کد خبر: ۳۸۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۵
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تروریست‌ها در سوریه برای مرحله نهایی حمله شیمیایی ساختگی در ادلب آماده می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری فارس«ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز (شنبه) تأکید کرد، تدارکات برای برپایی اقدامی تحریک‌آمیز با استفاده از تسلیحات شیمیایی در شهر «ادلب» سوریه تقریبا تکمیل شده است.

بنا بر گزارش شبکه «راشاتودی»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه تأکید کرد، تروریست‌ها و نمایندگان «کلاه‌سفیدها» در ادلب نشستی را برگزار کرده‌اند تا تدارکات برای مرحله آخر از این اقدام تحریک‌آمیز را به سرانجام برسانند.

طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، سرکردگان گروه تروریستی «تحریم‌الشام»، «حزب الترکستانی الاسلامی» و نمایندگان کلاه‌سفید‌ها روز ۷ سپتامبر (۱۷ شهریورماه) در ادلب جلسه‌ای را برگزار کردند تا هماهنگی‌های لازم برای شرکت در عملیات مربوط به حمله ساختگی شیمیایی در این شهر را به انجام برسانند.

کوناشنکوف در ادامه با اعلام اینکه وزارت دفاع روسیه تمام فعالیت‌های تروریست‌ها در منطقه را زیر نظر دارد، گفت: «آمادگی کامل تمام شرکت‌کنندگان در انجام این اقدام تحریک‌آمیز باید تا پایان امروز ۸ سپتامبر (۱۷ شهریورماه) انجام شود. نشانه آغاز مرحله عملیاتی اقدام تحریک‌آمیز تروریست‌ها در استان ادلب نیز تشکیل یک گروه ویژه از میان برخی «دوستان خارجی انقلاب سوریه» است.»

وزارت دفاع روسیه اواخر ماه گذشته میلادی (ماه آگوست) هشدار داده بود که عملیاتی تحریک آمیز برای متهم کردن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم سوریه تحت نظاتر سرویس‌های ویژه اطلاعاتی انگلیس در حال انجام است تا به این وسیله آمریکا و متحدان غربی این کشور بهانه‌ای برای انجام حملاتی جدید علیه سوریه داشته باشند.

آمریکا، انگلیس و فرانسه در ماه اردیبهشت گذشته حملاتی را علیه سوریه به انجام رساندند. این کشور‌ها هم‌اکنون نیز اتهاماتی را علیه دمشق مطرح می‌کنند و مدعی هستند که دولت سوریه قصد دارد حمله‌ای شیمیایی علیه مردم این کشور به انجام برساند. دمشق این اتهامات را بار‌ها رد کرده و تأکید کرده که ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را سال‌ها پیش تحت نظارت سازمان ملل از بین برده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که سناریویی که تروریست‌ها برای انجام این اقدام تحریک‌آمیز در سوریه چیده‌اند به این نحو است که پس از انتقال ذخایر مواد شیمیایی کشتار جمعی به مناطقی در استان ادلب سوریه، نمایندگان کلاه‌سفید‌ها آماده می‌شوند تا با ساختن فیلم‌هایی ساختگی به گونه‌ای جلوه دهند که گویا نیرو‌های دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه مردم این کشور استفاده کرده است.

استان ادلب اوایل سال ۲۰۱۵ در نتیجه اتحاد چندین گروه مسلح بزرگ در قالب ائتلاف «جیش الفتح» اشغال شد. این ائتلاف مورد حمایت برخی کشور‌های منطقه مثل عربستان، قطر و ترکیه قرار داشت. پس از آزادسازی نقاط متعددی در سوریه از جمله دیرالزور، ریف دمشق و سه استان جنوبی، و به دلیل آنکه برخی عناصر مسلح روند آشتی ملی را نپذیرفتند، به استان ادلب رفته‌اند و اکنون برخی آن را «انبار عناصر مسلح» می‌نامند. دو ائتلاف هیئة تحریر الشام (هتش) و «جبهة تحریر سوریا» بزرگ‌ترین گروه‌های اصلی در ادلب هستند که هر دو نتیجه اتحاد چند گروه هستند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: