کد خبر: ۳۵۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی بدون تغییر نسبت به مدت مشابه سال قبل در سطح ۵.۳ میلیارد یورو باقی ماند.
به گزارش پایداری ملی، آمار منتشر شده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو این اتحادیه در سه ماهه نخست سال جاری میلادی بدون تغییر محسوس نسبت به مدت مشابه سال قبل باقی مانده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس این گزارش مبادلات دو طرف در سه ماهه نخست ۲۰۱۷ بالغ بر ۵٫۳۰۷ میلیارد یورو بوده که این رقم در سه ماهه نخست امسال به ۵٫۳۰۲ میلیارد یورو رسیده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۱۸ با کاهش ۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲٫۳۹ میلیارد یورو رسیده است. در سه ماهه نخست ۲۰۱۷ صادرات اتحادیه اروپا به ایران ۲٫۵۳ میلیارد یورو اعلام شده بود.

اما واردات اتحادیه اروپا از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۸ رشد ۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به ۲٫۹۱۲ میلیارد یورو رسیده است. در سه ماهه مشابه سال قبل ۲٫۷۷۷ میلیارد یورو کالا از ایران وارد شده بود.

بر اساس این گزارش آلمان، ایتالیا و فرانسه به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان کالا به ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۸ در میان کشور‌های اروپایی شناخته شده‌اند. صادرات آلمان به ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۸ بالغ بر ۶۵۹ میلیون یورو، ایتالیا ۴۰۸ میلیون یورو و فرانسه ۲۴۸ میلیون یورو گزارش شده است.

سه کشور ایتالیا، اسپانیا و یونان نیز به ترتیب بزرگترین واردکننده‌های اروپایی از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۸ شناخته شده‌اند. واردات ایتالیا از ایران در این دوره ۸۱۶ میلیون یورو، اسپانیا ۵۷۷ میلیون یورو و یونان ۵۴۸ میلیون یورو بوده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: