کد خبر: ۳۲۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
سازمان امنیت ملی ، وزارت صنایع دفاع و هوافضای قزاقستان اتهامات یک سازمان آمریکایی در خصوص جاسوسی علیه مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران این کشور را رد کرد.
به گزارش پایداری ملی، سازمان امنیت ملی، وزارت صنایع دفاع و هوافضای قزاقستان طی بیانیه‌های جداگانه اتهامات سازمان حقوق بشر آمریکا موسوم به «بنیاد مرزهای الکترونیکی» در خصوص استفاده «آستانه» از طرح جاسوسی «دارک کاراکل» در چارچوب عملیات «مانول» در سال 2015 میلادی را رد کردند.

در بیانیه سازمان امنیت ملی قزاقستان آمده است: در این نهاد در مورد عملیات مانول و استفاده از طرح جاسوسی دارک کاراکل هیچ اطلاعاتی به ثبت نرسیده و ادعای سازمان آمریکایی در خصوص استفاده از این طرح علیه روزنامه نگاران، مخالفان سیاسی و خانواده‌های شهروندان قزاقی غیر واقعی می‌باشد.

وزارت صنایع دفاعی و هوافضای قزاقستان نیز اعلام کرده که در مورد بهره‌برداری از طرح  جاسوسی دارک کاراکل در این کشور اطلاعی در اختیار ندارد.

همچنین در بیانیه این وزارتخانه آمده است: در قزاقستان طبق مفاد قانون اساسی، حقوق و آزادی انسان تضمین و رعایت می‌شود.

در ژانویه سال 2018 میلادی سازمان بنیاد مرزهای الکترونیکی با همکاری شرکت «لوک آئوت» از طرح جاسوسی دارک کاراکل با نرم افزارهای مخرب خبر دادند.

این طرح حداقل از سال 2012 میلادی فعال بوده و به دولت‌های مختلف جهت جاسوسی علیه اتباع خود معرفی شده است.

این سازمان آمریکایی احتمال داده که قبلا از این طرح دولت قزاقستان در چارچوب عملیات مانول در برابر روزنامه نگاران، مخالفان سیاسی و خانواده‌های آنان استفاده کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: