کد خبر: ۲۲۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۹
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: این روزها آنچه از مناطق آزاد دیده می‌شود هدفی غیر از تقویت تولید ملی را دنبال می‌کند.
 حسن سبحانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در خصوص اداره مطلوب اقتصاد و اهمیت تولید محوری در کشور گفت: ادارهکنندگان اقتصاد باید تشخیص و اولویت بندی درستی در مدیریت مناطق آزاد داشته باشند اما به جای محور قرار دادن تولید، تجارت در اولویت قرار گرفته است.

اسماعیل زمانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: زیرساخت‌های مناطق آزاد به صورتی هدفمند توانسته حدود دو میلیارد دلار بهره به صادرات و تجارت کشور وارد کند.

وی ادامه داد: مناطق آزاد راهکاری کلان برای اقتصاد ویژه کشور است که توسعه آن می‌تواند به رشد اقتصادی نفع برساند.

سبحانی گفت: با در نظر گرفتن شرح وظایف مناطق آزاد می‌بینیم که استناد به تجارت و صادرات و نبود مناطق آزاد هممی‌توانسته چنین حجم معاملاتی را در بر داشته باشد و نباید فراموش کرد که مناطق آزاد کلید صادرات نیست.

رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در دیگر ارتباط تلفنی با گفتگوی ویژه خبری بیان کرد: رشدزمین خواری به واسطه احداث مناطق آزاد و افزایش شمار آن اتفاقی است که بالطبع می افتد.

وی ادامه داد: مانور روی زمین در مناطق آزاد بر زندگی مردم منطقه هم آثار قابل توجهی گذاشته است مثلاً زمین‌هاییتفکیک می‌شوند و برخی افراد اداره ثبت اسناد را هم دور می‌زنند و زمین‌ها را به قیمت کلان می‌فروشند.

وی برای مثال به زمین خواری در بوشهر و دریا خواری در کیش اشاره کرد و گفت: حتی پیست دوچرخه سواری هم در این میان دستمایه بورس زمین بازان قرار گرفته است.

زارع از شناسایی و دستگیری 500 نفر زمین خوار و دریا خوار معاصر در جزیره کیش خبر داد.
 
سبحانی اقتصاد دان و استاد دانشگاه همسو با زارع افزود: اگر چنین تخلفاتی رخ ندهد جای تعجب دارد.

وی ادامه داد: وقتی امکانات مالی و رفاهی در اختیار مناطق آزاد که خارج از قوانین سرزمین اصلی مدیریت می‌شوندگذاشته نشود طبیعتاً چنین اتفاقات معلومی ناشی از مدیریت‌های نادرست رخ می‌دهد.

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی، از طریق تلفن موافقت خود را با افزایش تعداد مناطق آزاد بیان کرد و گفت: دستاوردهای مناطق آزاد؛ ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی و جلوگیری از قاچاق است که در راستای اقتصاد مقاومتی به رشد صادرات و سرمایه گذاری خارجی در کشور کمک می‌کند.

وی همچنین از پتانسیل بالای استان اردبیل برای جذب بازارهای خارجی همچون روسیه و آذربایجان برای محصولات کشاورزی تولید داخل خبر داد.
 
سبحانی در پاسخ به این نماینده مجلس گفت: چنین آرزو و آمال‌هایی زیباست اما آزموده‌های پیشین در مورد جزایر قشم و کیش و بندر چابهار با پتانسیل‌های بالاتر چنین دستاوردی را به همراه نداشته است.

وی ادامه داد: مناطق آزاد نتوانسته‌اند به تولید برسند و حتی معافیت‌های بیست ساله از مالیات هم نتوانسته به تولید وسرمایه گذاری در مناطق آزاد کمک کند.

اسماعیل زمانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند در ادامه گفت: احداث مناطق آزاد بر قیمت اراضی مناطق آزاد اثر می‌گذارد اما حداقل در منطقه آزاد اروند موارد زمین خواری مشاهده نشده است.

سبحانی پاسخ داد: ممکن است نرخ زمین در مناطق آزاد رشد کند اما بدین معنی نیست که رشد اقتصادی صورت گرفته باشد و فقط شاهد ایجاد تورم ناهماهنگ خواهیم بود زیرا به طبع قیمت زمین‌ها افزایش می‌یابد و به دنبال آن نرخ اقلام مصرفی مانند خورد و خوراک هم بالا می‌رود، کجای این رشد اقتصادی است؟

زمانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند در اثبات رشد اقتصادی به عنوان دستاورد مناطق آزاد گفت: پس از بر جام هفته‌ای چندمراجعه کننده خارجی و داخلی به منظور سرمایه گذاری به منطقه می‌آیند که تقریباً میزان سرمایه گذاری در منطقه اروند10 تا 15 برابر شده است.

وی در گفتگویی کوتاه با مجری برنامه به  44 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد که گویا با آمار واقعی همخوانی نداشته است.

رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه چه کسی با مناطق آزاد هدفمند و سودآور مخالف است؟ مثال زد: در جزیره قشم با زمان بندی 20 ساله می‌بایست 100 هزار شغل ایجاد می‌شد اما تا کنون فقط 24 هزار شغل البته با احتساب 12 هزار شغل ناپایدار ایجاد شده است.
او به وضعیت نامناسب بانکی و بیمه‌ای و همچنین برقرار بودن نرخ بالای قاچاق در مناطق آزاد اشاره کرد.

 سبحانی اقتصاددان و استاد دانشگاه در پایان برنامه به یکی از اهداف احداث مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: تحریک تولید داخل و بهره برداری از پتانسیل‌های منطقه آزاد برای ارائه و صادرات محصولات تولید داخل باید در صدر اولویت‌ها دیده شود اما در حال حاضر مناطق آزاد با چنین هدفی فاصله بسیار دارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: