کد خبر: ۲۳۹۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۴
یک کارشناس طب سنتی تدابیر طب سنتی ایران در پیشگیری از H۱N۱ آنفلوآنزا را تشریح کرد.
به گزارش پایداری ملی, سید جواد علوی درباره تدابیر طب سنتی ایران در پیشگیری از H1N1 آنفلوآنزا اظهار داشت: آنفلوآنزا A یک بیماری حاد تنفسی و به‌شدت واگیردار است.

به‌گفته وی آنفلوآنزای H1N1 (خوکی) زیرمجموعه آنفلوآنزای A است، آلودگی انسان به آنفلوآنزای خوکی به‌صورت انفرادی و یا به‌صورت گروهی (اپیدمی) اتفاق می‌افتد. به‌طور کلی علائم بالینی از حالت بدون علامت تا علائم پنومونی (ذات الریه) که منجر به مرگ می‌شود, متغیر است.

این کارشناس طب سنتی بیان داشت: علائم بالینی شامل تب و سرفه، گلودرد، سردرد، لرز، کوفتگی عضلانی و در برخی از افراد اسهال و استفراغ بروز می‌کند. اکثریت قریب به اتفاق بیماری بر اثر تماس مستقیم انسان به انسان و از راه ذرات تنفسی منتقل می‌شود. دوره سرایت پذیری بیماری از یک روز از بروز علائم تا 7 روز بعد از شروع علائم بیماری است.

علوی اضافه کرد: تغییرات هوا بر اساس مبانی طب سنتی ایران به 2 دسته تقسیم می‌شوند؛ تغییرات طبیعی و تغییرات غیرطبیعی. از موارد غیرطبیعی، بحث هوای وبایی است. هوای وبایی با مفهوم آلودگی هوا و بیماری‌های همه‌گیر مثل آنفلوآنزا مرتبط است.

وی ادامه داد: حکمای طب سنتی ایران علت مستعد شدن هوا برای عفونت و بیماری را بخارها و دودها که با هوا آمیخته می‌شوند, می‌دانند. اسباب پیدایش هوای وبایی یک: مه‌آلودگی هوا, دو: تغیییرات فلکی, سه: حرارت و سردی هوا که از حالت طبیعی تجاوز کرده باشد, سه: وزش باد جنوبی است.

این کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: شهرهایی که از سمت شمال با کوه‌ها مسدود شده باشد و در معرض وزش باد‌های جنوبی خواهند بود و مزاج این شهرها گرم  و خشک بوده و احتمال بروز هوای وبایی در آنها زیاد خواهد بود. علایم این بیماری از دیدگاه طب سنتی ایران شامل بی‌اشتهایی, تهوع, بی‌حالی, سستی و نشانه‌های تنفسی مثل تنگی نفس، تعداد تنفس بالا و تنفس عمیق است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: