کد خبر: ۳۶۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
در گزارش روزنامه آیدینلیک آمده است، سفر معاون وزارت خزانه­ داری آمریکا به منظور تشویق ترکیه برای فاصله گرفتن از ایران و توقف همکاری­‌های اقتصادی، باید از سوی دولت ترکیه با هوشیاری مورد تامل قرار بگیرد.
به گزارش پایداری ملی ، ستون­ نویسی در روزنامه­‌های ترکیه، از دیرباز رواج داشته و ستون­‌نویس­‌ها در این کشور، علاوه بر آن که بر تحولات سیاسی و افکار عمومی ترکیه اثر می­‌گذارند، از اعتبار، شهرت و درآمد بالایی نیز برخوردار هستند.
به منظور نشان دادن گوشه­‌هایی از مهم­ترین یادداشت­ها و گزارش­‌های رسانه­‌های ترکیه، هر هفته دو بار گزیده­‌های کوتاهی از مهم­ترین یادداشت­‌ها را در اختیار خوانندگانش قرار می‌دهد.

مبارزه با طریقت­‌ها در ترکیه

احمد هاکان / حریت:

مشکلات ناشی از فعالیت جماعت­‌ها و طریقت­‌های مختلف در ترکیه چگونه حل می­‌شود؟ برای حل این مشکل، راهکارهایی پیشنهاد می­‌کنم: دولت خطاب به سران این گروه‌ها و طریقت­‌ها اعلام کند، ما با کار و فعالیت شما مشکلی نداریم فقط به هیچ وجه، دست به فعالیت­های اقتصادی و گردآوری پول و ثروت نزنید.

یکی دیگر از راهکارها این است که آواز مشهور اورهان گنجه­‌بای هر روز 10-15 بار پخش شود. همان آهنگی که می­‌گوید: "شرم باد بر کسی که بنده­ یک بنده می‌شود".

طلاهای ونزوئلا در ترکیه

صباح الدین اُنکیبار / آیدینلک:

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، شخصیتی است که به طور کامل مورد نفرت آمریکا و اروپا قرار گرفته است. او تاکنون چند بار به آنکارا آمده و در یکی از این سفرها، ذخایر طلای کشورش را به رسم امانت، به دولت ترکیه تسلیم کرده است.

سوال اینجاست: چه شده که مادورو تا این حد به ترکیه­ عضو ناتو اطمینان کرده است؟ در جواب باید گفت: این که مادورو طلاهای کشورش را حتی به سوئیس هم نمی­‌سپارد و به بی طرفی ترکیه باور آورده، نکته­ مثبتی است.

از دیگر سو باید گفت –انشا الله به خطا نرفته باشم- این نشانه­‌ای است برای اثبات این موضوع که ترکیه، رفته رفته گام در راه استقلال گذاشته و نشان داده که در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نمی­‌شود.

ضرورت رابطه با تهران و تسلیم نشدن در برابر آمریکا

اَدَم آتای / آیدینلیک

در گزارش ویژه­ این روزنامه آمده است، سفر معاون وزارت خزانه­ داری آمریکا به منظور تشویق ترکیه برای فاصله گرفتن از ایران و توقف همکاری­‌های اقتصادی، باید از سوی دولت ترکیه با هوشیاری مورد تامل قرار بگیرد.

برخی از اقتصاددانان ترکیه بر این باورند که ترکیه در این مورد باید با احتیاط گام بردارد و با در نظر گرفتن مشی و شیوه­ مواجهه­ اتحادیه­ اروپا و چین، تصمیمات خود را اتخاذ کند. گروهی از آنان بر این باورند اگر چین و اروپا در این زمینه کوتاه بیایند؛ ترکیه نیز شانس چندانی برای مقاومت نخواهد داشت، اما برخی دیگر از کارشناسان این حوزه بر این باورند که در هر حال ترکیه باید استقلال خود را نشان دهد و در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نشود.

ادعای کاهش نفوذ ایران در منطقه

سرخان افاجان بنیاد ایران­شناسی آنکارا

سرخان افاجان از کارشناسان و مدیران بنیاد ایران­شناسی آنکارا موسوم به بنیاد "ایرام"، در یک یادداشت تحلیلی که در خبرگزاری رسمی آناتولی منتشر شده است، ادعا کرده که ایران در شرایط دشواری قرار گرفته است.

این تحلیل­گر ترکیه ادعا کرده که مردم ایران بر اثر فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم­‌های اخیر، از تحرکات سیاسی ایران در منطقه و به ویژه در سوریه و عراق ناخشنود بوده و واکنش‌های منفی نشان می­‌دهند.

او همچنین از سخنان مقتدی صدر در روزهای پس از برگزاری انتخابات سراسری عراق مثال آورده و ادعا کرده که اینگونه سخنان، نشان می­‌دهد که در عراق و سوریه، کسی به فعالیت‌های سیاسی ایران علاقمند نیست.

ضرورت وحدت اجتماعی بین مردم ترکیه و جمهوری آذربایجان

حسن اُزترک/ ینی شفق

در مدت اخیر دوبار به باکوی آذربایجان آمدم. تصور من در مورد وضعیت کنونی آذربایجان و ترکیه، این است که هر دو کشور به شکل جدی، در راه اتخاذ تصمیمات سیاسی مستقل گام برمی­‌دارند و لازم است که در تمام گردهمایی­‌ها و اجلاس بین­‌المللی در کنار هم باشیم.

«یک ملت، دو دولت» برای توصیف وضعیت ما و آذربایجان، فقط یک شعار نیست و باید روابط بیشتری بین مردم دو کشور ما به وجود بیاید تا این شعار به زیباترین شکل ممکن تجلی پیدا کند.

ترامپ به خودی خود بلاست، حامیانش هم از او بدترند

رسول توسون/ استار

حتی قبل از انتخابات آمریکا نیز معلوم بود که ترامپ چه ماهیتی دارد. به خوبی مشخص بود که او برای آمریکا و دنیا یک بلا است. او هیچ توجهی به حقوق بین­‌الملل و تصمیمات سازمان ملل ندارد و دیپلماسی جنگ و خون را تقویت می­‌کند.

اگر در شرایط کنونی پارلمان اسرائیل، قانون دولت یهود را تصویب کرده و بر مبنای آن، هر گونه ترور، خشونت، نژادپرستی و ترور، مشروعیت یافته، مسئول نخست چنین وضعیتی، دونالد ترامپ است.

استفاده ابزاری از اردوغان برای توهین به آتاتورک ممنوع

ارسوی دده/استار

در روزهای اخیر شاهد انتشار گسترده­ یک فایل ویدیوئی بودیم که در آن، یک دختر کم سن و سال محجبه بر سر مزار آتاتورک، به او توهین و فحاشی می­‌کند و با به کاربردن عباراتی خاص، با عقل ناقص خود چنین نشان می­‌دهد که با تحقیر آتاتورک، اردوغان را بزرگ می­‌کند! حال آن که اردوغان قبل از ادای سوگند، بر سر مزار آتاتورک حاضر شده و در دفتر یادبود او نوشته است: "اهداف تو، اهداف ماست. روحت شد آتاتورک عزیز"!

من از همه­ می­‌خواهم به دنبال استفاده­ ابزاری از اردوغان نباشند و آتاتورک را به عنوان ارزش معنوی و مشترک این ملت، آسوده بگذارند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: