کد خبر: ۳۷۴۵۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تمایلی برای برگزاری نشست بدون پیش شرط با حسن روحانی همتای ایرانی خود ندارد و اعلام تعجب برانگیز تمایل به گفتگو با حسن روحانی، بخشی از برنامه تنظیم شده حدود یک سال قبل جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا قبل از حضور مجدد در بدنه دولت این کشور بود.
اعلام دونالد ترامپ که حاضر است بدون شرط با رئیس جمهور ایران حسن روحانی ملاقات کند، تعجب بسیاری را برانگیخت. این اعلام برداشت خیلی‌ها - حتی در میان نزدیکترین دوستان آمریکا در خاورمیانه- را تقویت کرد که ترامپ از آن‌ها حمایت می‌کند، ولی متحد قابل پیش بینی و قابل اتکایی نیست.

پیشنهاد او به روحانی، پس از خروج آمریکا از توافق بین المللی هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که برنامه هسته‌ای ایران را به شدت محدود کرد، و همچنین تحمیل تحریم‌های اقتصادی سخت که هدفش بی ثبات کردن، اگر نه سرنگونی نظام ایران، را مورد تردید قرار داد.

ولی طرح جان بولتون چیز دیگری می‌گوید.جان بولتون و همکاران دیگر ترامپ به دنبال "تغییر بدون قید و شرط رژیم در تهران" هستند. آن‌ها از خواست سرنگونی خشونت بار دولت ایران توسط یک گروه تبعیدی [سازمان مجاهدین خلق]که با دولت‌های غربی و نخبگان سیاسی غرب ارتباطات قوی دارد، ولی دارای حمایت اندکی در ایران است، هستند.

همین خواسته را شاهزاده ترکی الفیصل- مدیر سابق دستگاه اطلاعاتی و سفیر سابق عربستان در بریتانیا و آمریکا- هم دارد [که در اجلاس‌های سالیانه سازمان مجاهدین شرکت کرده است]. این اعتقاد وجود دارد که ترکی الفیصل نظرات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را که خود مایل نیست ابراز کند، برای او بیان می‌کند.

طرح بولتون فقط برای بی ثبات کردن ایران از طریق فشار اقتصادی نیست، بلکه شامل تحریک اقلیت‌های قومی کشور هم می‌شود. این طرح حمایت رسمی آمریکا برای "نیرو‌های دموکراتیک اپوزیسیون" (که شامل نیرو‌های کرد در ایران و عراق و سوریه و کمک به نیرو‌های بلوچ در استان بلوچستان پاکستان و استان سیستان و بلوچستان ایران و همچنین ایرانیان عرب در خوزستان است) می‌شود.

این طرح همچنین شامل تحویل سریع بمب‌های بزرگ به متحدان آمریکا در منطقه است. ماه گذشته، مصطفی هجری، رهبر حزب دموکرات کردستان ایران، به دعوت دولت ترامپ از واشنگتن دیدن کرد و با استیو سیگن که در آن زمان رئیس بخش امور ایران در وزارت خارجه آمریکا بود- اینک کنسول آمریکا در اقلیم کردستان عراق است- ملاقات کرد.

حزب دموکرات کردستان ایران اخیراً حملاتش را در کردستان افزایش داده و ۹ نفر را قبل از دیدار هجری با سیگن کشتند. گروه‌های دیگر کرد نیز حملات مشابهی داشته اند. چندین گروه کرد ایرانی مشغول بحث درباره چگونگی هماهنگ کردن تلاش‌های خود برای مقابله با نظام ایران هستند.

یک اندیشکده عربستان که توسط بن سلمان حمایت می‌شود، در گزارش یک مطالعه در سال قبل پیشنهاد کرد که عربستان از گروه‌های چریکی بلوچ در ایران حمایت کند.

تندرو‌های پاکستان اخیراً ادعا کرده اند که عربستان سعودی حمایت مالی خود از مدارس مذهبی در بلوچستان پاکستان - که مرکزی برای چریک‌های ضد ایرانی است- افزایش داده است.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: