کد خبر: ۳۴۵۴۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
بر اثر مصرف قارچ سمی؛
معاون سیاسی استانداری کرمانشاه گفت: تا امروز ۲۲۳ نفر در استان کرمانشاه دچار مسمومیت شده اند که ۱۵۸ نفر درمان و متاسفانه ۵ نفر فوت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار پایداری ملی، محمد ابراهیم الهی تبار عصر  روز سه شنبه در نشست پدافند غیرعامل که در استانداری کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: متاسفانه طی چند روز اخیر بر اثر مصرف نوعی قارچ تعدادی از همشهریان و هم استانیهای ما دچار مسمومیت شدند که در برخی موارد منجر به فوت افراد شد.

وی افزود: بر اساس بررسی ها این اتفاق در اثر شرایط اقلیمی حادث شده و تغییر دما و رطوبت هوا، نوعی قارچ که ژنهای نهفته در زیر خاک هستند رویش پیدا کرده است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه خاطر نشان کرد: مردم به لحاظ بی اطلاعی از این موضوع و استفاده از قارچ های وحشی دچار مسمومیت شدند و اتفاقات ناخوشایندی رقم خورده است.

وی با بیان اینکه دهها سال ممکن است طول بکشد تا چنین شرایطی بروز و ظهور کند، گفت: کسانی که مسموم شده اند در اثر مصرف نوعی قارچ به نام آمولیتا بوده است که عموما سیستم گوارش را درگیر که در نهایت آسیب جدی به کبد می زند.

الهی تبار یادآور شد: در حال حاضر از مردم استان خواهشمندیم رعایت کنند و فعلا از مصرف قارچ های وحشی خودداری کنند و توصیه می کنیم قارچ های پرورشی را از فروشگاههای معتبر با بسته بندی های مخصوص جهت استفاده خریداری کنند.

این مسؤول تصریح کرد: همچنین توصیه می کنیم افرادی که به عنوان گردشگر به طبیعت می روند از مصرف قارچ های وحشی خودداری کنند.

وی از فعالیت کارشناسان طی این مدت خبر داد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی از طریق صدا وسیما و رادیو خطرات را به مردم اطلاع رسانی کردند و فرمانداری‌های درگیر بخصوص فرماندار کرمانشاه نیز از طریق بخشداریها، دهیاری ها و شوراهای اسلامی موارد مورد نیاز را به اطلاع مردم رسانده اند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه اظهار داشت: تا امروز ۲۲۳ نفر از هم استانیهای عزیز دچار مسمومیت شده اند که ۱۵۸ نفر درمان و متاسفانه ۵ نفر فوت شدند.

به گفته این مسئول تعدادی نیز برای پیوند کبد به شیراز اعزام شدند که خارج از نوبت عمل پیوند آنها انجام شد.

وی گفت: برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار هشدار کارشناسان و همراهی مردم و سازمانهای مسئول لازم و ضروری است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: