کد خبر: ۳۴۴۵۰
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲
رئیس‌جمهور در دیدار وزیر امور خارجه ترکمنستان:
رئیس جمهور در دیدار وزیر خارجه ترکمنستان تاکید کرد که "جمهوری اسلامی ایران مصمم است روابط خود را با همه همسایگان و از جمله ترکمنستان به عنوان یک کشور دوست و برادر، در همه عرصه های مورد علاقه، توسعه و تعمیق بخشد"

به گزارش پایداری ملی، حجت‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در دیدار رشید مردوف، با اشاره به سفر اخیر خود به ترکمنستان و با قدردانی از میزبانی خوب دولت و ملت ترکمنستان، اجرای سریع توافقات میان تهران – عشق آباد را در راستای منافع دو ملت برشمرد و گفت: هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط دو کشور نیست و ضروری است که این روابط در همه عرصه ها توسعه یابد.

رئیس‌‌‌‌جمهور اجرای توافقات در زمینه سواپ انرژی، انتقال برق، تقویت همکاری‌‌‌های ترانزیتی، فعال کردن خطوط راه آهن و جاده و ارائه تسهیلات و توسعه همکاری های تجاری را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: شرکت‌های ایرانی آماده ارائه خدمات فنی – مهندسی به ترکمنستان و اجرای طرح‌های مرتبط از جمله احداث اتوبان‌‌‌ها و خطوط جاده‌‌‌ای در این کشور هستند.

روحانی توسعه همکاری‌‌‌های علمی، دانشگاهی و شرکت‌های فعال در عرصه فناوری‌‌‌‌های نوین میان دو کشور را ضروری خواند و با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و دینی مردم ایران و ترکمنستان در کنار جاذبه‌‌‌‌های تاریخی دو کشور تصریح کرد: تسهیل رفت و آمد مردم و تقویت توریسم می‌‌‌تواند روابط دو کشور را در همه عرصه‌‌‌ها نیز توسعه دهد.

رئیس‌‌‌جمهور با دعوت از همتای ترکمنستانی خود برای سفر به ایران خاطرنشان کرد: دولت ایران برای توسعه روابط صمیمانه و توسعه‌‌‌یافته با ترکمنستان در همه زمینه‌‌‌ها مصمم است.

وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار ضمن تقدیم پیام کتبی رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور کشورش به روحانی ابراز داشت که دولت ترکمنستان برای تحکیم و تعمیق روابط خود با تهران، اراده بسیار مستحکمی دارد و ما خواهان انعقاد قراردادهای بلندمدت با تهران در همه زمینه‌‌‌های مورد علاقه دو طرف هستیم.

رشید مردوف، به اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی میان دو ملت ایران و ترکمنستان اشاره و بیان کرد: این اشتراکات عمیق دو ملت، پایه‌‌‌‌های محکمی را برای توسعه روابط همه‌‌‌جانبه تهران – عشق‌‌‌آباد ایجاد کرده است.

وی با اشاره به همراهی مقام‌های ارشد کشورش در حوزه‌‌‌‌های اقتصادی در سفر به تهران یادآور شد: دو کشور ظرفیت‌های گسترده‌‌‌ای برای همکاری در همه حوزه‌‌ها از جمله انرژی و ترانزیت دارند که در این سفر پیرامون تقویت این همکاری‌‌‌ها و راه‌های تسریع در اجرای توافقات گسترده میان دو کشور در بخش‌‌‌‌های انرژی، سواپ و ترانزیت، بحث و تبادل‌‌‌نظر خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: