"قدرت و قابلیت دفاعی شهرها صلح‌ آمیز است و می‌تواند برای کشور اقتدار و بازدارندگی به همراه آورد"

سردار جلالی گفت: انتقال تاسیسات شهری به زیر زمین فرصت مناسبی برای حل مشکلات شهری است. در حوزه متروها ما باید ایستگاه های مان را چند کاربردی کنیم تا در صورت لزوم بتوانیم از آنها بهره ببریم. در برخی از کشورها تا ۱۷ کاربرد برای مترو های شان پیش بینی کرده اند. کارکردهای همچون موارد امدادی ، تجاری و استقرار در شرایط اضطراری که این‌ها نشان میدهد چند کاربردی کردن مترو ها امری بسیار به صرفه و اقتصادی است در متروی تهران چند ایستگاه چند کارکردی طراحی شده و این گونه اقدامات را می تواند گسترش داد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم شهرهای مان را با قابلیت دفاعی پیش ببریم زیرا قدرت و قابلیت دفاعی صلح‌ آمیز است و می‌تواند برای کشور اقتدار و بازدارندگی به همراه بیاورد و نتیجه آن پایداری و اقتدار کشور است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: