کد خبر: ۳۴۰۴۷
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۷
شهردار همدان برای ساخت نخستین پارک پدافند غیرعامل کشور در این استان اعلام آمادگی کرد.
شهردار همدان در در جلسه پدافند غیرعامل استان با بیان اینکه این شهر به خوبی در بحث پدافند غیرعامل وارد شده است، بیان کرد: همدان از لحاظ ساخت و ساز از جمله ایمن‌ترین شهرهاست.

آمادگی همدان برای ساخت نخستین پارک پدافند غیرعامل کشور

عباس صوفی با تأکید بر اینکه شهرداری در پدافند غیرعامل توجه زیادی به زیرساخت‌ها کرده است، اظهار کرد: این نهاد همکاری خوبی با نظام مهندسی در رابطه با اجرای مقررات ملی ساختمان دارد.

این مسؤول با بیان اینکه موضوع پدافند غیرعامل بسیار مهم است، گفت: شهرداری به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادها در بحث اجرای پدافند غیرعامل محسوب می‌شود که وظایف متعددی بر عهده دارد.

صوفی تصریح کرد: با توجه به شرایط کشور، تغییر رویکرد زندگی مردم و نیاز به آرامش می‌بایست به مبحث پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای شود.

شهردار همدان با تأکید بر اینکه این نهاد چند سالی است که به موضوع پدافند غیرعامل می‌پردازد، اظهار کرد: اتفاقات خوبی در این زمینه در استان روی داده است.

وی با اشاره به اینکه بحث مطالعات در حوزه پدافند غیرعامل مهم است، گفت: این موضوع با همکاری پدافند غیرعامل استان آغاز شده است و در صدد هستیم یک نقشه راهبردی در حوزه مباحث پدافند غیرعامل داشته باشیم.

صوفی بیان کرد: با توجه به تأکیدات برنامه ششم توسعه در معاونت شهری سازمان پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای به شهرداری‌ها شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید برنامه‌های راهبردی در حوزه پدافند غیرعامل صورت گیرد، اظهار کرد: امیدواریم همدان در آینده در حوزه مطالعات و زیرساخت‌ها در کشور حرف برای گفتن داشته باشد.

این مسؤول بیان کرد: شهرداری همدان آمادگی دارد که با همکاری سازمان پدافند غیرعامل نخستین پارک با استانداردها پدافندی را در کشور بسازد.

وی تصریح کرد: شرایط شهرداری برای مبحث پدافند تا حدی است و به یقین کمک دولت در این زمینه بسیار می‌تواند مهم و اثرگذار باشد.

صوفی با بیان اینکه همدان به عنوان شهر معین منطقه 6 تهران معرفی شده است، گفت: این موضوع فقط یک اسم است که باید دید همدان دارای چه امکانات و برنامه‌هایی است که در این زمینه می‌تواند وارد شود.

معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در این نشست با بیان یانکه سازمان پدافند 14-13 سال است که کار خود را آغاز کرده است،‌گفت: این نهاد در ابتدا به بررسی مراکز، سطح‌بندی، حیاتی بودن و پیدا کردن تمهیدات برای آ‌نان پرداخته است.

اسدا... کریمی با اشاره به اینکه این نهاد خارج از دولت است، گفت: از 3-2 سال اخیر بحث جدی زیرساخت‌ها را در حال پیگیری هستیم.

وی بیان کرد: این نهاد به بررسی دارایی‌ها و سرمایه‌های شهری پرداخته و تهدیدات که بر مبنای آن به آسیب‌شناسی شهرها و مناطق می‌پردازد.

این مسؤول با اشاره به اینکه باید بر اساس آسیب‌پذیری مناطق پیامدها را شناسایی و راهکارها را برنامه‌ریزی کنیم، افزود: به لحاظ جدید بودن موضوع پدافند غیرعامل ایجاد راهکار و برنامه زمان‌بر است که نباید به بهانه آن که اعتبار نداریم از آن غافل شویم.

وی با اشاره به اینکه در مدیریت شهری برای آموزش آتش‌نشان‌ها اعتبار گذاشته‌ایم، گفت: این آموزش‌ها در زمینه‌هایی نظیر شیمیایی و پرتوی است.

کریمی به تجهیز مراکز آتش‌نشانی اشاره و بیان کرد: مقرر شده است یک ایستگاه در هر شهر را تجهیز کنیم که یک سوم اعتبار آن را سازمان پدافند غیرعامل پرداخت می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه سایبری باید پیامدها را شناخت، گفت: باید با شناسایی پیامدها و آسیب‌ها وارد حوزه هوشمندی شد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار همدان نیز با بیان اینکه مبحث 21 ساختمان در پدافند غیرعامل بسیار حائز اهمیت است، گفت: این سازمان در رابطه با کنترل مقررات ساختمان و ایمن‌سازی آسانسور ورود پیدا کرده است.

مجید یوسفی‌نوید بیان کرد: این سازمان با همکاری نظام مهندسی اقدامات مختلفی را در رابطه با ایمن‌سازی ساختمان‌ها انجام داده است.

وی افزود: در سال گذشته این سازمان 25 تا 30 فقره از ساختمان‌های شهر را در رابطه با اجرای مقررات و نقشه کنترل کرده است.

این مسؤول به پروژه میدان میوه و تره‌بار اشاره کرد و گفت: در این پروژه به مبحث پدافند غیرعامل توجه ویژه‌ای شده است.

وی با بیان اینکه طرح جامع شهری در حال بازنگری است، افزود: توجه به پدافند غیرعامل یکی از الزامات سرفصل‌های این طرح است.

این مسؤول با اشاره به ضرورت آموزش‌های پدافند غیرعامل اظهار کرد: ضروری است در شهرداری‌ها دوره آموزش ویژه به صورت تخصصی برگزار شود زیرا پدافند غیرعامل یک علم نو است.

وحید علی‌ضمیر، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری همدان نیز با بیان اینکه ضروری است آموزش پدافند غیرعامل به صورت تخصصی برای ادارات و شهروندان برگزار شود، گفت: این امر مستلزم حمایت سازمان پدافند غیرعامل است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان نیز با بیان اینکه شهردار همدان سخت‌گیری‌های بسیاری در رابطه با شهرسازی دارد، گفت: در حوزه ایمن‌سازی این نهاد اقدامات زیادی انجام داده است.

محمدرضا بیاناتی افزود: با توجه به موضوع حساسیت حمل و نقل و اینکه همدان حور اصلی ارتباطی غرب کشور است، ضروری است این نهاد در حوزه تجهیزات و امکانات به‌روز و مجهز شود.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهردار همدان نیز در این نشست با بیان اینکه به خاطر حوادث طبیعی و غیرطبیعی در چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به موضوع پدافند غیرعامل در کشور شده است، اظهار کرد: در اکثر پروژه‌هایی که در همدان انجام شده به این موضوع توجه شده است.

موسی رسولی با اشاره به اینکه از 2-1 سال اخیر شهر همدان به صورت برخط رصد می‌شود، گفت: 90 دوربین ثبت تخلف در مراکز ترافیک شهر داریم.

شیری، معاون سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری همدان نیز در این نشست با بیان اینکه پدافند غیرعامل یک سری اقدامات غیرمسلحانه است، گفت: لزوم فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی در این زمینه بسیار ضروری است.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری همدان نیز در این نشست با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای با پدافند غیرعامل در رابطه با تجهیز ماشین‌آلات و آموزش انجام شده است، گفت: مشاور این تفاهم‌نامه انتخاب و در مرحله عقد قرارداد هستیم.

بیتا روحی بیان کرد: در رابطه با تجهیز ماشین‌آلات نیز مقرر شده 30 درصد آن را سازمان شهرداری‌ها، 30 درصد را معاونت شهری و 30 درصد را سازمان پدافند غیرعامل پرداخت کند.

در پایان این نشست تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری و معاونت شهری سازمان پدافند غیرعامل در رابطه با ساخت نخستین پارک پدافند غیرعامل کشور در همدان منعقد شد.

 نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: