کد خبر: ۳۷۵۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۰
لاریجانی:
رئیس مجلس شرایط فعلی کشور را فرصتی برای بازسازی درونی اقتصاد دانست و گفت:​ باید از این فرصت برای تسهیل فضای کسب و کار به ویژه در صنایع کوچک و متوسط استفاده کنیم.
به گزارش پایداری ملی،علی لاریجانی در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک ایران در مصلای امام خمینی (ره) افزود: باید کاری کرد تا فردی که علاقه‌مند به سرمایه گذاری و کارآفرینی است بداند که در طی چه فرایندی ایده و طرحش به محصول تبدیل می‌شود نه اینکه با شرایط دیوانی فعلی دستگاه‌های ما مجبور باشد کفش آهنین به پا کند تا از موانع مختلف عبور کند.

وی با بیان اینکه در توجه به فشار‌ها و مشکلات باید نگاه واقع بینانه داشته باشیم گفت: ​اگر برخی عمده مشکلات را به فشار‌ها و تحریم‌ها ربط می‌دهند حریف تصور می‌کند چقدر قدرتمند است، اما واقعیت به ما می‌گوید بسیاری از مشکلات کشور درونی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه به افزایش چند برابری نقدینگی در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: ​بانک‌ها در خلق پول و نقدینگی نقش جدی داشتند حالا اگر بتوان این نقدینگی را به سمت تولید سوق داد از تهدیداتش کاسته و به فرصتی برای تولید ثروت تبدیل می‌شود.

لاریجانی گفت:​ بانک‌ها هم نیاز به اصلاحات بنیادین دارند و باید با تولید همراه شوند، اما ما در این زمینه همچنان با مشکلات زیادی مواجهیم.

وی با تاکید بر ضرورت تدوین راهبرد صنعتی در کشور در وزارت صنعت، ​معدن و تجارت افزود: ما در مجلس آماده ایم تا برای صنایع کوچک و متوسط گام‌های جدی برداریم و در این زمینه نیازمند پیشنهاد‌های فعالان این صنایع و همچنین بسته‌های پیشنهادی وزارت صنعت هستیم تا اگر به هر علتی قوانین مزاحمی وجود دارد آن را از سر راه برداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها فرایند درخواست یک کارآفرین برای عملی کردن یک طرح را طولانی کرده و آمار‌ها نیز نشان می‌دهد که آنچنانکه باید فضای کسب و کار ما تسهیل نشده است در حالی که ما برای صنعت و اقتصاد کشور راهی جز تسهیل فضای کسب و کار نداریم.

لاریجانی همچنین بر ضرورت و اهمیت وفاق و همدلی در شرایط فعلی کشور به ویژه در برابر بیگانگان تاکید کرد و افزود: برخی متاسفانه به جای همکاری و وفاق ملی نقش اپوزیسیون دارند گویا از کره مریخ آمده اند و هیچ سابقه‌ای هم نداشتند در حالی که باید نگاه به جامعه طبیبانه باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: