کد خبر: ۳۵۴۴۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
معاون فنی دفتر امور بیابان‌های کشور گفت: حدود ۲۷ میلیون هکتار از اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی است که به صورت جدی باید برای آن برنامه داشته باشیم.
به گزارش پایداری ملی،علی محمد طهماسبی بیرگانی روز سه شنبه اظهار داشت: مساله فرسایش بادی توسط سازمان جنگل‌ها در حال بروز رسانی است و از سوی سازمان محیط زیست در قالب کار گروه ملی پایش می‌شود.
وی با بیان این که بر اساس روایت‌های مختلف و با توجه به تعاریفی که از بیابان ارایه شده سطح بیابان‌ها در کشور متفاوت است افزود: حدود ۸۵ درصد اقلیم کشور خشک و نیمه خشک یا خشک و نیمه مرطوب است بنابرین اگر تعریف کنوانسیون مقابله با بیابان زایی از واژه بیابان زایی را در نظر بگیریم به صورت علمی و دقیق ۸۶ درصد با بیابان زایی در کشور مواجه هستیم.

معاون فنی دفتر امور بیابان‌های کشور گفت: بیابان‌های طبیعی کشور ۳۲.۵ میلیون هکتار هستند که شامل ایران مرکزی می‌شوند و بیشتر به صورت بیابان تاریخی هستند.

*خوزستان شروع کننده برنامه عملی مقابله با گرد و غبار
وی ادامه داد: در سال جاری برنامه عملی مقابله با گرد و غبار را با استان خوزستان شروع کرده ایم و در اعتبار صندوق توسعه نیز این برنامه را دیده ایم، ولی این کار برای همه استان‌های تاثیرگذار بر گرد و غبار و تاثیر پذیر از کشور‌های همسایه در دست است.
طهماسبی با بیان این که روش‌های عملیات بیابان زدایی متفاوت است توضیح داد: اولین عملیات ما این است که وضع موجود را متوقف کنیم؛ یعنی مشکل فعلی ما این نیست که چه بکنیم بلکه این است که چه نکنیم.
وی تاکید کرد: تمرکز ما بر روی این نکته است تا به دستگاه‌ها و بهره بردار‌ها بگوییم تخریب نکنند و اقدام به چه کار‌های نکنند.
معاون فنی دفتر امور بیابان‌های کشور ادامه داد: در موضوع مدیریت منابع آب باید تغییر ایجاد کنیم و این موضوع را به عنوان یک واقعیت باید بپذیریم و جهاد کشاورزی نیز باید الگوی مصرف آب را تغییر دهد.
وی اولویت خود را در حوزه بیابان زدایی پیشگیری دانست و اظهار داشت: اولویت ما انجام اقدامات پیشگیرانه وسیع وتاثیر گذار و ادامه استراتژی چه نباید کرد است.

طهماسبی ادامه داد: اقدامات ما تنها در حوزه کشاورزی و روستایی خلاصه نمی‌شود بلکه مردم ما در شهر‌ها نیز باید بدانند که چه کار‌هایی نباید بکنند و بدانند که مساله گرد و غبار برای همه مردم است.

*پنجره همه مدارس ابتدایی روستایی در خوزستان دو جداره می‌شود

وی بیان کرد: ۸۰ میلیارد ریال برای ایجاد پنجره دوجداره در مدارس ابتدایی روستا‌های خوزستان در نظر گرفته شده که این اعتبار تخصیص داده شده و در موافقت نامه نیز تاکید شده که این اعتبار تنها برای مدارس ابتدایی روستایی خوزستان است.

*خوزستان میزبان روز جهانی مقابله با بیان زایی در کشور شد

معاون فنی دفتر امور بیابان‌های کشور با اشاره به روز ۲۷ خرداد به عنوان روز جهانی مقابله با بیابان زایی تصریح کرد: با تاکید وزیر جهادکشاورزی با توجه به اهمیت استان خوزستان در این حوزه، این روز در استان خوزستان و شهرستان اهواز برگزار می‌شود.

وی افزود: در مراسم روز بیابان زایی با همراهی میهمان‌های خارجی و داخلی از منطقه جنوب شرق اهواز و نهال کاری‌ها بازدید می‌شود و متعاقب آن همایش بزرگداشت این روز برای مقابله با بیان زایی در اهواز برگزار می‌شود.
طهماسبی یادآور شد:کشور ایران در حوزه مقابله با بیابان زایی، مقابله با فرسایش بادی و مقابله با گرد و غبار یکی از کشور‌های پیشرو و پیشگام با توان اجرایی در دنیا است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: