کد خبر: ۳۴۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
سازمان «دفاع مدنی سوریه» که به «کلاه سفیدها» شهرت یافته و به تازگی روسیه را متهم کرده که حمله شیمیایی ارتش سوریه به شهر دوما (در حومه دمشق) را با دلایل ساختگی تکذیب کرده، تامین مالی خود از سوی وزارت امور خارجه آمریکا را از دست داد. ظاهرا واشنگتن تاکنون یک سوم از بودجه مورد نیاز آن‌ها را تامین می‌کرد. در روسیه از شنیدن خبر قطع این کمک مالی ابراز شگفتی کرده‌اند.
فعالیت «کلاه سفیدها» سوریه ثابت کرده که آن‌ها در لوای امدادرسانی به مردم آسیب دیده، نه تنها با تروریست‌ها همکاری دارند، بلکه بعنوان ابزار تبلیغاتی برای اقدامات غربی‌ها علیه دولت سوریه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

سازمان «دفاع مدنی سوریه» که به «کلاه سفیدها» شهرت یافته و به تازگی روسیه را متهم کرده که حمله شیمیایی ارتش سوریه به شهر دوما (در حومه دمشق) را با دلایل ساختگی تکذیب کرده، تامین مالی خود از سوی وزارت امور خارجه آمریکا را از دست داد. ظاهرا واشنگتن تاکنون یک سوم از بودجه مورد نیاز آن‌ها را تامین می‌کرد. در روسیه از شنیدن خبر قطع این کمک مالی ابراز شگفتی کرده‌اند.

حال باید دید «کلاه سفیدها» اصلا چه افرادی هستند، چه فعالیتی دارند و برای چه این سازمان به اصطلاح بشردوستانه، غالبا بعنوان ابزاری برای متهم کردن اقدامات دولت سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

خبرگزاری «تاس» روز جمعه اعلام کرده که طبق اطلاعات شبکه تلویزیونی «سی بی اس» آمریکا، وزارت امور خارجه ایالات متحده ارائه کمک‌های مالی خود به «کلاه سفیدها» در سوریه را قطع خواهد کرد، البته این تصمیم هنوز نهایی نشده است. بر اساس این گزارش، واشنگتن تاکنون یک سوم بودجه این سازمان را تامین می‌کرده است.

"ماریا زاخاروا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه خود در واکنش به این خبر اعلام کرد، مسکو بسیار مایل است دلیل واشنگتن برای قطع تامین مالی سازمان غیردولتی «کلاه سفیدها» در سوریه را بداند. وی به تمسخر گفت: «شاید آخرین فیلم‌های ویدئویی آن‌ها در مورد حمله شیمیایی در شهر دوما، موردپسند مقامات آمریکایی قرار نگرفته است. شاید هم این اقدام دلیل دیگری داشته باشد.»

زاخاروا تاکید کرد: «جالب است بدانیم «کلاه سفیدها» بطور دقیق تاکنون چقدر پول از دولت آمریکا یا دیگر کشور‌های غربی که در حمله موشکی به سوریه دست داشتند، دریافت کرده اند. این مسئله بسیار مهم است تا درک نمود که مکانیزم انتشار اخبار جعلی در مورد سوریه چگونه عمل می‌کند.»

«کلاه سفیدها» چه کسانی هستند و با چه بودجه‌ای فعالیت می‌کنند؟

روزنامه «گازیتا. رو» نوشته است: پاسخ به این سئوال به این بستگی خواهد داشت از چه کسی پرسیده شود. اعضای سازمان «دفاع ملی سوریه» خود را داوطلبان امدادگر نامیده و هدفشان را کمک به تمامی آسیب دیدگان در نتیجه جنگ سوریه اعلام می‌کنند. در سایت «کلاه سفیدها» ادعا شده که طی شش سال فعالیت آن‌ها امدادگرانشان، بیش از ۱۰۰ هزار نفر را نجات داده اند.

نیرو‌های ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا هم همین دیدگاه را دارند. سازمان» دفاع ملی سوریه» برای غربی‌ها سازمانی بی طرف و بشردوست است و حتی در باره فعالیت آن‌ها فیلمی ساخته اند که در سال ۲۰۱۷ بعنوان بهترین فیلم مستند، جایزه اسکار نیز گرفته است.

این در حالی است که مقامات رسمی دمشق «کلاه سفیدها» را بخشی از مخالفان غیرسازش پذیرمی داند که هدف اصلی آن‌ها سرنگونی نظام دولتی سوریه است.

وزارت خارجه روسیه نیز سازمان «دفاع ملی سوریه» را ابزاری برای جنگ تبلیغاتی گسترده غرب علیه دمشق دانسته و معتقدند که آن‌ها با گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه ارتباط نزدیکی دارند.

سازمان «دفاع ملی سوریه» در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد و در حال حاضر در رده‌های مختلف آن حدود ۳ هزار نفر داوطلب همکاری دارند و حوزه فعالیت «کلاه سفیدها» نیز مناطقی از خاک سوریه است که تحت کنترل نیرو‌های دولتی قرار نداشته، یا گروه‌های مسلح مخالف در آنجا فعالیت داشته و یا از سوی تروریست‌ها اشغال شده بود. اکثر اعضای این سازمان هم شهروند سوریه، از جمله گروه‌های جمعیتی مخالف بشار اسد هستند. در ضمن اعضای آن بار‌ها در میان نیرو‌های مسلح توسط ارتش سوریه اسیر شده اند، بنابر این همین واقعیت ادعای بی طرفی و غیرمسلح بودن آن‌ها را زیر سئوال می‌برد.

با این حال جامعه جهانی به «کلاه سفیدها» به چشم یک سازمان سیاسی نگاه نکرده و اقدامات آن‌ها بخصوص در غرب، انسان دوستانه تلقی می‌شود.

فعالیت واقعی «کلاه سفیدها» در چه زمینه‌هایی است؟

علاوه بر اقدامات بشردوستانه، «کلاه سفیدها» به انتشار اخبار و اطلاعات در باره مناقشه نظامی در سوریه نیز می‌پردازند. این سازمان بار‌ها از حملاتی به برخی تاسیسات سوریه خبر داده که نظامیان سوریه یا روسیه مقصر آن نامیده شدند. آن‌ها بار‌ها دمشق و مسکو را به حمله به مدارس و ساختمان‌های مسکونی متهم کرده اند که همواره از سوی مقامات دو کشور تکذیب شده است. در حقیقت آن‌ها اصلا به تلفات حملات تروریست‌ها به مردم سوریه کاری ندارند.

آخرین خبر «کلاه سفیدها» در مورد حمله شیمیایی به شهر دومای سوریه هم بدون آنکه از سوی کارشناسان بین المللی تایید شود، منجر به حمله موشکی سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به تاسیسات نظامی و غیرنظامی سوریه شد.

بودجه سازمان «دفاع ملی سوریه» از کجا تامین می‌شود؟

منشاء اصلی درآمد «کلاه سفیدها» مشخص نیست. البته این واقعیتی است که موسس این سازمان "جیمز لو میجرر" افسر سابق اطلاعاتی انگلیسی و رئیس سازمان «می‌دی رسکیو» است که مسلما بخشی از بودجه آن توسط وی این سازمان تامین می‌شود. بر اساس اطلاعات غیررسمی، دولت‌های انگلیس، دانمارک، هلند و آلمان و حتی آژانس توسعه بین المللی آمریکا نیز در تامین مالی کلاه سفید‌ها سهیم هستند. برخی سازمان‌های غیردولتی وابسته به اتحادیه اروپا نیز به آن‌ها کمک مالی می‌کنند. البته مقامات سازمان دفاع ملی سوریه مدعی هستند که بخش قابل توجهی از پول آن‌ها از طریق کمک‌های خیریه است.

چرا آمریکا دیگر نیازی به کمک «کلاه سفیدها» ندارد؟

روزنامه «وزگلیاد» روسیه نیز در مقاله‌ای نوشته است، تصمیم در مورد توقف تامین مالی سازمان «دفاع ملی سوریه» از سوی آمریکا دقیقا زمانی اتخاذ شده که بعد از انتشار ویدئوی جعلی آن‌ها از حمله شیمیایی به منطقه غوطه شرقی دمشق، کشور‌های غربی به سوریه حمله موشکی کردند. باید دید علت آن چیست؟

بعد از تصمیم وزارت خارجه آمریکا برای قطع یک سوم از بودجه «کلاه سفیدها»، سرنوشت آن‌ها در معرض سئوال قرار گرفته است. البته این مسئله می‌تواند این سازمان را بطور کامل تحت کنترل انگلیس درآورد و آن‌ها را به بازوی تبلیغاتی سازمان «ام.‌ای ۶» تبدیل کند. ضمن اینکه شبکه «بی بی سی» نیز همکاری بسیار نزدیکی با «کلاه سفیدها» دارد و آن‌ها منبع خبری موثقی برای این شبکه تلویزیونی بشمار می‌روند.

"ولادیمیر احمدوف" کارشناس ارشد موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه به این روزنامه توضیح داده: «یکی از مشکلات «کلاه سفیدها» عدم ارزیابی واقع بینانه است. هرچند آن‌ها هدفشان ارائه کمک‌های امدادی به مردم سوریه است، ولی غالبا اقداماتشان جنبه تبلیغات ضددولتی دارد. به همین دلیل نمی‌توان به اطلاعات منتشره از سوی آن‌ها اعتماد کرد.»

بطور فرضی «کلاه سفیدها» می‌توانند بدون تامین مالی آمریکا هم به حیات خود ادامه دهند، ولی اعلام رسمی قطع بودجه آن‌ها از سوی واشنگتن را می‌توان ارسال علامتی واضح در این باره دانست که زمان آن رسیده که این سازمان از عرصه اطلاعاتی رسانه‌های گروهی غربی باید کنار برود.

"ولادیمیر فیتین" کارشناس دیگر روسی گفته است: «این تصمیم را باید واکنش منطقی به شکست اقدامات ضدسوری و برملا شدن اطلاعات نادرست «کلاه سفیدها» در مورد شهر دوما دانست که در وهله نخست از سوی آمریکا و انگلیس تامین مالی می‌شوند. ظاهرا آمریکایی‌ها فهمیدند که دیگر نمی‌توانند روی آن‌ها بعنوان یک شریک جدی حساب کنند و مواضع غیرواقعی آن‌ها می‌تواند روی اقدامات واشنگتن در سوریه تاثیر منفی بگذارد.»

البته این به معنای آن نخواهد بود که وضعیت واقعی حقوق بشر در سوریه برای آمریکا و متحدانش اهمیت پیدا کرده باشد، همانطور که قربانی شدن مردم غیرنظامی سوریه در جریان حملات غربی‌ها به این کشور نیز هرگز مهم تلقی نشده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: