کد خبر: ۳۷۴۴۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۳
از سیر تا پیاز
صحبت یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره عدم شفافیت ارز‌های اختصاص داده شده و تیتر جنجالی «گم شدن ۹ میلیون دلار ارز دولتی» باعث شد این موضوع، به یکی از سوژه‌های داغ فضای مجازی و حتی رسانه‌ای کشور تبدیل شود. اما واقعیت این ماجرا چیست؟
روز پنج‌شنبه (۱۸ مردادماه) بود که نقل قولی از عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مبنی بر «سرنوشت نامعلوم ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی» در رسانه‌های خبری منتشر شد.

عزت الله یوسفیان ملا عنوان کرده بود: «از ۱۱ میلیارد دلار ارز دولتی به اختصاص داده شده، تنها ۲ و نیم میلیارد دلار افشا شده و متاسفانه مشخص نیست نزدیک به ۹ میلیارد دلار چه شده است؟»

* کاربران: ۹ میلیاردی که خودش رو به گم‌شدن زده نمیشه پیدا کرد!

پس از این اظهار نظر برخی‌سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی با تیتر «گم شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی» شروع به انتشار مطلب کردند. برخی از فعالان فضای مجازی هم این موضوع را سوژه طنز خود قرار دادند:

- ۹ میلیارد دلار ارز دولتی گم شده؟ یه زنگ بهش بزنید شاید لای مبل‌های خونه مسئولین افتاده.

- ‏۹ میلیارد دلار ارز دولتی گم شده. پیشرفت قابل قبولی داشتیم، قبلا ریال اختلاس میشد الان دلار اختلاس میکنن.

- ۹ میلیارد ارز دولتی که گم شده رو میشه پیدا کرد، ولی ۹ میلیارد ارز دولتی که خودشو زده به گم شدن نه!

- من میگم مامان‌هامون رو جمع کنیم، این ۹ میلیارد دلار رو سه سوته پیدا میکنن.


* یوسفیان ملا: منظورم از گم شدن، عدم شفافیت بود

زهرا چخماقی، خبرنگار صدا و سیما پس از انتشار این موضوع، توئیت کرد: شایدپاى فوتبال نشسته یااصلاً این آخرهفته بیرون بودید ولى همه شمایى که تیتر٩میلیارددلارگم شده شد، سوژه تون بدانید وآگاه باشید با یوسفیان ملامصاحبه کردم، گفت: منظورش این چیزی که رسانه‌ها تیتر کرده بودند، نبود.

یوسفیان ملا در گفتگو با صداوسیما با توضیح صحبت‌های روز چهارشنبه خود عنوان کرد: منظور من از گم شدن، شفاف نبودن موضوع است چرا که درباره دلارهاى بانرخ دولتى شفاف سازى کامل صورت نگرفته ومجلس منتظر لیست واردکنندگان است.

* بانک مرکزی: ارزی گم نشده، واردکنندگان هنوز فرصت دارند

بانک مرکزی هم با همه‌گیر شدن این شایعه مجبور به انتشار اطلاعیه‌ای کرد (اینجا) و در آن ضمن تشریح فرآیند واردات رسمی کالا به کشور تاکید کرد: هنوز برای بازگشت این مقدار ارز فرصت هست.

در این اطلاعیه همچنین آمده است: تنها در صورتی می‌توان به ۹ میلیارد دلار اشاره شده در مصاحبه آقای عزت الله یوسفیان ملا اظهار نظر قطعی کرد که ۳ ماه مهلت ارایه پروانه ورود کالا وحداکثر ۶ ماه مهلت ارایه اسناد حمل، منقضی شده و کالایی به کشور وارد نشده باشد.

* ۹ میلیارد دلار که هیچ، یک ریال هم گُم نشده

همچنین امروز غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس تاکید کرد: ۹ میلیارد دلار که هیچ، یک ریال هم گُم نشده، اگر بگوییم که ۹ میلیارد دلار یا یک سوم درآمد نفت کشور ناگهان مفقود شده مثل این است که رسماً مردم را به خیابان فرابخوانیم.

خبرگزاری فارس


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: