کد خبر: ۳۴۵۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۶
قیمت های نفت با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید علیه ایران همچنان در حال صعود به سمت رکوردهای سال 2014 است.
به گزارش پایداری ملی،یک تحلیلگر ارشد بازار به شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا اعلام کرد، باید دید که پس از کاهش صادرات نفت ایران، آیا تولیدکنندگان اصلی مانند عربستان و روسیه دست به کار می‌شوند تا جلوی ادامه صعود قیمت نفت را بگیرند؟

قیمت‌های نفت از هفته گذشته که «دونالد ترامپ» تصمیم گرفت آمریکا را از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج کند و تحریم‌های این کشور علیه ایران را برگرداند در حال صعود است.

«حلیمه کرافت» رئیس بخش استراتژی کالای بانک سرمایه گذاری «آر بی سی کپیتال مارکتس» آمریکا به سی ان بی سی گفت: کاهش نفت صادرات نفت ایران به این معنی است که اگر سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) نخواهد بجز کاهش ۱.۲ میلیون بشکه در روزی که پیشتر در چارچوب توافق کاهش تولید نفت از تولید این سازمان کم شد، باز هم از تولید آن کم شود، باید تولیدکننده اصلی آن یعنی عربستان دست به کار جبران کاهش صادرات نفت ایران شود.

وی افزود: بسیار جالب است؛ شرایطی بوجود آمده است که در آن امکان درخواست از اوپک برای افزایش تولید پیش بینی نشده است، زیرا اگر در عرضه نفت بیشتر به بازار، محدودیت زیرساختی وجود داشته باشد و نفت ایران نیز به دلیل تحریم‌ها از بازار خارج شود، با توجه به افت شدید تولید نفت ونزوئلا که به ایجاد تعادل در بازار‌های نفت کمک کرده، ممکن است تولید نفت اوپک در مقایسه با سال گذشته، روزانه یک میلیون بشکه کاهش یابد.

بنابراین، برای جلوگیری از افزایش قیمت‌های نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه، باید به سمت عربستان برگشت و از این کشور بپرسید که آیا (برای جبران کاهش صادرات نفت ایران) اوپک نفت بیشتری وارد بازار خواهد کرد؟

نفت برنت دریای شمال اکنون در معاملات آتی به قیمت ۷۸ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه و نفت غرب تگزاس به بهای ۷۱ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه معامله می‌شود.

قیمت‌های نفت اکنون به سطوحی رسیده اند که از نوامبر سال ۲۰۱۴ (آبان-آذر ۱۳۹۳) تاکنون سابقه نداشته است. این صعود قیمت به لطف کاهش عرضه نفت در نتیجه کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک به دست آمده و البته نگرانی بازار‌ها از کاهش صادرات نفت ایران نیز نقش موثری در افزایش قیمت‌های نفت داشته است.

بازار‌ها پیش بینی می‌کنند، تحمیل دوباره تحریم‌های اولیه و خطر بازگشت تحریم‌های ثانویه، موجب کاهش تولید نفت ایران شود که اکنون معادل ۳.۸ میلیون بشکه در روز است.

اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ۱۳۹۵) خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند.

روسیه و ۹ تولید کننده دیگر نیز در اواخر سال ۲۰۱۶ به توافق کاهش تولید اوپک پیوستند. براساس این توافق، کشور‌های امضاکننده متعهد شدند در مجموع از سطح تولید ۱.۸ میلیون بشکه در روز بکاهند که این میزان، حدود ۲ درصد کل تولید نفت در جهان است. این توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ معتبر است.

۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: