کد خبر: ۳۳۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای روز چهارشنبه مسئولیت حمله ۱۱ سال پیش به مکانی که گمان می‌رفته محل استقرار یک رآکتور هسته‌ای سوریه بوده را به عهده گرفت.
به گزارش پایداری ملی، رژیم صهیونیستی، امروز چهارشنبه بعد از 11 سال اعتراف کرد به مکانی که گمان می‌رفته محل استقرار یک رآکتور هسته‌ای سوریه بوده حمله کرده است.

وبگاه دویچه‌وله نوشته هنوز مشخص نیست انگیزه رژیم صهیونیستی از اعتراف به این حمله بعد از گذشت 11 سال چیست، اما این احتمال وجود دارد که این رژیم این اقدام را برای ارسال پیام به ایران انجام داده باشد.

در بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی روی این مسئله که اسرائیل توانسته در «عملیاتی موفقیت‌آمیز» یکی از تهدیدهای پیش رویش را از میان بردارد تأکید شده است. بنابراین، گمان می‌رود هدف رژیم صهیونیستی بزرگنمایی درباره توانمندی‌هایش در خصوص احتمال انجام اقدام مشابه در ایران بوده است.

علی‌رغم این، بسیاری از کارشناسان مسائل نظامی اسرائیلی و آمریکایی معتقدند که این رژیم توان رویارویی با ایران را ندارد.  به عنوان مثال، ژنرال «یائیر گولان» معاون سابق رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی طی یک سخنرانی سال گذشته در موسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن اذعان کرد که ارتش اسراییل به تنهایی نمی تواند در جنگ با ایران پیروز شود.

وی تصریح کرد: ایران روز به روز به تهدید بزرگتری برای اسراییل تبدیل می شود اما ما نمی توانیم به تنهایی با این کشور بجنگیم. آنها می توانند بر ما تاثیرگذار باشند و ما نیز می توانیم بر آنها تاثیرگذار باشیم اما اگر می خواهیم به نتیجه عمیق تری در این نبرد فرسایشی دست پیدا کنیم به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم. این حقیقتی است که بهتر است آن را بپذیریم.

گولان که هم اکنون وظیفه تدوین سیاست دفاعی جدید این رژیم را برعهده دارد در ادامه با بیان اینکه در سیاست دفاعی جدید اسراییل احتمال رویارویی مستقیم با ایران نیز گنجانده شده، گفت: ما نمی توانیم احتمال رویارویی مستقیم نظامی با ایران را نادیده بگیریم اما ما نیروهای مورد نیاز برای چنین جنگی را در اختیار نداریم و همین مساله پیروزی در چنین جنگی را خارج از توانایی ما قرار داده است. »

 ایهود باراک وزیر جنگ سابق اسرائیل، در نوار ضبط شده‌ای که چندی پیش از کانال 2 تلویزیون اسرائیل پخش شد گفته بود که مقامات ارشد اسرائیل در سال 2010 خواستار حمله (به ایران) شدند اما ارتش اسرائیل اعلام کرد «ظرفیت عملیاتی» این اقدام را ندارد.

 پیش از این گمانه‌زنی‌ها بر این استوار بود که این رژیم عامل حمله به رآکتور هسته‌ای سوریه بوده است، اما اسرائیل هرگز به آن اعتراف نکرده و گزارش‌های رسانه‌ها درباره آن را سانسور کرده بود.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد هشت فروند جنگنده اسرائیلی روز 6 سپتامبر سال 2007 در عملیاتی سری به این رآکتور هسته‌ای تولید پلوتونیوم، واقع در منطقه «دیرالزور» در شرق سوریه حمله کردند.  

ارتش رژیم صیهونیستی مدعی شده این رآکتور در مراحل پایانی ساخت خود بوده و این رژیم موفق شده آن را نابود کند. در بیانیه ارتش صهیونیست‌ها آمده است: «از آنجا که ارتش در حال آماده شدن برای اقدامات تلافی‌جویانه احتمالی بود در آن زمان تصمیم گرفت اطلاعات مربوط به این عملیات را از عموم مخفی نگاه دارد.»
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: