کد خبر: ۱۶۷۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۱
سخنگوی رزمایش فداییان حریم ولایت خبر داد:
عملیات جنگ الکترونیک و آزمایش انواع سامانه‌های پیشرفته ارتباطی در بخش دیگری از رزمایش بزرگ فداییان حریم ولایت ۵ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با موفقیت انجام شد.

 امیر سرتیپ دوم خلبان روزخوش سخنگوی پنجمین رزمایش فداییان حریم ولایت ۵ با اعلام خبر موفقیت‌آمیز بودن عملیات جنگ الکترونیک و آزمایش انواع سامانه‌های پیشرفته ارتباطی در  رزمایش بزرگ فداییان حریم ولایت ۵ گفت: سامانه‌های ارتباطی نیروی هوایی ارتش با استفاده از بسترهای امن شبکه‌های بی‌سیم و باسیم، انواع سامانه‌های تسهیلات پرواز تکن،‌ای اس آر، پی آی آر، کورس، گلاید و انواع سامانه‌های تاکتیکی سیار و اپروچ، مأموریت‌های ابلاغ شده در جنگ الکترونیک را با موفقیت انجام دادند.

روزخوش افزود: با هدایت قرارگاه تاکتیکی و عملیاتی رزمایش کلیه سامانه‌های ارتباطی پُست فرماندهی به حالت غیرفعال درآمد که با تلاش متخصصان و تدابیر صورت گرفته، پُست فرماندهی رزمایش به صورت واکنش سریع و در کمترین زمان ممکن جایگزین شد و هیچ گونه تأخیر و اختلالی در برنامه‌های پروازی و عملیاتی جنگنده‌های شرکت کننده در رزمایش به وجود نیامد.

وی تصریح کرد: همچنین در این مرحله از رزمایش هوایی فداییان حریم ولایت ۵، عملیات سوخت رسانی هوایی، مقابله با حمله میکروبی و شیمیایی، عملیات امداد و نجات، عملیات اختلال الکترونیکی و گشت مسلح هوایی در منطقه عمومی رزمایش با موفقیت به مورد اجرا درآمد.

سخنگوی رزمایش فداییان حریم ولایت ۵ در ادامه با بیان اینکه ما به دنبال امنیت پایدار در منطقه هستیم گفت: افزایش حجم قدرت آتش و دقت در اصابت اهداف متحرک و ثابت هوایی و زمینی یکی دیگر از نقاط قوت این رزمایش است که فردا با اقتدار رزمی نیروی هوایی به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

خاطرنشان می‌شود رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت ۵، صبح امروز با رمز مقدس یا علی ابن ابیطالب (ع) در منطقه عمومی اصفهان با شرکت کلیه پایگاه‌های شکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی آغاز شد.

امیر سرتیپ دوم خلبان روزخوش، سخنگوی این رزمایش در این خصوص گفت: در این مرحله دَه‌ها فروند از انواع هواپیماهای شکاری رهگیر، شکاری بمب افکن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین به مدت دو روز به انجام رزمایش خواهند پرداخت.

وی افزود: در این رزمایش، هواپیماهای جنگنده سوخو۲۴ با شعاع و بُرد عملیاتی بلند، اف ۴، اف ۵، می‌گ ۲۹، اف ۱۴، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ ۷۰۷ و ۷۴۷، انواع پهپاد‌ها همراه با ترابری و پشتیبانی هواپیماهای سی ۱۳۰حضور دارند.

سرتیپ دوم روزخوش خاطر نشان کرد: تمرین عملیات بُرد بلند جنگنده‌ها همراه با سوختگیری هوایی، دقت در نقطه زنی بمب‌ها و راکت‌ها در عملیات هوا به زمین و هوا به هوا، کنترل و هدایت آتش شکاری بمب افکن‌ها، رصد اطلاعاتی منطقه عملیات با بکارگیری پرنده‌های باسرنشین و بدون سرنشین، استفاده از هواپیماهای گشت هوایی به منظور مقابله با هرگونه تجاوز هوایی دشمن و انهدام اهداف کشف شده؛ از محورهای مورد توجه فرماندهان در این رزمایش بزرگ هوایی است.

وی ادامه داد: قطعات طراحی شده در مراکز دانشگاهی و صنعتی کشور، صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش در این رزمایش مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

سخنگوی رزمایش فداییان حریم ولایت ۵ تصریح کرد: انجام تیراندازی‌های هوا به هوا، تیراندازی علیه اهداف هوایی با سرعت و در ارتفاعات مختلف، تیراندازی و بمباران هوا به زمین با استفاده از بمب‌های هوشمند سنگین و نیمه سنگین و استفاده از انواع موشک‌های لیزری، تلویزیونی، حرارتی و راداری و انواع راکت‌ها و بمب‌های تولید شده به دست متخصصان داخل کشور از دیگر بخش‌های مهم این مرحله از رزمایش است که در سطح گسترده‌ای انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای اولین بار این رزمایش در سطح تاکتیکی و با رویکرد جدید طراحی شده است افزود: رزمایش فداییان حریم ولایت ۵ با تاکتیک‌های عملیاتی جدید و سامانه‌های مختلف دشمن، رزم جدیدی را به ثبت رسانده است.

روزخوش با اعلام این مطلب که رویکرد این رزمایش درس از مکتب عاشوراست، گفت: خلبانان جوان، شجاع، آموزش دیده و متبحر نیروی هوایی ارتش با تأسی از فرهنگ عاشورایی و تجربه گرانبهای پیشکسوتان هشت سال دفاع مقدس، دانسته‌ها و تاکتیک‌های رزمی خود را در این رزمایش تمرین خواهند کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: